Tym razem bez słowa wstępu – konkrety. Dlaczego warto pomyśleć o marzeniach, nie odkładać ich na kiedyś, na poźniej i ostatecznie przekonać się do podróży do Australii, wakacji w tym kraju.

1. Wolność, samodzielność i bezpieczeństwo

Australia od wielu lat zajmuje miejsce na podium w rankingach najbezpieczniejszych państw na świecie (Polska 30 – 40 miejsce). Ostatnio Australia została najbezpieczniejszym krajem na świecie do życia dla kobiet. Wiele tu osób podróżujących samotnie, wiele par, które wybrały się w podróż poślubną do Australii, czy rodzin z dziećmi.
O ile w Europie mówi się o trendzie zwiedzania kamperem, to w Australii jest to zwyczaj. Masz swobodę, gdzie chcesz pojechać, zatrzymać się na dłużej. Możesz dotrzeć do Hervey Bay, by stamtąd wyruszyć promem na wycieczkę na Fraser Island – największą na świecie piaskową wyspę lub wyruszyć w rejs na Wielką Rafę Koralową oraz Whitsunday Islands oraz jedną z  najpiękniejszych plaż na świecie – Whitehaven. Tu także nie docierają zorganizowanie wycieczki z polskich biur podróży.

Whitsunday Wielka Rafa Koralowa

2. Niebo

To rzecz i zjawisko nie do opisania.  Obserwacja australijskiego nieba to marzenie wielu astronomów z Europy. Żadne zdjęcie nie oddaje tego, co zobaczycie na żywo. Wyobraźcie sobie, że wyjeżdżacie za miasto, jest noc, wychodzicie z kampera. Za wami, przed wami, nic nie widzicie, słyszycie w oddali skaczące kangury, a nad Wami miliony gwiazd, pas drogi mlecznej…

3. Australijczycy. Dlaczego są tacy piękni?

Uśmiechnięci i wyluzowani. Często nie przywiązują dużej uwagi do mody. Australijczycy nie przejmują się drobiazgami. Uwielbiają sport, ale po meczach nie ma bójek czy awantur. Australijki nie mają kompleksów. Czują się piękne, kochają to, co robią, wygląd ma dla nich mniejsze znaczenie. Tutaj ludzie na ulicy zaczepiają Cię, pytają się jak się masz, jak minął Ci weekend, mówią Ci komplementy, że masz fajny plecak albo interesujący T-shirt.

4. Przestrzeń

Powierzchnia Australii pokrywa ok. 75% Europy. W Australii mieszka 25 mln ludzi, w Europie 740 mln. Znajdziesz tu wiele miejsca tylko dla siebie, wystarczy opuścić miasto. Łatwo obliczyć czas, w którym pokonasz dany odcinek i zawsze jest to czas wiarygodny. Być może przez parę godzin nikogo nie spotkasz na drodze. Australia jako cały kontynent wciąż pozostaje nieznana. Ty też wciąż możesz odkryć nowe, nieznane miejsce i nieopisane w żadnym przewodniku.

widok z helikoptera Great Ocean Road

5. Przyroda. To nie tylko kangury

Australijska fauna to nie tylko kangury i koale, ale także diabły tasmańskie, pingwiny, wombaty,  emu, kazuary, papugi, ptaki rajskie, delfiny, psy dingo. Nie zapomnieliśmy o rekinach, krokodylach, wężach i pająkach. Bez obaw  – być może nie będziecie mieli szczęścia spotkać tych ostatnich.
W Australii występuje ok. 750 gatunków eukaliptusa i ok. 450 gatunków akacji, bezroślinne pustynie, półpustynie, stepy, sawanny, lasy monsunowe, lasy równikowe, setki palm i wiele, wiele więcej.

fauna w Austrlalii - drzewo
dlaczego warto zobaczyć kangury

6. Plaże. Najbielszy piasek na świecie

Ktoś kiedy policzył, że w Australii jest ponad 10 tysięcy plaż. Potrzebujesz ok. 30 lat, by każdego dnia odwiedzić chociaż jedną plażę. Wystarczy Ci jedna tylko dla Ciebie? Przyjedź na wakacje do Australii, poszukaj i odpoczywaj. Wybierz się na wycieczkę w okolice Sydney – Hyams Beach w Zatocie Jervis, 3h drogi samochodem na południe, by zobaczyć najbielszy piasek na świecie.

widok z Hill Ilnet
widok z pokoju hotelowego east coast
Hyams Beach plaża w Jervis Bay

7. Spacer na bosaka

Japonki to zdecydowanie najmodniejszy model “obuwia” w Australii. Kojarzycie automaty z napojami? Tu są też takie automaty, w których można kupić japonki. Zdarza się, że w upalne lato panowie zakładają je do garnituru. Nie będzie też zdziwieni widząc liczne bose stopy na mieście lub supermarkecie. Spróbujcie też. Niestety nikt na Was nie zwróci uwagi.

