Zima i śnieg w Australii? Kiedy idealne lato?

Czy wiesz, że obszar Australii pokrywa ok. 75% powierzchni Europy. Pogoda na północy Rosji jest zupełnie inna, niż ta w Hiszpanii Grecji. W Australii anomalia są dużo większe.
Są miejsca, gdzie warto pojechać tylko w konkretnych miesiącach roku.
Są rejony, gdzie pada – leje całymi dniami przez 3 miesiące, mieszkańcy na wszelki wypadek gromadzą zapasy żywności.
Tak. Powszechne wyobrażenie, że w Australii jest wiecznie ciepło, a ludzie codziennie plażują to także mit.. . Australia to też śnieg, kilkunastodniowe deszcze, piękna wiosna, upalne lato. Cztery pory roku. Pogoda w Australii nie jest zawsze idealna.

Wyobraź sobie, że jest 15 lipca. W Polsce zakładamy, że mamy piękne, słoneczne lato, a o tym samie czasie w różnych regionach Australii sytuacja pogodowa wygląda tak: Darwin 32 stopnie sucho i słonecznie, Mebourne 14 stopni, w nocy 2 stopnie i kurtka zimowa staje się bardzo przydatna, Sydney 20 stopni, przyjemnie, ale wietrznie, ocean bardzo zimny i nie ma mowy o kąpieli. Mount Buller – 230 km na północny-wschód od Melbourne, 3h jazdy samochodem (góry) minus 2…

pogoda w Australii, zima w Sydney, zima w Melbourne, lato w Australii, lato w Sydney, lato w Melbourne

Bywa więc różnie w zależności od poru roku i części kraju.

Średnie temperatury w Australii

Kiedy jechać do Australii?

Poniższy opis ułatwi Tobie ustalenie terminu podróży do Australii w zależności gdzie chcesz pojechać i jak chcesz spędzić pobyt w Australii. Pamiętaj, że zima w Australii ma różne oblicza i może Cię zaskoczyć!

PRZECZYTAJ TAKŻE:
WYNAJEM SAMOCHODU W AUSTRALII ORAZ WYNAJEM KAMPERA

Południe:

MELBOURNE – początek wiosny przypada na miesiąc wrzesień, ale jest to wciąż bardzo chłodna pora roku w tej części Australii.
Listopad to już ciepły miesiąc, grudzień-styczeń to zdecydowanie najcieplejsze miesiące.
W 2019 odnotowano  rekordowe 44 stopnie.
Od czerwca możemy mówić o zimie. W ciągu dnia temperatury oscylują pomiędzy 12-15 stopni, w nocy zdarza się w okolicy 0. Szalik, rękawiczki, czapka.
Ponadto Melbourne słynie z tego, że niezależnie od pory roku
w ciągu jednego dnia można doświadczyć wszystkiego – gorącego słońca, przeszywającego, zimnego wiatru i deszczu. Nigdy nie wiadomo jak się ubrać, jeżeli przebywamy poza domem cały dzień.

ADELAJDA – pogoda podobna do Melbourne, ale mniej kapryśna, często cieplej.

TASAMANIA – położona jest w tej samej strefie klimatycznej jak Melbourne oraz Adelajda, ale zazwyczaj chłodniej i pochmurno. Niektóre okresy w roku bywają bardzo deszczowe np. maj.

Ocean na południu  w okresie letnim grudzień – luty jest najcieplejszy w całym kraju.

pory roku w Australii, zima w Australii, lato w Australii, pogoda Sydney, pogoda Melbourne, pogoda Cairns, pogoda Perth

Zachód:

PERTH – przyjemna ciepła pogoda od października.
Od listopada do kwietnia suche lato (grudzień to około 30 stopni i więcej).
Zima w Perth jest łagodna i może przypominać europejską, śródziemnomorską pogodę.

pogoda w Perth, zima w Perth, pogoda w Australii

Północ Australii


BROOME, DARWIN – tutaj jest ciepło przez cały rok 27-35 stopni, ale mamy dwie pory roku: suchą od kwietnia do końca października i deszczową od listopada do marca.
Każdego roku w styczniu i lutym należy spodziewać się obfitych deszczy.
W lutym 2018 w okolicach Broome pojawił się cyklon Kelvin, a marcu 2018 roku w okolicach Darwin cyklon Marcus. Nie polecamy żadnych podróż w okresie grudzień – marzec w tych okolicach. Wypożyczalnie kamperów/ samochodów praktycznie są zamknięte w tym okresie.

