Zima w Australii? Śnieg w Australii?

Z uwagi na obecną sytuację w Australii – styczeń 2020 polecamy lekturę artykułu:
GDZIE SĄ POŻARY W AUSTRALII? JAK KAŻDY MOŻE POMÓC AUSTRALII??

Tak. Powszechne wyobrażenie, że w Australii jest wiecznie ciepło, a ludzie codziennie plażują to mit.. . Australia to też śnieg, kilkunastodniowe deszcze, piękna wiosna, upalne lato. Cztery pory roku. Pogoda w Australii nie jest zawsze idealna.

Wyobraź sobie, że jest 15 lipca. W Polsce (Kraków, Warszawa, Katowice, Gdańsk, Poznań) zakładamy, że mamy piękne, słoneczne lato, a w tym samie czasie w Australii:

pogoda w Australii, zima w Sydney, zima w Melbourne, lato w Australii, lato w Sydney, lato w Melbourne

Północ: okolice Darwin 32 stopnie, słonecznie, sucho.

Północny – wschód: okolice Cairns 27 stopni, słonecznie, bez deszczu.
Południe – Melbourne, 14 stopni, słonecznie.

Południowy-wschód – Sydney, 17 stopni, słonecznie.

Zachód – Perth, 18 stopni, deszczowo.
230 km na północny-wschód od Melbourne, 3h jazdy samochodem (góry) – Mount Buller: – 2, śnieg. Australijczycy zjeżdżają na nartach…
Hobart (Tasmania) – 11 stopni, pochmurno, bez deszczu.

Bywa więc różnie w zależności od poru roku i części kraju.

pory roku w Australii, zima w Australii, lato w Australii, pogoda Sydney, pogoda Melbourne, pogoda Cairns, pogoda Perth

Kiedy jechać do Australii?

Poniższy opis ułatwi Wam ustalenie terminów w zależności gdzie chcecie pojechać i jak chcecie spędzić pobyt w Australii.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
WYNAJEM SAMOCHODU W AUSTRALII ORAZ WYNAJEM KAMPERA

Południe:

MELBOURNE – początek wiosny to wrzesień, ale bywa dosyć chłodno wieczorami. Listopad to już ciepły miesiąc, grudzień-styczeń to najcieplejsze miesiące. W tym roku  w styczniu odnotowano  rekordowe 44 stopnie. Od czerwca możemy mówić o zimie. W ciągu dnia temperatury oscylują pomiędzy 12-15 stopni, w nocy zdarza się w okolicy 0. Melbourne słynie z tego, że niezależnie od pory roku w ciągu jednego dnia można doświadczyć wszystkiego -gorącego słońca, przeszywającego, zimnego wiatru i deszczu.

ADELAJDA – pogoda podobna do Melbourne, ale mniej kapryśna, często cieplej.

TASAMANIA – położona jest w tej samej strefie klimatycznej jak Melbourne oraz Adelajda, ale zazwyczaj chłodniej i pochmurno. Maj 2018 był bardzo deszczowy.

Ocean na południu  w okresie letnim grudzień – luty jest najcieplejszy w całym kraju.

zima w Australii, pogoda w Melbourne, pogoda w Adelajda, pogoda w Adelajdzie, pogoda Tasmania

Zachód:

PERTH – przyjemna ciepła pogoda od października, od listopada do kwietnia suche lato (grudzień to około 30 stopni i więcej).

pogoda w Perth, zima w Perth, pogoda w Australii

Północ Australii


BROOME,DARWIN – tutaj jest ciepło przez cały rok 27-35 stopni, ale mamy dwie pory roku: suchą od kwietnia do końca października i deszczową od listopada do marca. W styczniu 2018 na północy występowały obfite deszcze. W lutym 2018 w okolicach Broome pojawił się cyklon Kelvin, a marcu 2018 roku w okolicach Darwin cyklon Marcus.

Środek Australii

ULURU – najgorszy pogodowo okres na wizytę w tym miejscu to listopad – marzec, bardzo, bardzo upalnie. W “najzimniejszym” dniu w styczniu 2019 r. odnotowano 35 stopni, ale temperatura przez większość miesiąca nie spadła poniżej 40 stopni. Dobry okres to kwiecień – październik. Od czerwca do września to okres zimowy. W czerwcu w ciągu dnia średnio 20 stopni, w lipcu 23-25 stopni, ale w nocy temperatura spada czasem do 0 lub poniżej.  Pustynia i “zima” w Australii. Pamiętajcie o tym!

Południowy – Wschód

CAIRNS – w okresie listopad – marzec to deszcze i ulewy. Na początku lutego br. południowa część pod Cairns walczyła z powodzią. Na ulicach pojawiły się krokodyle. Od  marca rozpoczyna się pora sucha (chociaż odnotowuje się kilka ulewnych dni w ciągu miesiąca). Cały rok bardzo ciepło. Ta część kraju to także pogoda tropikalna, często nieprzewidywalna w porze deszczowej.

Wschód

BRISBANE – od czerwca do końca sierpnia zima, sucho, temperatura około 20 stopni w ciągu dnia, noce chłodne, 10 stopni i mniej, od września 25 stopni, ale noce wciąż mogą być chłodne.
Od listopada od kwietnia gorące lato ze średnią temperaturą w okolicach 30 stopni i więcej. Luty to miesiąc z największą ilością opadów w ciągu roku.

Południowy-wschód

SYDNEYzima w okresie czerwiec-wrzesień, średnie temperatury 17-20 stopni, ale bywają pojedyncze dni z temperaturą powyżej 20 stopni, nawet 25. Lipiec i sierpień to miesiące z mniejszą ilością opadów. W marcu od kilku lat
(z wyjątkiem 2018 roku) zaobserwowano pewną regularność – pada przez pierwsze 2 tygodnie miesiąca. Od października do kwietnia jest ciepło, a styczeń i luty to najgorętsze miesiące.

pogoda w Sydney, lato w Sydney, zima w Sydney, temperatury w Sydney

Artykuł ten opracowaliśmy w oparciu o nasze doświadczenia oraz statystki Australijskiego Insytutu Meteorologii. Pogoda w Australii jest zmienna, a obszar tego kraju jest większy 26 razy od Polski, więc potraktujcie tekst jako jedną ze wskazówek. Jeżeli wiecie kiedy i gdzie chcecie przylatujecie, zapraszamy do lektury: Tanie loty do Australii. Jak szukać? Za ile? 6 ważnych wskazówek.

Jeżeli jesteś na początku planowania,  masz pytania wątpliwości,  chciałbyś z kimś porozmawiać o Twoim wymarzonym wyjeździe do Australii to skontaktuj się z nami.
Możesz skorzystać z aplikacji na telefon:
Skype: Ozland Travel
Messenger/Facebook: Ozland Travel
Instagram: Ozland Travel

Możesz napisać do nas e-mail info@ozlandtravel.com lub skorzystać z formularza kontaktowego TUTAJ.
Napisz do nas na WhatsApp +61 424 312 136.

Polecamy także lekturę najczęściej czytanego artykułu:
WAKACJE W AUSTRALII. JAK JE ZORGANIZOWAĆ?
ORAZ
WYNAJEM SAMOCHODU W AUSTRALII ORAZ WYNAJEM KAMPERA

Udostępnij dla innych