Australia przez prawie 2 lata nie istniała na mapie turystycznej świata. Przez cały ten czas, australijski urząd imigracyjny nie przyznawał nikomu wiz turystycznych. 22 lutego 2022 po prawie 24 miesiącach zostały otwarte granice Australii. Turyści, w tym także Polacy na wizie turystycznej mogą wjeżdżać do Australii. Wiza ta jest bezpłatna, można ją otrzymać zaledwie w kilka minut. O szczegółach pisaliśmy tutaj
Planując podróż  do Australii być może zastanawiasz się czy potrzebujesz certyfikat szczepień, czy musisz wykonać test, nosić maskę itd.
UWAGA AKTUALIZACJA LIPIEC 2022:

OD 6 LIPCA 2022 TURYŚCI PRZYLATUJĄCY DO AUSTRALII NIE MUSZĄ DEKLAROWAĆ CZY SĄ ZASZCZEPIENI LUB NIE, TYM SAMYM AUSTRALIA ZNOSI OBOWIĄZEK WYPEŁNIENIA ELEKTRONICZNEJ DEKLARACJI PASAŻERA (DPD).

Proszę jednak pamiętać, że wciąż odrębne zasady mogą obowiązać np. w liniach lotniczych.

Australia czeka na turystów, dlatego w moim przekonaniu wprowadzono bardzo szybko wiele ułatwień, by zachęcić do podróży po pandemii. Od lutego 2022 poza wizą turystyczną, każdy przylatujący do Australii powinien wypełnić także elektroniczną deklarację pasażera. Od końca kwietnia niezaszczepieni mogą przyjeżdzać do Australii bez obowiązku hotelowej kwarantanny, nie mniej  niemal wszystkie linie lotniczne na ten moment wymagają szczepień, a podróż po Australii także będzie łatwiejsza dla osób posiadających certyfikat szczepień. Więcej informacji poniżej.

Serce Rafy, Wielka Rafa Koralowa

Elektroniczna Deklaracja Pasażera

Otwarcie granic Australii oznacza nowe regulacje. Australijski rząd przed przylotem do Australii wymaga wypełnienia Elektronicznej Deklaracji Pasażera (Digital Passenger Declaration). Taką deklarację można wypełnić 7 dni przed wylotem, ale nie później, niż przed pierwszym lotem – połączeniem do Australii. Pracownik linii lotniczej podczas odprawy check-in może poprosić o okazanie potwierdzenia ww. dokumentu.
Taką deklarację można wypełnić korzystając z aplikacji  na telefonie o takiej samej nazwie Digital Passenger Declaration (aplikacje do pobrania w Apple Store lub Google Play)  lub na stronie internetowej  https://dpd.homeaffairs.gov.au

Do wypełnienie deklaracji będziesz potrzebować następujących danych: 

 • numer lotu
 • ważny paszport 
 • historie podróży z ostatnich 14 dni
 • certyfikat szczepień

Wypełnienie deklaracji DPD jest bezpłatne. Każdy pasażer musi wypełnić odrębną deklarację. Osoby powyżej 16 roku życia powinny dokonać tego samodzielnie. Rodzice mogą wypełnić deklarację dla dzieci poniżej 16 roku życia.

CERTYFIKAT SZCZEPIEŃ

Od 30 kwietnia 2022r. do Australii mogą przylecieć osoby zaszczepione oraz niezaszczepione bez obowiązku kwarantanny hotelowej. Ta zasada obowiązuje między innymi w Queensland (Brisbane), Nowej Południowej Walii (Sydney) czy Wiktorii (Melbourne). 

Jednakże na dzień dzisiejszy wiele linii lotniczych (na lotach międzynarodowych do Australii), wiele wypożyczalni samochodów/kamperów w Australii czy operatorów wycieczek wymaga bądź deklaruje sprawdzenie certyfikatów szczepień według wytycznych rządu australijskiego.

Certyfikat szczepień, którym będziesz posługiwać się w Australii powinien:

 1. Być wydany przez rządową, samorządową lub akredytowaną instytucję.
 2. Być w języku angielskim lub przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego.
 3. Zawierać imię i nazwisko takie samo jak w paszporcie.
 4. Datę urodzenia, numer paszportu lub numer dowodu osobistego.
 5. Rodzaj/ nazwę szczepionki.
 6. Daty otrzymania szczepionki.