Środek Australii

ULURU – najgorszy pogodowo okres na wizytę środka Australii to listopad – marzec. Bardzo, bardzo upalnie. W “najzimniejszym” dniu w styczniu 2019 r. odnotowano 35 stopni, ale temperatura przez większość miesiąca nie spadła poniżej 40 stopni. Wiele szlaków jest zamkniętych. Jest tak gorąco, że jakikolwiek spacer przypomina obóz przetrwania.
Dobry okres na zwiedzenie to kwiecień – październik. Od czerwca do września to okres zimowy. W czerwcu w ciągu dnia temperatury średnio 20 stopni, w lipcu 23-25 stopni, ale w nocy temperatura spada czasem do 0 lub poniżej.  Pustynia i “zima” w Australii. Pamiętajcie o tym!

Południowy – Wschód

CAIRNS – w okresie od listopad do marca pora deszczowa, pewne niekończące się ulewy. Na początku lutego 2019 roku południowa część pod Cairns walczyła z powodzią. Na ulicach pojawiły się krokodyle.
Od  marca rozpoczyna się pora sucha (chociaż odnotowuje się jeszcze kilka ulewnych dni w ciągu miesiąca). Cały rok bardzo ciepło. Ta część kraju to także pogoda tropikalna, często nieprzewidywalna w porze deszczowej (burze, mocny wiatr).

Wschód

BRISBANE – od czerwca do końca sierpnia australijska zima, sucho, temperatura około 20 stopni w ciągu dnia, noce chłodne, 10 stopni i mniej, od września 25 stopni, ale noce wciąż mogą być chłodne.
Od listopada od kwietnia gorące lato ze średnią temperaturą w okolicach 30 stopni i więcej.  Luty to miesiąc z największą ilością opadów w ciągu roku.

Południowy-wschód

SYDNEYzima przypada w okresie czerwiec-wrzesień, średnie temperatury 17-20 stopni, ale bywają piękne dni z temperaturą powyżej 20 stopni, czy nawet 25.
Lipiec i sierpień to miesiące z mniejszą ilością opadów.
W marcu od kilku lat zaobserwowano pewną regularność – pada przez pierwsze 2 tygodnie miesiąca. Od października do kwietnia jest ciepło, a styczeń i luty to najgorętsze miesiące.

pogoda w Sydney, lato w Sydney, zima w Sydney, temperatury w Sydney

Artykuł ten opracowaliśmy w oparciu o nasze doświadczenia oraz statystki Australijskiego Instytutu Meteorologii. Pogody nie można zaplanować, potraktuj powyższy artykuł jako kilka ważnych wskazówek.
Chcesz porozmawiać o Twoim planie podróży i dopasować zwiedzane miejsca do pogody? Wiesz kiedy chcesz pojechać do Australii, ale nie wiesz od czego zacząć, co zobaczyć, jak się przemieszczać?

Możesz napisać do mnie e-mail info@ozlandtravel.com lub skorzystać z formularza kontaktowego TUTAJ.
Napisz do mnie na WhatsApp +61 424 312 136 (Krzysztof)

Możesz także zrobić to przez następujące aplikacje w telefonie:
Skype: Ozland Travel
Messenger/Facebook: Ozland Travel
Instagram: Ozland Travel

Jeżeli wiesz kiedy i gdzie chcesz przylecieć do Australii, zapraszamy do lektury: Tanie loty do Australii. Jak szukać? Za ile? 6 ważnych wskazówek.

Polecamy także lekturę najczęściej czytanego artykułu:
WAKACJE W AUSTRALII. JAK JE ZORGANIZOWAĆ?
ORAZ
WYNAJEM SAMOCHODU W AUSTRALII ORAZ WYNAJEM KAMPERA

Udostępnij dla innych