Czy wiesz, że Uluru jest wyższe, niż wieża Eiffla i mierzy 348m? Czy wiesz, że kilkukilometrowa część tego monolitu rozciąga się pod ziemią? Sama nazwa nie odnosi się tylko do formacji skalnej, ale także do całego obszaru wokół. W języku Aborygenów sama nazwa Uluru nie ma żadnego znaczenia, jest tylko nazwą miejsca.

Wpis ten rozpocznę od tego, że  żadne zdjęcie, wideo czy ulotka nie odda atmosfery tego miejsca. Tego, co tutaj zobaczysz oraz poczujesz. Być może ma na to wpływ świadomość, że jest to świętw miejsce dla australijskich Aborygenów. To ich dom, historia, a z naszym europejskim udziałem, często smutna opowieść.
Nie jest także przypadkiem, że miejsce to jest nazywanem sercem Australii.
Zapraszam na krótką, wirtualną wycieczkę w podróży do Uluru (przewodnik), w szczególności jeżeli planujesz wyjazd w te strony.

Kiedy przyjechać do Uluru (pogoda)?

W podróż do Uluru można wybrać się cały rok, ale ze względu na wyjątkowe warunki pogodowe należy rozważyć je i zaplanować podróż z wyprzedzeniem. Od maja do końca października to dobry okres na zwiedzanie okolic z zaznaczeniem, że w lipcu czy sierpniu noce mogą być wyjątkowe chłodne (czasami 2 lub 3 stopnie lub mniej), kiedy w ciągu dnia jest ciepło (ponad 20 stopni).

Od listopada do końca marca jest tu niezwykle gorąco. Najgorszymi miesiącami na przyjazd są grudzień oraz styczeń, kiedy temperatura często przekracza 40 stopni. Zwiedzanie, w tym spacery, które są tu nieodzowną części podróży po okolicy mogą stać się nieprzyjemne i niebezpieczne dla zdrowia. Ponadto szlaki w Kings Canyon lub w Kata Tjuta po godzinie 11 w przypadku przekroczenia temperatury 36 stopni będą zamknięte. Co więcej w tym okresie jest tutaj tysiące much i konieczna jest moskitiera (flynet), żeby przetrwać. Jakieś plusy? W przypadku opadów tworzą się piękne wodospady spływające po skalnych brzegach Uluru.

Podróż i wyjazd do Uluru niezależenie od pory roku należy zaplanować z wyprzedzeniem.

 

Jak przyjechać do Uluru (loty)?

Jeżeli planujesz wakacje w Australii od 2 do 4 tygodni, a Twój plan obejmuje wiele regionów, to najlepszym rozwiązaniem będzie podróż samolotem. Praktyczne – bezpośrednie i najczęstsze połączenia znajdziesz z Sydney, Melbourne oraz Brisbane. Rzadziej z Darwin, Cairns czy Adelajdy. Istnieje możliwość lotu do Alice Springs, ale dlaczego nie warto wybierać tej opcji piszę poniżej.

Jeżeli planujesz podróż kamperem do Uluru, pamiętaj, że musisz uwzględnić ogromne odległości. Jednocześnie podróżując w miesiącach od listopada  do końca marca, istnieje duże ryzyko, że drogi będą zamknięte z uwagi na obfite opady deszczy. W zależności także od kierunku, możesz nie dojechać lub nie wyjechać przez kilka dni. Podróżując z Sydney czy Melbourne należy rozważyć na ten fragment podróży około 3 dni.

Warto wiedzieć, że w porze deszczowej 90% wypożyczalni jest zamknięta w Darwin. Nie planuj podróży w taki sposób, że zarezerwujesz kampera w Darwin i wrócisz lub oddasz go na południu Australii, ponieważ będzie to zwyczajnie niemożliwe.

Co zobaczyć w Uluru, Kata Tjuta oraz okolicach ?

Bez wątpienia pomyślisz, że numerem 1 jest Uluru – największa na świecie formacja skalna. By dowiedzieć się więcej i zrozumieć lepiej to wyjątkowe miejsce, zachęcam do wycieczki z przewodnikiem oraz odwiedzenia centrum kulturowego otwartego w godzinach od 7 do 18 oraz informacji turystycznej w godzinach od 10 do 5.

Najdłuższy szlak wokół Uluru ma prawie 11 km, a jego przejście zajmuje ok. 3,5-4 godziny – Uluru Base Walk. Najlepiej przejść trasę z przewodnikiem, by wyjazd stał się wartościowy i był okazją do posłuchania ważnych opowieści. Mijając miejsca z wodą, oczka wodne lub pozostałości po wodospadzie można spotkać Aborygenów – tam gdzie znajduje się woda, tam znajduje się miejsce spotkań Aborygenów. Kilka mniejszych szlaków, które mają własne nazwy są częścią tego najdłuższego Uluru Base Walk.
Krótszy odcinek 2 km – Mala Walk (część Uluruu Base Walk) można przejść z darmowym przewodnikiem, strażnikiem parku narodowego. 

