Sylwester w Sydney

Kojarzysz sylwestrowe wiadomości ok. godziny 14 w Polsce “Australijczycy powitali Nowy Rok” i  fantastyczny pokaz fajerwerków?
Most, który zawsze widzisz to Sydney Harbour Bridge, który ma 1 km i 149 m długości, osiem pasów ruchu, dwa tory oraz chodnik i ścieżkę rowerową. Możesz wybrać się na spacer przez most,  zobaczyć zatokę oraz operę 
z punktu widokowego Pylon Lookout lub… wspiąć się na szczyt mostu po specjalnie przygotowanych do tego celu schodach. 

wejście na most w Sydney

1 lub 2 dni w Sydney, co zobaczyć?

Na wielu stronach i blogach odnajdziesz kilkadziesiąt propozycji, co zobaczyć w Sydney. Przedstawiamy naszą propozycję na to jak spędzić 1 dzień  w Sydney.  Jeżeli masz więcej czasu lub preferujesz wolniejsze tempo zwiedzania połączone z plażowaniem i odpoczynkiem możesz to rozłożyć na 2 dni.
Jesteś dłużej w Sydney, niż 1 dzień ? Niedaleko Sydney są przepiękne miejsca jak Blue Mountains, Royal National Park czy Jervis Bay, o których pisaliśmy tutaj: Wycieczki do Australii, 15 miejsc, które warto zobaczyć.
Najwygodniej będzie dotrzeć tam wypożyczając samochód.

sylwester-w-sydney-harbourbridge

Do zwiedzania Sydney potrzebujesz karty miejskiej OPAL (darmowa), którą będziesz doładowywać. Możesz płacić nią za przejazdy  tramwajem, koleją miejską, autobusami i promem. W niedzielę za wszystkie przejazdy niezależnie od tego czym podróżujesz płacisz tylko 2,5$ (cena za cały dzień). Warto wtedy zrobić sobie wycieczki promem, który jest najdroższym środkiem transportu.
Zainstaluj w telefonie aplikację Opal Travel. Możesz dodać kartę miejską i doładowywać ją w aplikacji. Sprawdzisz także rozkład jazdy.

1. Bondi Beach  – Coogee Beach

Bondi Beach  – Coogee Beach to przepiękna trasa spacerowa wzdłuż wybrzeża. Szlak łatwy z kilkoma wzniesieniami na klifach. Będziesz mijać urocze zatoki, zobaczysz przepiękne panoramy z punktów widokowych, setki surferów, stary, ogromny cmentarz nad samym oceanem, baseny przy klifach. Poczujesz sporo australijskiego stylu życia. Od maja do października można stąd wypatrywać wieloryby.

Z centrum miasta dostaniesz się tutaj koleją miejską do stacji Bondi Junction, a następnie autobusem lub autobusem (np. nr 333 z okolic Hyde Park). Kiedy będziesz już na Bondi Beach to po prawej stronie zobaczysz spory, popularny basen w oceanie Iceberg. Początek szlaku rozpoczyna się w tym miejscu.
Trasa ma ok. 5,5 km i z przerwami odpoczynek, zdjęcia potrzebujesz około 2,5 – 3 godziny.

coogee-bondi-beach-trada

2. Royal Botanic Garden w Sydney 

Z Coogee Beach możesz złapać autobus nr 373 i wysiąść na przystanku Andrey Boy Charlton Pool. Kierując się przed siebie dotrzesz do punktu widokowego Mrs Macquarie’s Chair. Skręcając w lewo od tego punktu, spacerując wzdłuż zatoki dotrzesz do Royal Botanic Garden. Zobacz piękne ogrody tuż obok dzielnicy biznesowej Sydney. Następnie stąd łatwo dotrzesz do Opera House, której nikomu nie trzeba przedstawiać… 

Mrs Macquarie's Chair
widok z Royal botanic garden

3. Opera House

Naszym zdaniem jest to jeden z najpiękniejszych budynków na świecie.
Czy wiesz, że opera została pierwszy raz otwarta przez Królową Elżbietę II 20 października 1973 roku? Koszt budowy pochłonął 102 miliony dolarów (przewidywane koszty to tylko 7 mln).
Opera ma 187 m długości i 115 m szerokości. Główna sala pomieści 2679 gości. Opera otwarta jest 363 dni w roku. Nieczynna jest 25 grudnia
i Wielkanoc (Niedziela)
Opera będzie obchodzić  w tym roku 46 lat.
W godzinach 9-17 jest możliwość zwiedzania opery z przewodnikiem (do wyboru między innymi język angielski, niemiecki, francuski). Koszt to 42$, a czas trwania wycieczki to 1 godzina.

Kolacja w Opera House?

W Opera House znajduje się restauracja Bennelong. Jest to zdecydowanie droga restauracja, ale wakacje w Australii szybko się nie powtórzą…
W zależności od okresu w roku i dnia tygodnia stolik trzeba zarezerwować z tygodniowym wyprzedzeniem Czasami wystarczy to zrobić tego samego dnia. Dwudaniowa kolacja z kieliszkiem wina to koszt ok. 120 $, czyli ok. 330 zł.

