Na facebooku Ozland Travel kilka dni temu opublikowałem zdjęcia z okresu świątecznego wykonane w miejscowości Eden oraz Merimbula (Ben Boyd National Park).
W tym roku wybór padł na Eden, ponieważ był to obszar niedotknięty pożarami z pięknymi plażami, nieodkrytymi szlakami w parkach narodowych. Kilka dniu później w Eden oraz niedaleko stąd, na południu Australii w stanie Victoria (Mallacoota) wybuchły ogromne pożary. Z troską obserwowałem rozwój wydarzeń, myślałem o nowo poznanych znajomych na kempingu, którzy mieli zarezerwowane miejsca do połowy stycznia. Myślałem o wielu rodzinach z dziećmi, parach, które przyjechały odpocząć po całym roku ciężkiej pracy i nauki, daleko od miasta, po australijsku – samochodem lub kamperem wzdłuż wybrzeża Wiem, że są bezpieczni, ale okres ten zatrzymał na chwilę czas.


Niewątpliwie Australia już od kilku miesięcy walczy z pożarami w pewnych częściach kraju. Telewizja i social media spotęgowały rozmiar dramatu do stwierdzeń, że Australia płonie i do poczucia, że życie każdego mieszkańca jest w jakiś sposób zagrożone, a turyści nie powinni tu przyjeżdżać. Do Europy docierały wiadomości jakoby miasta Sydney czy Melbourne miały (s)płonąć. W internecie krążą zdjęcia z poprzednich lat. O tym przeczytajcie więcej poniżej.
NIE MINIMALIZUJEMY katastrofy, tragedii wielu ludzi, straconych domów czy cierpień australijskich zwierząt. Jeżeli znacie mnie lub obserwujecie już od jakiegoś czasu, to wiecie, że kocham Australię i zwyczajnie martwię się teraz o wizerunek tego pięknego kraju.
PRZYCZYNA POŻARÓW
Z wielu źródeł dowiecie się, że pożary w Australii są czymś naturalnym, pojawiają się regularnie każdego roku. Co roku australijscy strażacy podpalają busz celem kontrolowanego wypalenia określonego obszaru, który będzie ścianą dla małych miejscowości czy farm. Taki obszar po prostu nie podpali się ponownie w przypadku nadejścia niespodziewanego pożaru. Kontrolowany pożar odbywa się powoli, a zwierzęta otrzymują “sygnał” do ucieczki. Podobno w tym roku w południowo-wschodniej części Australii nie wydano nakazów wypalenia na niektórych obszarach lub z innych przyczyn nie dokonano kontrolowanego wypalenia.
Faktem jest także to, że od kilkunastu miesięcy na południu Australii zanotowano znaczące mniejsze opady. W Sydney od lipca padało dosłownie kilka razy i niewiele. Nie ma co prawda jak co roku kilkunastodniowych upałów, są pojedyncze bardzo gorące dni (ale nie są to temperatury rzędu 50 stopni w Sydney jak podają media). Nie pada w Sydney, nie padało na północy między Sydney a Brisbane, nie pada na południu, nie pada na zachodzie.
Do źródeł zapłonu pożarów wymienia się niedopałki papierosów, umyślne podpalania, pociągi i kolej, ogniska, wykorzystywanie sprzętu rolniczego czy pioruny.
CZY PŁONIE CAŁA AUSTRALIA?
Powierzchnia Australii wynosi 7. 689 mln km2, powierzchnia Europy to 10.12 mln km2, czyli ok. 3/4 powierzchni Australii pokrywa Europę.
Wskutek pożarów spłonęło obecnie ok. 95 000 km2 australijskiej ziemi, czyli ok. 1,2% powierzchni Australii. Jak wyżej w przyczynach pożarów wspomniałem, że są one w Australii są czymś naturalnym, pojawiają się regularnie każdego roku. Różnice wynikają z lokalizacji, wielkości, intensywności. Wiele obszarów w Australii nie odczuło żadnych konsekwencji trwających pożarów.
Najwięcej obszarów spłonęło lub wciąż płonie w Nowej Południowej Walii oraz w stanie Queensland.
Obecnie o pożarach, o których mówi się najgłośniej to o tych w stanie Nowa Południowa Walia oraz Wiktoria.
