Pierwsza ważna informacja w niniejszym artykule postaramy się pokazać wyjątkowe i niepowtarzalne miejsca w Australii. Najpiękniejsze, spektakularne, najstarsze, największe, najbielsze.
By zakochać się w Australii trzeba odwiedzić chociaż 3 z naszej listy. Przeglądaliście wycieczki do Australii oferowane przez polskie biura podróży? Podobają Wam się ich plany podróży?
Niestety wybierając gotowe wycieczki do Australii z polskich biur nie dotrzecie tam, a często nawet nie będziecie w pobliżu.

Druga ważna informacja: wybierając się w samodzielną podróż po Australii – do każdego z tych miejsc możecie dotrzeć wynajmując samochód lub kampera.

Dziś opisujemy południowy-wschód Australii oraz całe wschodnie wybrzeże, ponieważ to najpopularniejszy kierunek wycieczek do Australii.
Australia ma wszystko, ale każdy z Was uwielbia coś innego, dlatego chcemy ułatwić  Wam wybór przedstawiając 15 najważniejszych miejsc, które warto zobaczyć!
Zapraszamy na wycieczkę po Australii z północy na południe!

1. Daintree Rainforest

Najstarszy na świecie las tropikalny. 2 godziny drogi samochodem na północ od Cairns. Tutaj twórcy filmu Avatar znaleźli wiele inspiracji. Australijska dżungla. To tu możecie wybrać się na rejs po rzece w poszukiwaniu krokodyli. Wybierzcie się na spacer w buszu i odkryjcie przepiękne plaże – Cape Tribulation. W okolicy Cairns możecie także podziwiać przepiękne wodospady.

Cape Tribulation plaża i los tropikalny
Cape Tribulation

2. Magnetic Island

Wyspa, na którą dotrzecie promem z Townsville (25 minut). Raj na ziemi, tropiki, spokój, koale, kangury,  23 przepiękne plaże, wiele wędrownych szlaków. Od grudnia do lutego jest szansa na zobaczenie żółwi w ich naturalnym środowisku.
Najpopularniejsze zakątki wyspy  Horseshoe Bay, Arcadia Bay, Nelly Bay  oraz Picnic Bay, a najpopularniejszy szlak to Forts Walk.

Magnetic Island wycieczka Australia
Magnetic Island

3. Whitsundays

To archipelag 74 wysp. To tu znajduje się jedna z najpopularniejszych, australijskich plaż Whitehaven Beach. Tu wybierzecie się w niezapomniany rejs i będziecie mieli okazje popływać czy ponurkować na rafie. A może lot helikopterem nad Wielką Rafą Koralową? Pisaliśmy więcej tutaj Raj na ziemi i najpiękniejsza plaża w Australii. O Whitsunday Islands.

Whithaven Beach panorama
Whitsundays
wycieczki Australii Wielka Rafa Koralowa widok z helikoptera
Wielka Rafa Koralowa

4. Fraser Island

Największa, piaszczysta wyspa na świecie. 300 km od Brisbane. 123 km długości, 22 km szerokości z autostradą na plaży. Piaszczyste pagórki osiągają wysokość ponad 200 m. Żyją tu australijskie psy dingo. To tu znajdują się jedne z najczystszych jezior na świecie- McKenzie. Bardzo popularne są wycieczki 1 – dniowe lub 2-dniowe, której główną atrakcją jest prowadzenie samochodu z napędem na 4 koła po piaskowej autostradzie. Konieczny punkt wycieczki do Australii.

plaża na największej piaszczystej wyspie świata
Fraser Island
 pies dingo
pies dingo Fraser Island

5. Noosa

140 km od Brisbane. Zachwycające plaże i jeziora. Tu spróbujecie sportów wodnych – surfing czy paddle board. Może także wybrać spływ kajakiem po Noosa Everglade – są tylko takie 2 miejsca na świecie (w USA i w Australii).

Noosa plaża
Noosa

6. Moreton Island

40 km na północ od Brisbane. Bardzo duża, piaszczysta wyspa.  Przepiękne białe plaży, delfiny i wraki statków Tangalooma Wrecks (warto spróbować popływać czy ponurkować). Wiele szlaków spacerowych. A może kąpiel w super czystym jeziorze Blue Lagoon?