Drugie miejsce to Kata Tjuta. Najpopularniejszy i najczęściej odwiedzany szlak, łatwy do przejścia to Walpa Gorge (2,5km, którego przejście zajmuje 1 godzinę). Mój ulubiony szlak, który zabierze Ciebie w podróż kilka tysięcy lat wstecz, w podróż przez surowy klimat, w podróż przez sam środek tej formacji skalnej to Valley of the Winds (kilka opcji przejścia, najdłuższy, pełny odcinek ma 7,5 km i zajmie Ci około 4 godziny). Szlak ten miejscami ma strome, skalne podejścia, nie ma tutaj żadnego zasięgu satelitarnego, wody czy toalety.
Sama Kata Tjuta to 36 monolitów, z których najwyższy mierzy 548m. Kata Tjuta w języku aborygeńskim oznacza wiele głów.

Podróż do Uluru – co jeszcze zobaczyć dodatkowo?

Kings Canyon (lub Watarraka) – ogromna, głęboka dolina, który znajduje się 300 km na północny-wschód od Uluru. Spektakularne widoki w środku australijskiego interioru, wodospady, kaskady, oczka wodne (przede wszystkim w porze deszczowej). Niektórzy nawet mówią, że Kings Canyon jest piękniejszy od Uluru.
Najpopularniejszy szlak ma 6km, jego przejście zajmuje około 3 godziny. Początek jest bardzo stromy, a później jest już właściwie płasko lub ” z górki”.

Field of Lights – to płatna atrakcja, która z założenia miała być w okolicy przez kilka tygodni, a została już kilka lat. Field of Lights to instalacja świetlna, składająca się z 50 tysięcy lamp solarnych umiejscowionych niedaleko Uluru. Dojazd tylko i wyłącznie wycieczką z resortu Ayers Rock przed wschodem słońca lub przed zachodem słońca.

Field of Lights – wystawa składająca się 50 tysięcy lampek solarnych, Uluru (Ayers Rock).

Jak widzisz, podróż i wyjazd do Uluru, to także opcja zobaczenia co najmniej 2 innych wyjątkowych miejsc. 

Jak zwiedzać Uluru oraz Kata Tjuta?

Uluru oraz Kata Tjuta są  niezwykłymi miejscami. Polecam co najmniej jedną wycieczką jednodniową z przewodnikiem. Dlaczego? Przewodnicy muszą odbyć specjalny trening oraz zdać egzamin, by otrzymać licencję na oprowadzenie podróżników w tym regonie.  Ponadto wiele z tych wycieczek jest połączona z podziwianiem wschodu/zachodu słońca oraz z australijskim posiłkiem na świeżym powietrzu w bardzo sympatycznej atmosferze, a wieczorami często z kieliszkiem wina. Moim zdaniem wycieczki te mają zupełnie inną wartość, a przeżycia, wspomnienia, wiedza zostają na długo. 

Poza wycieczkami jednodniowymi jest także opcja wycieczek kilkudniowych z noclegami w namiotach. Inna opcja to 3 lub 4 dniowa wycieczka z noclegami na kempingu, wspólnym gotowaniem posiłków (lub przygotowanych przez przewodnika) i spaniem w swagu (takim dużym śpiworze z materacem), wokół ogniska pod gwiazdami.

Nie jest to opcja dla wszystkich. Ze względu na “niewygodne’ łóżko i biwakowy charakter tej podróży po Uluru, Kata Tjuta oraz Kings Canyon.
Z drugiej strony spanie pod gwiazdami, opowieści do późna ( ale też wczesne pobudki), bezpieczeństwo (opieka przewodnika) zagwarantują niezapomniane przeżycia. Wycieczkę można połączyć ze startem w Alice Springs (wcześnie rano) lub z Ayers Rock (odbiór z lotniska zaraz po przylocie). W ten sam sposób można dopasować powrót – po wycieczce wylot z Uluru.

Inne opcje

Istnieje także możliwość wypożyczenia samochodu, ale uważam, że takie zwiedzanie traci wiele na wartości. W przypadku długiego dojazdu do Kings Canyon wypożyczalnia będzie także pobierała dodatkowe opłaty za przekroczenie dziennego limitu km. 

Odradzamy opcję z wypożyczeniem kampera w okolicy na parę dni.  Kamper można wypożyczyć w wyłącznie w Alice Springs (5 godzin jazdy od Uluru). Pamiętaj o kwestiach związanych z pogodą (wspomniałem o tym na początku wpisu). Zazwyczaj koniecznością jest wynajem na minimum 7 dni.

