Australia to nie tylko koale, kangury, ale także kilkadziesiąt gatunków wielorybów, których migrację z zimnych wód polarnych do ciepłych morz na północy można obserwować od maja do września. A następnie ich drogę powrotną na południe od września do listopada.
Wieloryby w Australii obecnie mają się dobrze – badacze szacują, że ich populacja obecnie rośnie około 11% rocznie.

Dlaczego wieloryby (humbaki) w Australii (i nie tylko) migrują? 

Przez 6 miesięcy od listopada do maja “gromadzą” zapasy spędzając czas na “objadaniu się”, by następnie uciec z zimnych morz na północ w celach rozrodczych (po drodze nie żywią się niczym!). Następnie wracają z noworodkami na południe do miejsc żerowych.

Ale najnowsze badania wskazują także, że powód migracji może być jeszcze jeden – rewitalizacja skóry. Naukowcy dostrzegli, że dorosłe osobniki przebywają też z małymi w zimnych wodach polarnych, co dowodzi, że mogą tam się rozmnażać i przetrwać.

Zdaniem naukowców wieloryby w zimnych wodach polarnych zatrzymują ciepło ciała zmieniając przepływ krwi w skórze, co w konsekwencji zatrzymuje proces zrzucenia martwej tkanki i regeneracji skóry. Dlatego raz w roku płyną w cieplejsze rejony, by zrzucić starą skórę.

To zachowanie wieloryba określa się FLUKE UP DIVE. Płetwa ogona wynurza się w całości niemal w linii prostej do nieba.

Gdzie zobaczyć wieloryby w Australii? 

Wieloryby w Australii można już wypatrzeć z wybrzeża w trakcie spaceru lub z jednej wysp. Jednak prawdziwą atrakcją jest rejs po oceanie i przyglądanie się z im bliska. Takie wycieczki startują z dużych miast jak Sydney, Brisbane czy Gold Coast. Ceny rozpoczynają się od 80 d0 100$. Jednak wypływają duże statki, wieloryby często widać tylko z daleka. Pamiętaj, że nikt nie ma magicznej różdżki czy pilota, by sprawić, że wieloryby podpłynęły, a duże statki nie mogą do nich podpływać.

Ze względu na lokalizację na mapie Australii, moim zdaniem dwa najlepsza miejsce na wypatrywanie (tzw. whales watching) wielorybów w Australii są Byron Bay oraz Hervey Bay (w pobliżu Fraser Island). 

Byron Bay jest najbardziej wysuniętym na wschodzie punktem w Australii. 

Wejście do portu w Hervey Bay.

Zgodnie z najnowszymi badaniami Hervey Bay jest jedynym miejscem we wschodniej Australii, gdzie wieloryby w ciepłej  subtropikalnej zatoce Platypus Bay, osłoniętej przez Fraser Island (największą piaszczystą wyspę na świecie), będąc w połowie drogi – robią sobie przerwę i zostają tu chwilę, by odpocząć. Szacuje się, że ponad 21 tysięcy wielorybów w Australii migruje wzdłuż wschodniego wybrzeża, a ponad 30% zatrzymuje się w Hervey Bay.

Do Hervey Bay najlepiej wybrać się od połowy lipca do początku listopada.

Moje wrażenia z wycieczek z wielorybami w Australii

W Byron Bay podczas mojej pierwszej wycieczki 4 wieloryby skakały jak szalone wokół naszej łodzi. Na statku był także hydrofon i zanim zobaczyliśmy wieloryby, mogliśmy podsłuchać ich śpiew (o tym jak śpiewają wieloryby w paragrafie poniżej).

Najlepszy dowodem jakie to było przeżycie jest mój zmontowany film, który można zobaczyć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=WNwegGDU-Is

W Hervey Bay nasza łódź została otoczona przez 6 wielorybów. Podpływały, wynurzały się, wszyscy na łodzi krzyczeli, ktoś uronił łzę, a im ta zabawa odpowiadała. Wieloryby pływały pod łodzią, kołysało i zachwytu nie było końca. Musieliśmy poczekać, aż zwyczajnie znudzi się i odpłyną, by kapitan statku mógł włączyć silnik. 

Zarówno wycieczka w Byron Bay i Hervey Bay była zorganizowana na małej łodzi. Wieloryby podpływały tak blisko, że ich bliskość była zachwycająca. Ich gra, ich interakcja sprawiały, że miałem wrażenie, że przypłynęły na spotkanie z nami i były bardziej ciekawe nas, niż my ich.

Firma organizująca naszą wycieczkę w Hervey Bay jest fundacją i nie pobiera żadnych zysków – wszystkie środki pieniężne trafiały do rąk badaczy oraz organizacji chroniących bezpieczne interakcje z wielorybami – tym samym wyznaczanie zasad dla operatorów czerpiących zyski.

Czy wiesz, że wieloryby śpiewają?  Dlaczego?

Na niektórych z łodzi używa się hydrofonu. To taka  mała skrzynka z kablem. Za pomocą tego urządzenia co prawda nie można zlokalizować wielorybów, ale można je podsłuchać. Ten rodzaj podwodnego mikrofonu umożliwia podsłuchanie podwodnego świata. Wieloryby wydają dźwięki słyszalne na przestrzeni nawet 800 km ( o ogromnym natężeniu – porównywalnym do dwukrotnej mocy koncertu rockowego). Dźwięki są zbyt niskie dla ludzkiego ucha, dlatego by je usłyszeć używa się specjalnego sprzętu.

Regularne, powtarzalne dźwięki wielorybów nazywa się pieśniami, a każde stado ma własny utwór. W ten sposób wieloryby komunikują się i wzajemnie nawigują. Ich trasa migracji czy miejsca, gdzie się żywią, zmienia się.

W ten sposób co roku powstaje też nowy, powtarzany “utwór”. Tylko męskie osobniki “śpiewają”.

Natura jest oszałamiająca. A wieloryby piękne, olbrzymie, inteligentne i wciąż tak tajemnicze. Jeżeli wybierasz się w podróż i chciałbyś zobaczyć wieloryby w Australii na pewno zainteresuje Cię też krótki film wykonany i zmontowany przeze mnie. 

Zaplanuj Twoją podróż po Australii

Napisz do nas w sprawie rezerwacji kilkudniowych lub jednodniowych wycieczek w Australii, a w tym także atrakcji w Australii takich jak wypatrywanie wielorybów.

Skorzystaj z naszego FORMULARZA KONTAKTOWEGO lub napisz:
e-mail: info@ozlandtravel.com
WhatsApp: +61 424 312 136
Skype: Ozland Travel
Messenger/Facebook: Ozland Travel
Znajdziesz nas także na Instagramie

Udostępnij dla innych