Moreton Island plaża
Moreton Island

7. North Stradbroke Island

Z południowej części Brisbane (30 km od centrum)  dostaniecie się na wyspę promem lub taksówką wodną. Druga, największa na świecie piaszczysta wyspa na świecie. Można więc powiedzieć, że to siostra Fraser Island. Zobaczycie tu mnóstwo kangurów czy koali. Możecie wypatrywać wielorybów (od drugiej połowy maja do pierwszej połowy listopada) czy delfinów. Najpopularniejsza miejsce widokowe to Point Lookout, gdzie rozpoczyna się szlak wzdłuż klifów North Gorge Walk – spektakularne widoki.

North Stradbroke Island
North Stradbroke Island
North Stradbroke Island
North Stradbroke Island

8. Byron Bay

2 godziny drogi samochodem na południe od Brisbane. Najlepsze miejsce na lekcję surfingu z australijskim instruktorem. Australijskie miasteczko z dużą ilością kafejek i młodych ludzi. Spory wybór hoteli.  Przepiękne widoki i plaże. Tu możecie wypożyczyć kajak, spróbować skydiving czy wybrać się bardzo wcześnie rano na wycieczkę kajakiem, by wypatrywać delfiny.

 plaża surferzy Australia
Byron Bay

9. Blue Mountains

1,5 godziny drogi samochodem na zachód od Sydney (na kawę zatrzymajcie się koniecznie w Leura). Dojedziecie tu także pociągiem z Sydney (w niedzielę za 2,5$).  Przepiękne szlaki wędrowne, wodospady. Koniecznie zobaczcie formację skalną Three Sisters – z jednego z najczęściej odwiedzanego punktu widokowego Echo Point. Polecamy także Scenic World w Katoomba (niedaleko Echo Point) – genialna szklana gondola i kolejki górskie. WOW!

Blue Mountains gondola Scenic Worlds
Blue Mountains
szlak wycieczki Australia
Blue Mountains

10. Royal National Park

30 km na południe od Sydney. Drugi, najstarszy narodowy park na świecie (zaraz po Yellowstone w USA). W obrębie parku znajduje się 11 przepięknych plaż, naturalne baseny (Figure Eight Pools). Wiele szlaków, gdzie możecie spacerować w buszu. Są także ścieżki dla rowerzystów.

Royal National Park wodospady
Royal National Park

11. Jervis Bay

3 godziny drogi samochodem na południe od Sydney. To tu znajduję się zdaniem wielu naukowców plaża z najbielszym piaskiem na świecie Hyams Beach. Chcecie zobaczyć setki kangurów na plaży lub w ogrodach i na posesjach Australijczyków? Zatrzymajcie się w Pebbly Beach i okolicach. Tu także znajdziecie bardzo popularnie punkty widokowe, z których wypatruje się delfiny i wieloryby. Idealne miejsce na odpoczynek w trakcie road tripa po Australii.

Jervis Bay kangury na plaży
Jervis Bay
Hyams Beach
Hyams Beach

12. Wilsons Promontory

3 godziny drogi samochodem na wschód  od Melbourne. Lasy eukaliptusowe, szlaki wędrowne (bardzo krótkie i długie) Lilly Pilly Gully Circuit, Tidal River, Squeaky Beach, plaże, góry, wombaty, kangury. Wybierzcie się na szczyt Oberon – zachwycające widoki. Magia. Jeżeli chcecie zostać tu nas zaleca się rezerwację miejsca wcześniej. Jedno z naszych ulubionych miejsc w Australii. Zatrzymajcie się tutaj w trakcie wycieczki do Australii.

Wilsons Promontory panorama
Wilsons Promontory
Wilsons Promontory widok z góry Oberon
Wilsons Promontory

13. Phillip Island

2 godziny drogi na wschód od Melbourne. Dom dla 32 tysięcy malutkich pingwinów. Jest to bardzo popularne miejsce wśród turystów, którzy odwiedzają Melbourne ze względu na tutejszą atrakcję – kolonie pingwinów (najmniejszy gatunek pingwinów na świecie  Little Penguin). Codziennie wieczorem odbywają się sesje polegające na obserwacji tych małych zwierząt. Na wyspie znajduje się także największa w Australii kolonia fok,  a także zobaczycie pelikany czy koale.