Aktualizacje dotyczące obszarów i regionów dotkniętych pożarami zamieszczane są na stronie TOURISM AUSTRALIA TUTAJ
Mapę pożarów sprawdzisz tutaj: https://google.org/crisismap/australia
Aktualne pożary w Nowej Południowej Walii można sprawdzić korzystając z aplikacji na telefon Fires Near Me. Polecamy także korzystać ze stron internetowych służb ratunkowych w poszczególnych stanach Australii:
Nowa Południowa Walia (Sydney) https://www.rfs.nsw.gov.au/fire-information/fires-near-me
Wiktoria (Melbourne) https://www.emergency.vic.gov.au/respond/
Australijskie Terytorium Stołeczne (Canberra) https://esa.act.gov.au
Queensland (Brisbane, Cairns) https://www.ruralfire.qld.gov.au/Pages/Home.aspx
Australia Południowa (Adelajda) https://www.cfs.sa.gov.au/site/warnings_and_incidents.jsp
Australia Zachodnia (Perth) https://www.dfes.wa.gov.au/Pages/default.aspx
Tasmania http://www.fire.tas.gov.au/Show?pageId=colGMapBushfires
Terytorium Północne https://www.pfes.nt.gov.au/incidentmap/
POŻARY A PODRÓŻOWANIE PO AUSTRALII

Jeżeli wybierasz się w podróż po Australii niedługo, to jak już wiesz, nie płonie cała Australia, a tylko fragmenty. Australia to ogromny kraj (6-ty pod względem wielkości na świecie) i ma wystarczająco wiele do zaoferowania.
To co należy zrobić aktualnie, to zmodyfikować plan podróży, jeżeli dotyczy miejsc bliskich pożarom.
Nie należy ignorować ostrzeżeń, sprawdzać mapy oraz informacje na stronach parków narodowych.
Obecnie trasa Sydney – Brisbane jest bezpieczna wzdłuż wybrzeża, ale w głąb lądu są jeszcze aktywne pożary, więc sprawdzaj komunikaty.
Trasa Sydney – Melbourne wzdłuż wybrzeża pozostaje na wielu odcinkach zamknięta. Od Lake Entrance przez Gipsy Point do Eden droga jest zamknięta. Nie polecamy podróży nawet objazdami. Droga z Batemans Bay jest obecna zamknięta. Okolice Jervis Bay (Hyams Beach) są otwarte, ale park narodowy Booderee National Park jest zamknięty do odwołania. Nie polecamy podróży w te strony. Royal National Park na południe od Sydney jest także zamknięty.
Niektóre obszary Parku Narodowego Blue Mountains mogą być zamknięte.
Jeżeli pokonacie trasę Sydney – Melbourne autostradą M31 w głąb lądu to na wysokości Canberry należy spodziewać się sporego smogu.
Canberra ma obecnie bardzo zanieczyszczone powietrze, a regionalne loty są odwoływane.
Okolice Melbourne:
Wilsons Promontory National Park jest otwarty i bezpieczny, ale zalecamy sprawdzenie komunikatów.
Trasa Great Ocean Road – bezpieczna, brak pożarów,
Mornington Peninsula National Park – teren bezpieczy, brak pożarów,
góry Grampians – bezpieczny obszar, brak pożarów. Sprawdzaj komunikaty.
Trasa Melbourne – Adelajda, bezpieczna, sprawdzajcie lokalne komunikaty.
Perth – droga z Melbourne i Adelajdy.
Autostrada Eyre Highway na granicy stanów Południowa Australia i Zachodnia Australia została zamknięta ( wioska Eucla). Sprawdzaj komunikaty!
Tu mapa Australii Zachodniej z bieżącymi oznaczeniami:
https://mrw-aue-tvlmp-appsrv-prd.azurewebsites.net/Home/Map
Okolice Margaret River i Albany -bezpiecznie, ale sprawdzaj komunikaty!
Okolice Perth są bezpieczne.

Okolice Brisbane – bezpiecznie! Trasa Brisbane – Cairns bezpieczna! ALE rozpoczęła się pora deszczowa z silnymi wiatrami oraz obfitymi opadami deszczu, możliwe cyklony. Miej to na uwadze.
Jeżeli planujesz wakacje 2020 w Australii, to od maja do listopada idealna trasa do zwiedzania to Cairns – Brisbane – Sydney (sucha pora roku), północ Australii – Darwin, a także środek Australii – Uluru (brak uciążliwych upałów) czy Australia Zachodnia.