8. Opera w Sydney. Serio?

Widzieliście ją w internecie, tv, gazetach tysiące razy.  Niemal obowiązkowo zawsze o 14 w Polsce w Sylwestra. Każdy wie jak wygląda najbardziej znana australijska wizytówka. Byłem sceptycznie nastawiony kiedy pierwszy wybrałem się do Sydney. Zobaczę, zrobię zdjęcie, żeby był dowód, że byłem. WOW. Zdecydowanie w TOP3 moim osobistym rankingu najpiękniejszych budynków na świecie. Niedaleko opery można złapać miejski prom  i po 30 minutach rozłożyć ręcznik na plaży. Wracamy do punktu 6 😉

zdjęcie z tyłu pokładu promu Sydney Opera

9. Kawa. Wino. Awokado. Mango. I sushi

Mówi się, że w Melbourne można wypić najlepszą kawę na świecie. Nie musicie czytać recenzji, gdzie wypić dobrą kawę. W przypadkowym miejscu w ostateczności ocenicie kawę 7/10. Tańsza, niż ta na mieście w Polsce. My także uwielbiamy australijskie wino, cały rok dostępne miękkie awokado i mega słodkie mango. Lubicie sushi? W mieście jest wszędzie i tańsze, niż w Polsce. Ktoś mówił, że w Australii jest drogo? Sprawdzimy to dla Was w następnych artykułach.

wycieczka do winiarni w Australii

10. Kempingi, parki, grillowanie

Najpopularniejszym sposobem podróżowania po Australii jest wynajem samochodu i wynajem kampera (o cenach, ubezpieczeniu, wyposażeniu piszemy tutaj wynajem samochodu w Australii i wynajem kampera. Poradnik.
Kempingi są wszędzie. Dobrze mieć zainstalowaną aplikację WikiCamp. W miastach odnajdziecie unikatowe parki. Nasz ulubiony to Royal Botanic Garden w Melbourne.
Zarówno na kempinach oraz w parkach odnajdziecie darmowe grille.
Uwierzcie, że to prawdziwa przyjemność grillować i podziwiać zachód słońca nad australijskim oceanem.

park Royal Botanic Garden w Melbourne

11. Wielokulturowość

Buduje tożsamość narodową Australii i staje się dla obywateli ważną częścią rozwoju społecznego państwa.
Zgodnie ze spisem powszechnym przeprowadzonym w Australii w 2016 roku, 67% osób urodziło się w Australii. Zidentyfikowano 300 języków, którym posługują się ludzie w Australii.
W praktyce możecie tu zobaczyć ludzi z całego świata i spróbować kuchni z każdego zakątku naszej planety. Francuzi, Włosi, Chińczycy, Grecy Japończycy, Kolumbijczycy, Nowozelandczycy, Rosjanie i… Aborygeni.

jedzenie francuskie w Australii
owoce morza Sydney

12. Pogoda. Boże Narodzenie pod palmami na plaży

Australia leży w trzech strefach klimatycznych. I bez względu na porę roku znajdziesz tu zawsze miejsce, gdzie jest ciepło. Najcieplejszym miesiącem w Australii  jest styczeń. Wyobraź sobie Nowy Rok w Australii bez kurtki, czapki i szalika.

Boże Narodzenie pod palmami w Australii

13. Kontrast

Wielkie miasta. Natura. Wsiadasz w samochód, godzinę później wypatrujesz koali na drzewie. Kangury odwiedzają Cię w ogródku. Różowe jeziora. Ocean. Wodospady. Góry. Pustynie. Kaniony. Deszczowe lasy. Bezludne wyspy. Najpiękniejsze plaże na świecie. Dobry powód, by przyjechać na wakacje do Australii?

Wineglas Bay, widok ze wzgórza

14. Życie towarzyskie i nie tylko

Ten punkt niejako wynika z 3 i 11.
Australijczycy, którzy żyją w miastach uwielbiają wychodzić na miasto. W piątek po pracy w pubach, restauracjach jest bardzo tłoczno. Rezerwacja stolika bardzo polecana. Poza tym każdego dnia można znaleźć coś dla siebie – jakieś wydarzenie, koncert, mecz. Odbywają się tu tematyczne festiwale narodowe, święta narodowe celebrowane przez każdą społeczność, targi tematyczne.

widok na CBD, koncert Kylie Minogue w Australii
tenis Australian Open Melbourne brama wejściowa

15. Magia

Bajkowa. Kolorowa. Tajemnicza. Nieodkryta. Magiczna.  Australia. 

Wilsons Promontory widok z Oberon

Pozostaje pytanie: kiedy chcesz jechać na wakacje do Australii?

Zapraszam także do lektury: Wycieczki do Australii : 15 miejsc, które warto zobaczyć

życie towarzyskie w Australii, Boże narodzenie w Australii, wielokulturowość w Australii, grillowanie w Australii, australijskie niebo

Udostępnij dla innych