Akceptowana jest wersja elektroniczna lub papierowa certyfikatu.
W świetle prawa australijskiego, osoba w pełni zaszczepiona to ta, która otrzymała dwie dawki w 14 dniowym odstępie (a od otrzymania drugiej dawki upłynęło 7 dni)  następujących szczepionek: AstraZeneca Vaxzevria, AstraZeneca Covishield, Pfizer/Biontech Comirnaty, Moderna Spikevax or Takeda, Sinovac Coronavac, Bharat Biotech Covaxin, Gamaleya Research Institute Sputnik V, ovavax/Biocelect Nuvaxovid, Sinopharm BBIBP-CorV lub jedną dawkę Johnson & Johnson/ Janssen-Cilag.

Jeżeli doszło do zmiany nazwiska, należy to udowodnić odpowiednim dokumentem np. odpisem aktu małżeństwa.

Australia Zoo, Queensland, Australia

TEST na COVID przed wylotem do Australii

Obecnie (od 18 kwietnia 2022) rząd Australii oraz żaden stan czy terytorium nie wymagają wykonania testu przed wylotem do Australii. Sprawdź czy linia lotnicza, którą podróżujesz wymaga takiego testu.

TEST na COVID po przylocie do Australii 

Stany Tasmania oraz Północne Terytorium nie wymagają żadnych testów po przylocie do Australii.
Qeensland (Brisbane), Nowa Południowa Walia (Sydney) formalnie zalecają wykonanie testu do 24 godzin po przylocie, PCR lub szybkiego antygenowego dostępnego w aptece. Do czasu uzyskania negatywnego rezultatu wymaga się pozostania w miejscu zakwaterowania. 

Aktualizacja: od 30 czerwca 2022 oficjalnie takiego testu nie trzeba wykonywać w stanie Queensland oraz Nowa Południowa Walia.

W stanie Wiktoria (Melbourne) zaleca się wyżej wymienione.
Z naszego doświadczenia wynika, że w praktyce na lotnisku nikt nie sprawdza i nie pyta o wykonanie testu w hotelu, nie ma także żadnej procedury czy instytucji weryfikującej. Nie mniej na ten moment zalecamy przy przylocie posiadanie testu.

CZY MASKI W AUSTRALII SĄ OBOWIĄZKOWE?

Większość lini lotniczych, w tym wszystkie australijskie linie lotnicze na lotach międzynarodowych oraz krajowych wymagają założenia maski na twarz. Założenie maski jest także obowiązkowe na lotniskach.
Co do zasady w przestrzeni publicznej w Australii nie wymaga noszenia się maski (wyjątkiem są szpitale, domy opieki społecznej, przychodnie i wszelkie placówki medyczne). 


Aktualizacja 6 lipca 2022: od 18 czerwca 2022 nie jest obowiązkowe zakładanie maski na lotniskach australijskich (wyłącznie zaleca się założenie maski). Uwaga: wciąż konieczne jest ich założenie w samolotach.

Glass House Mountains, Queensland, Australia

INNE WAŻNE INFORMACJE

Na dzień 15 czerwca 2022 zasady wjazdu do Australii są łatwe do  spełnienia, nie mniej za każdym razem zalecam sprawdzić aktualne zasady obowiązuje w danej linii lotniczej oraz na stronach rządowych konkretnego stanu lub terytorium.

W związku z tym, że Australia jest federacją, to poszczególne stany i terytoria przy wjeździe na ich terytorium mogą wprowadzać własne zasady, a te obecnie jeśli się zmieniają to tylko na korzyść podróżujących.

Link do poszczególnych stanów i terytoriów Australii tutaj: https://www.australia.gov.au/states

Link do strony rządowej  dotyczącej aktualnych przepisów wjazdowych do Australii:
https://www.homeaffairs.gov.au/covid19/

Wypełnienie obowiązkowej elektronicznej deklaracji pasażera: https://dpd.homeaffairs.gov.au

Podsumowując, do przylotu do Australii potrzebujesz następujące dokumenty:

 • ważny paszport
 • wiza
 • wypełniona przed wylotem elektroniczna deklaracja pasażera 
 • certyfikat szczepień

I bilet do Australii.

Luna Park, Sydney, Australia

Planujesz podróż do Australii, wakacje w roku 2022 lub 2023?

Skorzystaj z naszego FORMULARZA KONTAKTOWEGO lub napisz:
e-mail: info@ozlandtravel.com
WhatsApp: +61 424 312 136
Skype: Ozland Travel
Messenger/Facebook: Ozland Travel
Znajdziesz nas także na Instagramie @ozlandtravel

Udostępnij dla innych