Południe Adelajda – Melbourne – Sydney to czas australijskiej zimy, a także brak zagrożenia pożarami buszu i mniej turystów.
POMOC DLA AUSTRALII I AUSTRALIJCZYKÓW
Największe australijskie banki przekazały na rzecz austarlijskich instytucji pomagającym poszkodowanym łącznie kwotę 10,5 mln australijskich dolarów, drugie tyle przekazały australijskie i międzynarodowe gwiazdy, celebryci, w tym po 0,5 mln $ Pink, Nicole Kidman, Kylie Minouge.
Rekordzistką jest zbiórka na facebooku australijskiej aktorki Celeste Barber – w 6 dni zebrała prawie 48 mln $.
Najważniejsza informacja ze środy 8 stycznia 2020 r. Z POLSKI jest taka, że podczas 28 Finału WOŚP środki pieniężne zebrane przez sztaby w Australii zostaną przekazane na rzecz ratowania życia i zdrowia ofiar pożarów.
Jak Ty możesz pomóc Australii?
1. Najprostszym sposobem jest wpłata środków pieniężnych:
Zbiórka Celeste Barber (zbiórka na rzecz NSW RURAL Fire Service, czyli dla służb straży pożarnej w Nowej Południowej Walii)
https://www.facebook.com/donate/1010958179269977/2477326602586291/
Australijski Czerwony Krzyż TUTAJ
Zbiórki na rzecz organizacji ratujących australijskie zwierzęta:
RSPCA New South Wales TUTAJ lub
WIRES NSW Wildlife Information, Rescue and Education Service TUTAJ
GIVIT organizacja, która dostarcza potrzebne w czasie klęsk określone dobra, rzeczy TUTAJ
Salvation Army Australia TUTAJ
2. W pożarach ucierpiały małe miasteczka i ich mieszkańcy. Okres wakacyjny w Australii, który przypada na okres grudzień – luty to dla Australijczyków na wybrzeżu zwiększony ruch turystyczny. Z oczywistych względów małe biznesy przestały funkcjonować. Tam, gdzie pożar dokonał zniszczeń, powrót do rzeczywistości będzie dłuższy. Po pożarach będzie trzeba posprzątać. Emocjonalny powrót do zdrowia psychicznego, zapomnienie traumatycznych przeżyć i strachu będzie trudniejszy. Jak można pomóc? Moim zdaniem, kiedy wszystko wróci do normy oraz będzie bezpiecznie, najprostszym sposobem pomocy ze strony podróżujących po Australii będzie wyruszyć w road trip wybrzeżem przez miejscowości, które w trakcie pożarów zostały zamknięte dla turystów. Pomocą materialną dla lokalnych mieszkańców będzie zatankowanie na lokalnej stacji benzynowej, drobne zakupy spożywcze w lokalnym sklepie, piekarni , zakup pamiątek, zatrzymanie się na płatnym kempingu. To tak naprawdę niewiele, ale dla nich w trakcie odbudowy takie wsparcie będzie niewycenioną pomocą.
3. Australia to przepiękny, ogromny kraj. Pożar pochłonął 1% australijskiej ziemi. Najpiękniejsze regiony, atrakcje i zakątki kraju wciąż są dostępne dla każdego. Australijczycy są zmartwieni nieprawdziwymi informacji jakie docierają do Europy. W internecie krąży wiele zmontowanych fotografii, grafik czy zdjęć wykonanych wiele lat temu podczas pożarów w Australii. Takie fałszywe zdjęcia potęgują tylko strach, obawy i smutek.
Australijczycy to super sympatyczni ludzie, pomocni i bardzo otwarci na turystów.
Sprawdź jakie fałszywe, błędne informacje pojawiają się i jak media manipulują rzeczywistością TUTAJ
Powtórzę, że nie minimalizujemy tej tragedii. Wielu Australijczyków straciło życie, w tym kilku bohaterów – strażaków, zginęło wiele zwierząt. Natura znowu wzbudziła strach, dlatego Australia potrzebuje wielowymiarowej pomocy.
Bardzo zapraszamy także do lektury artykułu Julii, mieszkanki Brisbane, podróżniczki, autorki książki o Australii.
Pożary w Australii a pożary. Czy w Australii jest bezpiecznie?
Jeżeli planujecie podróż do Australii to przeczytajcie nasz artykuł o pogodzie:
Kiedy i gdzie przyjechać do Australii? Pogoda, lato i zima w Australii