To, co widzicie na obrazku podglądowym to część archipelagu 74 wysp Whitsunday Islands w stanie Queensland położone po północno-wschodniej części wybrzeża Australii.
Wiele osób uważa, że to tu znajduje się najpiękniejsza plaża w Australii oraz na świecie Whitehaven Beach. Śnieżnobiały, delikatny piasek, a wokół zielone, magiczne, pagórkowate wyspy.

Na początek parę zdjęć o czym piszemy:

Bajka? Raj? Coś więcej…

Corocznie przybywa tu tysiące turystów, bo każdy odwiedzający uważa, że “muszę tam być”, “muszę to zobaczyć”. I mają rację.
Niedaleko stąd, wyspy chroni Wielka Rafa Koralowa, gdzie można przypłynąć statkiem, spróbować snorkelingu, nurkowania czy zatrzymać się i zrelaksować w małej zatoczce.

Kiedy?

W tej części Australii zawsze jest ciepło. Jednak ze względu na klimat tropikalny, pogoda w porze deszczowej listopad – marzec jest bardzo zmienna. W tym okresie wiele wycieczek lokalnych ze względu na wiatr, cyklony jest odwoływana. Więcej o pogodzie w Australii przeczytacie tutaj:
Kiedy i gdzie przyjechać do Australii? Pogoda, lato i zima w Australii

Jak się tutaj dostać?

Najłatwiejszym i najpopularniejszym sposobem jest dotarcie do Airlie Beach– małego miasteczka z laguną, tzw. bazy wypadowej.

Koniecznie trzeba się tu zatrzymać, jeżeli podróżujecie samochodem lub kamperem wzdłuż najbardziej popularnej trasy wschodniego wybrzeża Cairns – Brisbane/Sydney (z północy na południe) lub Brisbane/Sydney – Cairns (z południa na północ).

Możecie także podróżować autobusem na tej samej trasie (przewoźnicy Greyhound lub Premiere Motor Service).

Inną opcją jest lot.  Dokładnie do Prosperine (Whitsunday Coast Airport), oddalone ok. 40 minut drogi od Airlie Beach. Bezpośrednio bez przesiadek dolecicie tutaj z:
Brisbane (linie Jetstar Airways, Tigerair, Virgin Australia, lot ok. 1,5 godziny )
Sydney (linie Tigerair, lot ok. 2 godziny 15 minut)
Melbourne (linie Jetstar Airways, lot ok. 3 godzin)

Alternatywą może być bezpośredni lot na jedną z wysp Whitsunday – Hamilton Island. Dolecicie tutaj z Brisbane, Sydney, Melbourne i Cairns.
Hamilton Island jest obecnie zarządzana przez rodzinę Oatley, która 16 lat temu doceniła potencjał wyspy i wykupiła od rządu australijskiego prawa do tej ziemi. Wyspa jest popularna wśród celebrytów, odwiedziła ją między innymi Oprah Winfrey czy Mariah Carey. Ponadto organizuje się tu corocznie ok. 500 wesel.

Leniuchowanie, drinkowanie czy aktywny wypoczynek i adrenalina?


Oto klika propozycji jak można w okolicy Whitsunday Islands spędzić czas:

1) wycieczka taksówką wodną do jednej z kilkunastu plaż i nocleg/i pod namiotem

2) wycieczka jednodniowa łodzią (motorówka, wodolot, jacht żaglowy)

3) rejs dwudniowy lub trzydniowy statkiem wokół wysp Whitsunday.
Wybierając jakikolwiek rejs jednodniowy lub kilkudniowy zawsze w planie wycieczki jest Hill Inlet – najbardziej znany punkt widokowy w okolicy i miejsce, z którego wykonuje się najwięcej zdjęć w całej Australii oraz  plaża Whitehaven (7km długości) – najpiękniejsza plaża w Australii?

4) przelot samolotem lub helikopterem nad wyspami Whitsunday oraz Wielką Rafą Koralową. Uważam to za największe atrakcję, spektakularne widoki, wspomnienia na całe życie. Namiastkę tego przedstawiamy w załączonym poniżej wideo.

5) pływanie kajakiem

6) snorkelling (posiadanie tu sprzętu do snorkelingu można uznać za obowiązkowe, ale jeżeli wybierzecie się na rejs, to maski, rurki otrzymacie na statku. Wiele łodzi posiada także kajaki, które są także w cenie wyprawy.)

7) skydiving, czyli podniebne nurkowanie. Generalnie chodzi o to, że skaczemy z samolotu z dużej wysokości [ z instruktorem 🙂 ].

Jak to wygląda?
Sprawdźcie przygotowane przez nas wideo.


Jeżeli chcecie zaplanować Waszą wycieczką do Whitsunday, wypożyczyć samochód lub kampera w Brisbane, Sydney, Cairns, wybrać wycieczkę statkiem, przelot nad wyspami Whitsunday i Wielką Rafą Koralową lub macie każdy, inny pomysł, to napiszcie do nas KONTAKT.

Udostępnij dla innych