Latanie dronem w Australii – robienie zdjęć, kręcenie filmów to zdecydowanie jeden z najnowszych, technologicznych trendów w ostatnich latach. Zdjęcia czy filmy “ z nieba” są fantastyczne. To świetna pamiątka z wakacji. Razem z popularnością rośnie liczba incydentów czy wypadków z dronami w roli głównej. Niestety dron może stanowić niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt. Przeczytajcie jak zabawa z dronem w Australii powinna być bezpieczna dla otoczenia.

Czy znasz przepisy prawne oraz zasady jakie obowiązują w Australii przy lataniu dronem?

Pierwsze zasady dla latania dronami w Australii wprowadzono już w 2002 roku. 
Prawo dotyczące latania dronami w Australii wprowadza pewne limity i ograniczenia. Większość z nich to najzwyczajniej regulacje, które mają zapewnić bezpieczeństwo.
Masz wciąż dużą swobodę w lataniu dronem, należy jednak pamiętać o najważniejszych zasadach wprowadzonych przez CASA (Urząd ds. Bezpieczeństwa Lotnictwa Cywilnego).
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku powstanie obowiązek rejestracji każdego drona, który waży powyżej 250 gramów (nawet jeśli jest używany dla celów rekreacyjnych) z obowiązkiem rozwiązania quizu dotyczącego zasad latania dronem (stan na dzień 27 lipca 2019 roku) .

prawo latania dronem w australii

NAJWAŻNIEJSZE ZASADY LATANIA DRONEM W AUSTRALII (dla użytku prywatnego):

 1. Możesz latać dronem tylko w ciągu dnia i nie wyżej, niż 120 metrów.
 2. Nie lataj dronem w pobliżu lotnisk, stref wojskowych, szpitali. Jeżeli dron jest cięższy, niż 100g musisz być w odległości co najmniej 5,5 km od lotniska
 3. Nie filmuj bez pozwoleń w parkach narodowych (np. Kakadu, Park Narodowy Byron Bay, Uluru, Litchfield). Sprawdź zawsze na stronie parku narodowego lub zadzwoń i zapytaj.

  Obowiązuje zakaz latania dronem w Sydney Harbour i okolicach: Middle Harbour, White Bay, Rose Bay, Parramatta River aż do Ryde Bridge.
 4. Pozostań w odległości 30m od ludzi i nie lataj nad ludźmi ( to dotyczy w szczególności takich miejsc jak festiwale, popularne plaże, parki, ruchliwe ulice czy szlaki górskie). 
 5. Trzymaj drona w zasięgu wzroku.
 6. Możliwe jest zrobienia zdjęcia w miejscu publicznym bez pytania o zdanie wszystkich osób, jeśli nie można ich jednoznacznie zidentyfikować na fotografii.
 7. Pamiętaj, że dron może być szczególnie  niebezpieczny dla niektórych gatunków ptaków, które potraktują dron jako inne latające stworzenie. Upewnij się, że nie ma ich w okolicy. Nie lataj także nad innymi zwierzętami.

  Wszystkie zasady znajdziesz na stronie internetowej:
  dronerflyer.gov.au
latanie dronem w parkach narodowych

MANDATY I KARY PIENIĘŻNE

Nieprzestrzeganie zasad dotyczących latania dronem w Australii może zakończyć się grzywną do 1050$ (nałożoną przez CASA), a jeżeli sprawa trafi do sądu, to kara pieniężna może wynieść nawet do 10 050$.

APLIKACJA NA TELEFON: GDZIE MOGĘ LATAĆ DRONEM W AUSTRALII?

CASA udostępniła aplikację na telefon OpenSky dzięki której sprawdzisz, gdzie możesz bezpiecznie  latać dronem w danym miejscu w Australii i zgodnie z prawem. Zalecamy jednak, w szczególności w każdym parku narodowym w Australii upewnić się czy lokalne przepisy zezwalają na latanie dronem.

aplikacja na telefon w Australii drony

KULTURA LATANIA DRONEM

Dotyczy to nie tylko Australii. Warto pamiętać o jednej niepisanej zasadzie. Niektórzy ludzie nie lubią dronów i postrzegają to jako pogwałcenie ich prywatności, zwłaszcza na plaży (nawet jeżeli nie mówią wprost i nie zwracają Ci bezpośrednio uwagi). Warto uszanować prawa innych osób do prywatności, spokoju oraz używać drona tylko w odpowiednich porach dniach i w odpowiednich miejscach.

Życzymy przepięknych filmów, niezwykłych ujęć dronem z Australii! Pamiętaj o zasadach i lataj bezpieczenie. Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za Twojego drona. 
Jeżeli uważasz, że warto jeszcze o czymś wspomnieć przy lataniu dronem, napisz komentarz i podziel się Twoją wiedzą z naszymi czytelnikami.

Zapraszam także do lektury: WAKACJE W AUSTRALII: jak zorganizować podróż marzeń?

Udostępnij dla innych