Phillip Island pingwiny
Phillip Island

14. Great Ocean Road

To malownicza, jedna najpopularniejsza na świecie dróg wzdłuż wybrzeża pomiędzy miasteczkami Torquay i Allansford. Miejsca, gdzie warto się zatrzymać: miasteczka Lorne, Apollo Bay i Port Campell oraz takie punkty jak Twelve Apostles, Cape Otway, Loch Ard Gorge czy London Bridge. To tu zobaczysz najwyższe klify w Australii. Polecamy wypożyczyć samochód lub kampera i pokonać trasę w dwie strony. Bajka. Wycieczki zazwyczaj wracają  do Melbourne autostradą.

To także nasza pozycja wyjątkowa. To prawdopodobnie jedyne miejsce, gdzie polskie biura podróży zawsze organizują wycieczki. Jeżeli będziesz w Melbourne, to musisz się koniecznie zaliczyć GOR.

Great Ocean Road widok z lotu ptaka najważniejsze miejsca
Great Ocean Road
zachód Melbourne
Great Ocean Road

15. Grampians

3 godziny drogi na zachód od Melbourne. Góry, lasy, jeziora i fantastyczne wodospady (Mackenzie). Można połączyć z Great Ocean Road, a następnie z Grampians wrócić autostradą do Melbourne. Wiele szlaków górskich, a do wielu fantastycznych punktów widokowych możecie dojechać samochodem. Zwróćcie uwagę na takie miejsca jak Boroka, Reed and Mount William. Zostańcie w Grampians na noc (z kangurami) i podziwiajcie piękno nieba południa. Magia.

Grampians wodospad McKenzie
Grampians
Grampians góry niedaleko Melbourne
Grampians

To miejsca, które mogą pomóc Wam wyznaczyć plan wycieczki do Australii. O którym z tych miejsc nigdy nie słyszeliście? Które koniecznie chcecie zobaczyć?
Pomiędzy tymi punktami jest wiele, ukrytych, sekretnych miejsc, którymi dzielimy się pomagając Wam planować podróż. Dziś zdradzimy Wam nasze jedno sekretne miejsce na odcinku Sydney – Melbourne. Jeżeli wasza wycieczka samochodowa tzw. road trip będzie odbywać się wzdłuż wybrzeża to pomiędzy Jervis Bay a Wilsons Promontory musicie zatrzymać się na Raymond Island.

Sekretne miejsce – Raymond Island

Malutka wyspa, 300 km od Melbourne, 6 km długości, 2 km szerokości,
Wasz samochód lub kamper zaparkujcie w Paynesville i złapcie prom za free na wyspę. Idealne miejsce, żeby zobaczyć koale w ich naturalnym środowisku. 

Raymond Island okolice Melbourne koale
Raymond Island – wycieczka do Australii

Pamiętajcie, że w Australii wszędzie jest daleko. Z Sydney do Melbourne to prawie 1000 km, a z Sydney do Cairns to 2500 km.

2 tygodnie w Australii  to stosunkowo krótki czas, by zobaczyć “wszystko”.
3 tygodnie w Australii pozwoli Wam zobaczyć wiele, ale… nie planujcie przebywać  w Melbourne, Sydney czy Brisbane  zbyt długo. To wielkie, australijskie miasta i każde z nich jest unikatowe. Jednak jesteśmy przekonani, że każdy z Was chce przyjechać do Australii, by  zobaczyć australijską różnorodność: koale, kangury, różowe jeziora, ocean, wodospady, góry, pustynie, kaniony, deszczowe lasy,  bezludne wyspy, najpiękniejsze plaże na świecie.

Pamiętamy także o tak fantastycznych miejscach jak Tasmania czy Uluru. Tu jednak trzeba spędzić minimum 3-4 dni i wiąże się to zazwyczaj z dodatkowym połączeniem lotniczym. Dlatego poświęcimy tym miejscom odrębne artykuły.

Przeczytaj także: wynajem samochodu w Australii i wynajem kampera. Poradnik.

WYCIECZKI DO AUSTRALII – NASZA PROPOZYCJA


Trzecia ważna informacja (aktualizacja grudzień 2022): w odpowiedzi na wiele zapytań, przygotowaliśmy program wycieczki do Australii zorganizowanej, objazdowej “Bliżej Australii” (premium) z polskim przewodnikiem. Kliknij poniżej, by przeczytać więcej.
WYCIECZKA AUSTRALIA 2023 (objazdowa) “BLIŻEJ AUSTRALII” Premium

Tutaj także krótki film:


Udostępnij dla innych