Przedstawiamy Wam listę wybranych interesujących faktów, liczb i historii związanych z Australią.

W komentarzach wybierzcie i wpiszcie Waszym zdaniem ten jeden ulubiony punkt! Ciekawostki o Australii – nasza lista.

Antypody ciekawostki

1. Olimpiada w Sydney

Pamiętacie olimpiadę w Sydney w 2000 roku? Polska zdobyła 14 medali (6 złotych, 5 srebrnych, 3 brązowe). Medal olimpijski zaprojektował polski rzeźbiarz Wojciech Pietranik. Kamila Skolimowska została najmłodsza polską mistrzynią olimpijską (18 lat, rzut młotem).

Polacy w Sydney ciekowstki

2. Chodzenie boso

Im dalej na północ, tym więcej osób można spotkać spacerujących boso: po ulicy, w centrach handlowych. W automatach (takich jak automaty z napojami) można kupić japonki.

3. Stolica Australii – Melbourne czy Sydney?

Stolicą Australii jest Canberra. Miasto położone między Melbourne a Sydney. Budowę miasta rozpoczęto w 1913 roku jako rezultatu kompromisu rządowego pomiędzy miastami Melbourne i Sydney, które rywalizowały o miano stolicy kraju. Canberra powstała “od zera” wg projektu architektów z Chicago.

Canberra

4. Ruch lewostronny

W Australii obowiązuje ruch lewostronny, wszędzie. Oznacza to, że na schodach ruchomych poruszasz się po lewej stronie, na basenie pływasz po lewej stronie toru.

5. Położenie

Australia to największa wyspa na świecie i najmniejszy kontynent. Do Australii przynależy także Tasmania oraz ok. 12 tysięcy wysp. Australia nie ma granicy lądowej z żadnym innym krajem.

położenie Australii

6. Żubrówka w Australii

Polska wódka, którą można kupić w australijskich monopolowych to najczęściej Wyborowa, Żubrówka, Belvedere. Za 0,5L zapłacimy ok. 130 zł. O alkoholu w Australii poświęcimy odrębny tekst.

7. Wielokulturowość

Wielokulturowość Australii przejawia się między innymi tym, że mówi się tu w 400 językach. 25% osób ludności zamieszkujących Australię urodziło się poza jej terytorium. 90% Australijczyków ma pochodzenie europejskie.

8. Kto rządzi Australią?

Głową Państwa od 2 czerwca 1953 r.  jest Królowa Elżbieta II. Poza kompetencjami reprezentacyjnymi posiada kilka innych, to w praktyce “nie rządzi”. Stale powraca temat “obalenia rządów” królowej i monarchii oraz ustanowienie republiki. Społeczeństwo jest podzielone, co widać było w szczególności po wynikach referendum 1999 roku, gdzie 54% Australijczyków opowiedziało się przeciwko zmianie systemowej. Obecnie pojawiają kolejne polityczne pomysły zmian ustroju w przypadku ustania panowania królowej, bądź konieczności ich przeprowadzania przed śmiercią królowej.

9. Liczba kangurów w Australii

Kangury. W 2017 roku oszacowano liczbę kangurów na 50 mln! To ponad dwukrotnie większa liczba niż ludność Australii (ok. 24,5 mln). W 2010 roku szacowano liczbę kangurów na ok. 27 mln.

kangury

10. Wielka Rafa Koralowa

Największa na świecie rafa koralowa znajduje się wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża Australii i rozciąga się na przestrzeni 2300 km. Od wielu lat w związku z ociepleniem się klimatu – wzrostem temperatury oceanu oraz zmianą jego odczynu na bardziej kwaśny w związku z pochłanianiem dwutlenku węgla z powietrza koralowce chorują. Obserwuje się zjawisko bielenia – koralowce stają się śnieżnobiałe i słabną. Mówi się, że koralowce stresują się i  nie mogą uciec przed ociepleniem.

rafa koralowa bielactwo ocieplenie klimatu

11. Białe plaże

Najbielszy piasek na świecie znajduje się na Hyams Beach. Plaża znajduje się ok. 200 km na południe od Sydney w Jervis Bay.

12. Pory roku

W Australii pada śnieg, a temperatura spada poniżej zera. Taka sytuacja ma miejsce między innymi w  Alpach Australijskich, gdzie Australijczycy wybierają się pojeździć na nartach (lipiec, sierpień).

13. Polskie nazwy w Australii

Najwyższy szczyt lądowej Australii to Góra Kościuszki, 2228 m n.p.m.. Pierwszy zdobył go i nazwał Polak- Edmund Strzelecki (odkrył także pierwszy srebro i złoto w Australii). Sama nazwa przez wiele lat wzbudzała pewne kontrowersje czy dyskusje. Początkowo zapis wyglądał Kosciusko, a w 1997 roku dodano “z” Kosciuszko (Australijczycy wymawiają Kozjosko) w 200 rocznicę urodzin Strzeleckiego. Spór także powstał z Aborygenami, którzy nie tylko mieli problem z wymową, ale  faktem, że górę odkryli pierwsi i ma ona inną nazwę.

14. Koale

Koala waży ok. 8-15 kg, mierzy 60-85 cm, żyje 15-20 lat i potrafi zjeść nawet 1kg liści eukaliptusa dziennie i spać do 20h dziennie! Koale objęte są całkowitą ochroną w związku z zagrożeniem wyginięcia.

ciakowstki o koali

15. Australijskie opale

Cobber Peddy to podziemne,  górnicze miasto,  które słynie z wydobycia  najdroższych i o najwyższej jakości opali. Jest tu tak gorąco, że większość osób mieszka w wykutych jaskiniach.

16. Największa farma

Anna Creek Station to największa farma w Australii, nieco większa od Izraela. Jest największym producentem wołowiny na świecie.

17. Jeziora

Kati Thanda Lake Eyre to bezodpływowe, położone w środku pustyni jezioro, które wypełnione wodą staje się największym jeziorem Australii. Wielkością może przypominać powierzchnię województwa świętokrzyskiego

Zbieramy dla Was kolejne ciekawostki o Australii. W jednym z następnych artykułów napiszemy o wszystkim co się rusza i może zabić – o pająkach, wężach, krokodylach, rekinach. Zapraszamy!

Udostępnij dla innych