Przejeżdżając wielokrotnie autostradą od zachodniej strony Melbourne , w szczególności miesiąc temu wracając z Great Ocean Road zauważyliśmy różowy zbiornik… Wczoraj sprawdziliśmy o co chodzi.

Dosłownie parę km od centrum w Westgate Park znajduję się różowe jezioro w Melbourne! Na poniższym zrzucie ekranu zaznaczyliśmy miejsce, gdzie znajduje się ten zbiornik.

mapa dojazdowa Westgate

Dlaczego jest różowe?

Jezioro na skutek kilku okoliczności naturalnie staje się różowe. Jednym z powodów jest sól. Zasolenie jeziora jest bardzo wysokie, jednak kiedy poziom zasolenia staje się wyższy, niż zazwyczaj, woda może zmienić kolor. Oczywiście dodatkowo wpływają na to inne czynniki jak wysoka temperatura oraz duża ilość światła słonecznego. W takich warunkach mikroorganizmy, nieszkodliwe – archeowce wytwarzają czerwony barwnik oraz glony rosnące na dnie jeziora produkują czerwony pigment – beta karoten. W konsekwencji kolor jeziora zmienia się w różowy.

różowe jezioro w Melbourne

Nie zaleca się kąpieli w jeziorze, ale uważa się, że dla lokalnej fauny i flory jezioro nie jest szkodliwe.
Jezioro nie jest różowe od zawsze i przez cały rok.
Pierwszą zmianę koloru zaobserwowano na przełomie roku 2012/2013.
W tym roku tak się stało, że jezioro jest różowe od kilku tygodni
i przewiduje się, że kolor utrzyma się do późnej jesieni. Jezioro prawdopodobnie wróci do “normalnego” koloru, kiedy zacznie częściej padać i będzie chłodno.

jezioro z innego ujęcia Melbourne
gorąco lato pigment algi jezioro Melbourne

Polecamy wybrać się na półgodzinny spacer wokół zbiornika, żeby zobaczyć to fenomenalne, naturalne zjawisko – różowe jezioro w Melbourne . Niektórzy wybierają się tutaj na piknik, ale uważamy, że sceneria wokół jeziora (autostrada i nic poza tym) oraz tłumy w słoneczne dni nie przekonają nikogo, żeby zostać tutaj dłużej.

Różowe jeziora w Australii i na świecie są rzadkością. Możemy mówić o naturalnym fenomenie. Poza Australią różowe jeziora znajdziecie w Kanadzie, Hiszpanii czy Azerbejdżanie. Na całym świecie jest ich mniej niż 10!

Jeżeli wybieracie się na wakacje lub chcecie zorganizować wyjazd za miasto to zapraszamy do lektury: Wynajem samochodu w Australii i wynajem kampera. Poradnik.

Udostępnij dla innych