Dzień Kobiet w Australii jest dniem ważnym, o którym mówi się wiele. To dzień, kiedy w miejscach pracy dziękuję się za pracę, zasługi, wyraża się szacunek i życzy sukcesów. Jest to dzień ciepłych słów i drobnych gestów.

Prezenty,  kwiaty, zaproszenia do restauracji czy specjalne wydarzenia są raczej niespotykane
i niepopularne. Jest to raczej tradycja Europejczyków i w Australii generalnie niewidoczny zwyczaj.
Niemniej, Dzień Kobiet w Australii tutaj na blogu to idealny moment, by wspomnieć o kilku wybranych kobietach, które w różny sposób zapisały się w pamięci i na kartach historii Australii.

Anna Maria Bunn 

Anna Maria Bunn- autorka pierwszej opublikowanej noweli w Australii The Guardian “a Tale”  w 1838r. Prawdopodobnie to było pierwsze i ostatnie dzieło literackie Bunn. Była także autorką obrazów – malowała insekty oraz kwiaty, które obecnie można oglądać w Bibliotece Narodowej Australii znajdujące się w Canberra (National Library in Australia).

Anna Maria Bunn. Zdjęcie ze strony: https://pyrmonthistory.net.au/anna-maria-bunn

Thora Daphne Holzheimer 

Thora Daphne Holzheimer – pierwsza kobieta, kierowca ciężarówki w Australii. Jej drugi mąż w latach 60 otworzył biznes transportowy. Thora była kierowcą ciężarówek, dostarczając żywność i materiały budowlane w północnej Australii do kopalni, małych wiosek i aborygeńskich osad. Co było w tym niezwykłe? Niesamowite ciężkie warunki pracy. Nieutwardzone drogi na północ od Cairns, spanie pod ciężarówką, wielokrotne awarie pojazdów, zakopywanie się.  Oblicza się, że w trakcie jej kariery przejechała 1.6 miliona km. Praca ta mogła być wykonywana tylko w sezonie suchym (zazwyczaj od maja do końca października), bowiem w sezonie deszczowym drogi zamieniały się w rzeczki.
O swojej profesji miała mówić: jest to praca, którą kocham i za którą jestem wdzięczna. Jedna z jej ostatnich ciężarówek niemiecka MAN znajduje się w  Diamantina Heritage Truck and Machinery Museum w Winton, a jej pomnik znajduje się w pobliżu Archer River Roadhouse (bardzo daleka północ Australii, w drodze do przylądka York, ponad 200 km na północ od Cairns.

Sarah Frances Durack 

Sarah Frances Durack (nazywa też Fanny Durrack)- pierwsza złota medalistka Igrzysk Olimpijski w pływaniu i jednocześnie pierwsza kobieta – Australijska medalistka igrzysk (100m style dowolny, Sztokholm 1912). Igrzyska Olimpijskie w Sztokholmie były pierwszymi, w których uczestniczyły pływaczki.
Wygrała z czasem 1:22.10, druga była także Australijska Mina Wylie. Mieszkały w Sydney i tam pływały w amatorskim klubie pływackim. Durack wielokrotnie ustanawiały rekordy pływackie, między innymi w 1914 na otwartym morzu na dystansie 1 mli pobiła męski rekord stanu Nowa Południowa Walia o 52 sekundy!
Warto dodać, że australijskie organizacje pływackie były przeciwne startom kobiet w zawodach  i dwukrotnie nie wydały pozwolenia Durack i Wylie. Ostatecznie wyjechały na igrzyska, ale musiały pokryć koszty z własnej kieszeni. Jedna z alei w Parku Olimpijskim w Sydney została nazwana jest imieniem. 

Po lewej Sarah – złota medalistka, a po prawej Mina srebna medalistka olimpiady w Sztokholmie w 1912 roku. Zdjęcie ze strony:
https://missdustblog.wordpress.com/2016/11/01/mina-and-fanny-november-2016/

Edith Cowan

Edith Cowan – jej wizerunek od 1995 roku znajduje się na australijskim banknocie $50. W 1899 dzięki jej aktywności w Australii Zachodniej przyznano prawa wyborcze kobietom. Była założycielem i współtwórcą wielu pierwszych instytucji pomagających kobietom i dzieciom. Walczyła o prawa i opiekę dla kobiet i dzieci. 
Promowała edukację seksualną w szkołach (mówimy tutaj o przełomie XIX i XX wieku lata 1890-1910). Cowan nazywa jest najbardziej znaną kobieta w Australii w latach 1900-1930. Walczyła między innymi o przyznanie alimentów kobietom, które zostały porzucone przez mężów bez żadnych środków do życia. W 1921 roku w wieku 60 lat została pierwszą kobietą wybraną do Parlamentu. Była także pierwszą kobietą, która została Justice of Peace (obecnie w różnych stanach Australii to urzędnicze stanowisko ma różne funkcje i jest odmiennie uregulowane, ale takim powszechną rolą jest np. potwierdzenie dokumentów na różnorakich dokumentach zazwyczaj niezbędnych w obrocie prawnym – sądowym, urzędniczym etc.)

Dzień kobiet w Australii. 5 wyjątkowych Australijek. Na zdjęciu Edith Cowan. Zdjęcie ze strony https://www.abc.net.au/news/2021-03-12/edith-cowan-statue-push-100-years-after-elected-first-female-mp/13235444

Ruby Violet Payne – Scott

Ruby Violet Payne – Scott: trzecia kobieta, która ukończyła fizykę na Uniwersytecie w Sydney. Walczyła o prawa kobieta. Jej dokonania w fizyce są niepowtarzalne. Rozpoznawana jest jako pierwsza kobieta astrofizyk oraz jedna z pierwszych osób na świecie, która podjęła się obserwacji astronomicznych w kontekście promieniowania. Jej pierwsze badania były źródłem wiedzy oraz obserwacji kolejnych fizyków, którzy rozszerzyli tą gałąź wiedzy. Ważną częścią jej kariery była walka o równe prawa kobiet, w tym takie same wynagrodzenie jak mężczyźni.

W ówczesnych czasach nierówne płace były czymś na porządku dziennym, to Ruby sprzeciwiała się także innym “zasadom”. Jedną z nich był zakaz palenia przez kobiet, kiedy mężczyźni mogli swobodnie palić. Ruby w trakcie jednej z rozmów kwalifikacyjnych miała zapalić papierosa pokazując swój sprzeciw i niesprawiedliwość. Innym sprzeciwem Ruby były zasady ubioru. I tak Ruby walczyła, by zamiast spódnicy mogła założyć spodnie.  Po narodzinach syna musiała także zrezygnować całkowicie z pracy z uwagi na brak macierzyńskiego w ówczesnych czasach.

Zdjęcie ze strony https://www.nytimes.com/2018/08/29/obituaries/ruby-payne-scott-overlooked.html

Udostępnij dla innych