Kolacja pod Opera House?

Dosłownie na przeciwko opery zobaczysz wysoką skałę, gdzie na jej szczycie znajdziesz spory kawałek trawnika, gdzie możecie urządzić sobie piknik z przepięknym widokiem.
Po lewej stronie przed operą, na uroczym deptaku jest kilka małych knajpek, gdzie możecie spróbować np. stek z kangura za ok. 30 $.

widok na Opera House w Sydney

3. Manly Beach lub Watsons Bay

1 dzień w Sydney to także konieczność podjęcia decyzji, co zobaczyć.
Z Circular Quay (5 minut spacerem od Opery House) promem możesz dotrzeć do między innymi: Manly Beach oraz Watsons Bay.

Manly Beach to północne-wschodnie wybrzeże miasta, taki mały kurort, szeroka plaża, do której prowadzi deptak z dużą ilością sklepów, knajpek czy straganów. Tu zobaczysz także australijskich surferów i australijskie surferki.
Skręcając w prawą stronę od głównej plaży możesz przespacerować do Shelly Beach. Przy wodzie znajdziesz bardzo fajną knajpę znaną z tego, że serwuje się tu przepyszne owoce morza. 

Manly beach spacerem do shelly beach

4. Watsons Bay

Do Watsons Bay także dotrzesz promem z Circular Quay. To przepiękna zatoka na wschodzie Sydney, wodna brama wjazdowa do miasta. Przepiękne widoki, łatwy, uroczy szlak. Po drodze na punkty widokowe będziesz mijać między innymi plaże dla nudystów (Lady Bay Beach), bazę wojskową oraz latarnię morską. Tu także można wypatrywać wielorybów w okresie maj-październik.

Samobójcy w Watsons Bay

Watsons Bay to również niechlubne miejsce w Australii. Tysiące osób popełniło i próbowało popełnić tu samobójstwo. Klif “The Gap” to “ulubione” miejsce skoków. W latach 2008-2011 pojawiły się tu kamery i barierki, których celem jest zmniejszenie ilości wypadków. Są także pozytywne historie. Jeden z mieszkańców Watsons Bay Don Ritchie od 1964 roku uratował oficjalnie 164 osób (w 2009 roku otrzymał order od rządu australijskiego, zmarł w 2012 roku). Nazwany Aniołem tego miejsca (Angel of the Gap). Podobno często pytał osoby próbujące popełnić samobójstwo “czy mogę Ci pomóc w jakiś sposób” i zapraszał do swojego domu na filiżankę herbaty.

the gap miejsce samobójców

5. The Rocks, Sydney Observatory, Harbour Bridge

Wracając z Manly Beach lub Watsons Bay będziesz mieć niepowtarzalną i wyjątkową okazję zobaczyć operę oraz most z innej perspektywy.
Następnie z Circular Quay skręć w prawo i kieruj się w stronę dzielnicy The Rocks. Znajdziesz tu wiele miejsc, gdzie możesz odpocząć przy kolacji po długich spacerach. Warto tu także pojawić się od piątku do niedzieli w godzinach 10-17, ponieważ odbywa się tu market, sporo straganów, w tym duża ilość stoisk z jedzeniem.
Polecamy także pub  The Glenmore (96 Cumberland Street) z cudownym widokiem na operę. Spróbujecie tu (i nie tylko tu) piwa z polskim akcentem o nazwie Kosciuszko.
Następnie polecamy udać się na wzgórza wokół Obserwatorium Astronomicznego w Sydney (Sydney Observatory). Tu czekają na Ciebie kolejne piękne widoki na miasto. Możesz także odwiedzić Observatory Sydney wieczorem w godzinach 18.30-20.30, by podziwiać gwiazdy, księżyc czy Mars. Cena biletu dla osoby dorosłej 27$. Czas wizyty 90 minut.
Na koniec zatrzymaj się na wspomnianym i mijanym z The Rocks moście Harbour Bridge.

widok na opere z baru

Przeczytaj więcej naszych przewodników

Przed Tobą długie spacery, ale każda z naszych propozycji na 1 dzień w Sydney (lub 2 dni) jest warta wysiłku. Masz pytania dotyczące Sydney, płatnych atrakcji czy wspinaczki po moście Harbour Bridge? Znajdziesz nas na Facebook lub skorzystaj z formularza KONTAKT.

Jeżeli wybieracie się do Melbourne to polecamy lekturę naszego krótkiego przewodnika: 1 dzień w Melbourne. Co zobaczyć? Poradnik i plan z darmowymi atrakcjami.

Po wizycie w Sydney i Melbourne planujecie road trip samochodem lub kamperem ? Przeczytajcie koniecznie:
Wynajem samochodu w Australii i wynajem kampera. Poradnik.

 


Udostępnij dla innych