Ponadto Uluru czy Kata Tjuta można zobaczyć w trakcie 15 lub 25 minutowego lotu helikopterem , skoku w tandemie. Wokół Uluru można poruszać się na tzw. segway ( dwukołowy, samopoziomujący się pojazd elektryczny).

Gdzie nocować w Uluru?

Resort – kompleks z hotelami, czy po prostu wioska turystyczna znajduje się poza parkiem narodowym Uluru-Kata Tjuta w odległości około 18km od Uluru. Ciekawostką jest, że do 1973 roku  zakwaterowanie dla turystów znajdowało się pod samą formacją skalną Uluru.

W resorcie Ayers Rock znajdziesz hotele: Sails in the Desert, Desert Gardens, Emu Walk Apartments, The Lost Camel, czy Outback Pioneer oraz kemping. Na lipiec 2023 planuje się ponowne otwarcie hostelu. Można zatrzymać się w jednym z najdroższych miejsc w Australii, ekskluzywnym hotelu Longitude 131.

Na terenie wioski znajdziesz kilka restauracji, pub, mały supermarket IGA, pocztę, sklepy z pamiątkami, galerię sztuki, stację paliw.

Na środku resortu znajduje się mały pagórek, a za pubem Outback Pioneer, drugie wzgórze, z których można podziwiać Uluru.

Nocując w hotelu nie musisz się martwić o dojazd z i na  lotnisko – jest w cenie. Dla podróżników nocujących w hotelu organizowane są także krótkie prelekcje na temat kultury aborygeńskiej (konieczna rezerwacje z wyprzedzeniem). Infrastruktura resortu jest dobra, ale ze względu na limit pokoi w hotelach, zalecam planowanie podróży do Uluru z wyprzedzeniem.

Czy warto pojechać do Alice Springs?

Alice Springs to małe miasteczko, oddalone prawie 500 km od Uluru (5 godzin jazdy samochodem). Infrastruktura hotelowa jest tutaj znacznie większa i można powiedzieć, że jest więcej “życia”, ciekawe muzea oraz galerie sztuki. W kontekście zwiedzania i bliskości z naturą, jeżeli jesteś w Australii krócej niż 4 tygodnie, nie warto przedłużać krótkiego czasu w tej okolicy, spędzając dodatkowe dni w  Alice Springs. 

O czym jeszcze pamiętać planując podróż do Uluru?

1. Wjeżdzając do parku narodowego Uluru-Kata Tjuta musisz posiadać bilet wstępu. Koszt na 3 dni wynosi 38$ (w internecie są błędne informacje o koszcie 25$). Bilet zakupisz na miejscu lub online. Bilet na rok to koszt 50$. Dzieci (poniżej 18 roku życia) mogą wjechać za darmo.

2. Na terenie parku narodowego nie wolno biwakować – nocować czy latać dronem.
Ze względu na święte miejsca Aborygenów – zwracaj uwagę na znaki. W niektórych miejscach na szlakach nie wolno fotografować lub filmować.

3. Wspinaczka na Uluru od 26 października 2019 jest zakazana.

4. Pamiętaj, by codziennie zabrać duży bidon, butelkę z wodą (minimum 2,5L), przekąski słone oraz słodkie, krem przeciwsłoneczny. Zabierz także nakrycie na głowę, lekkie, przewiewne ubranie oraz zamknięte, wygodne buty.

5. Hotele w Uluru mają limitowaną liczbę miejsc i nie są najtańsze, zalecamy rezerwację z dużym wyprzedzeniem. 

6. Wieczorem na punktach widokowych wokół Uluru pojawiają się Aborygeni. Często przychodzą na zielony skwer w resorcie, malują obrazy, które można od nich kupić.

Pamiętaj, że Uluru oraz Kata Tjuta to święte, duchowe miejsce dla Aborygenów oraz lokalnej ich społeczności Anangu, która żyje tutaj od ponad 30 tysięcy lat, a obecnie także współzarządza parkiem narodowym.

Podróż do Uluru – pytania i plan

Jeżeli planujesz spędzić kilka dni w Uluru (Ayers Rock), masz pytania na temat tej podróży, a także masz inne wątpliwości dotyczące podróżowania po Australii, to zapraszamy do kontaktu.
Skorzystaj z naszego FORMULARZA KONTAKTOWEGO lub napisz:
e-mail: info@ozlandtravel.com
WhatsApp: +61 424 312 136
Skype: Ozland Travel
Messenger/Facebook: Ozland Travel
Znajdziesz nas także na Instagramie

Udostępnij dla innych