Miasta w Australii to nowoczesne, zielone metropolie, w których odnajdziecie mnóstwo rozrywek i atrakcji.
O Melbourne mówi się, że to europejska stolica Australii, z tramwajami, zmienną pogodą, wyśmienitą, międzynarodową kuchnią. To tu odbywają się największe wydarzenia kulturalne oraz sportowe (na przykład Australian Open w styczniu).
Melbourne to świetna baza wypadowa do takich miejsc jak Great Ocean Road, Yarra Valley, Grampians, Phillip Island czy Wilsons Promontory. Stąd także warto pomyśleć o locie na Tasmanię czy na północ Australii. Z tego też powodu podczas planowania podróży po Australii powstaje pytanie:  mam 1 dzień w Melbourne, co zobaczyć?

co warto zobaczyc w Melbourne

Melbourne znamy bardzo dobrze. Przedstawiamy Wam nasze propozycje miejsc, do których dotrzecie pieszo, darmowym transportem miejskim lub płatnym (potrzebujecie kartę Myki, którą kupicie w okienku na stacjach metra lub sklepach 7-Eleven “australijskie Żabki” – koszt karty 6$ + doładowanie na przejazdy, a jeżeli korzystacie w telefonie z Androida możecie zainstalować aplikację i mieć kartę na telefonie)  lub Uberem . Co do ostatniego to w Australii funkcjonuje UberPool (więcej co to, jak funkcjonuje oraz kod rabat znajdziesz na dole artykułu).
Plan 1 dzień w Melbourne, co zobaczyć? Zapraszamy!

1. Flinders Station, Federation Square

Flinders Station w Melbourne to najbardziej znana i zabytkowa stacja metra. To serca centrum miasta. To tu możecie zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.  Za stacją Flinders Station po prawej stronie zobaczycie panoramę dzielnicy Southbank z Eureka Tower, o której napiszemy niżej. Po prawej stronie odnajdziecie nowoczesny Federation Square. To przede wszystkim miejsce spotkań i wydarzeń kulturalnych (to tu co roku odbywa się polski festival – Polish Festival). Tu złapiecie bardzo szybkie Wi-Fi.

zwiedzania melbourne

2. Murale – laneways

Niedaleko Federation Square w wąskich uliczkach na ścianach znajdziecie bardzo popularne graffiti. Ta najbardziej znana uliczka w całym Melbourne to Hosier Lane, ale dużo ciekawsze ukryte murale odnajdziecie kawałek dalej np. Higson Lane czy AC/DC lane.

murale graffiti Melbourne

3. Queen Victoria Market

To jedno z największych targowisk w Melbourne. Spróbujecie tu lokalnych i międzynarodowych smakołyków. Kupicie tu świeże australijskie warzywa oraz owoce (polecamy mango i awokado). Znajdziecie tu także polski sklep. Polecamy kawę z Merlo. Ważne: w poniedziałki i środy targowisko jest zamknięte.
Jak się tu dostać? Z Flinders Street przejdźcie na skrzyżowanie ulic Flinders Street oraz Elizabeth Street i tu trasę rozpoczyna tramwaj nr 19 i 57, którymi dotrzecie na przystanek nr 7 (Queen Victoria Market). Przejazd darmowy, bowiem w Melbourne w centrum miasta funkcjonuje FREE TRAM Zone. Jeżeli poruszacie się tylko w tej strefie nie potrzebujecie karty Myki.
Link do mapy darmowej strefy przejazdu: mapa FREE TRAM ZONE

Queen Victoria Market

4. City Circle Tram, czyli przejazd zabytkowym tramwajem

Jedna przejażdżka wokół największych atrakcji miasta z przewodnikiem w osobie motorniczej lub motorniczego trwa ok. 50 minut. Do tramwaju możecie wsiadać i wysiadać w dowolnym miejscu na jego trasie. Z  Queen Victoria Market najlepiej spacerem przejść na przystanek nr 4 skrzyżowanie ulic Queen Street oraz La Trobe.
Zobacz: trasa City Circle Tram

5. Brighton Bathing Box

Czy można zobaczyć plaże spędzając 1 dzień w Melbourne? Wysiądźcie z darmowego tramwaju na przystanku nr 5 (skrzyżowanie Elizabeth Street/ La Trobe), spójrzcie do góry – szklana kopuła nad Waszymi głowami – Melbourne Central. Wejdźcie do środka. Odnajdziecie pod kopułą wieżę z 1889 roku Coop’s Shot Tower. Pod budynkiem, w którym znajduje się centrum handlowe znajduje się także  stacja metra. Stąd dotrzecie do znanej plaży w Melbourne. Najbliżej będzie ze stacji Middle Brighton. A tu odnajdziecie najpopularniejsze na całym świecie kultowe, kolorowe domki na plaży.

domki na plaży w Brighton

6. Shrine of  Remembrance, Royal Botanic Garden

Następnie proponujemy zamówić UberPool i dotrzeć do Shrine of Remembrance – jeden z największych w Australii pomników pamięci ofiar i uczestników (Australijczyków) wojen. Darmowe wejście. Piękny taras widokowy z panoramą miasta w tle. Stąd bardzo blisko do Royal Botanic Garden – park w sąsiedztwie centrum miasta – prawie 9 tysięcy gatunków roślin. Świetne miejsce na odpoczynek.

7. Eureka Tower

Z Royal Botanic Garden dotrzecie spacerem do centrum miasta. To jedyna płatna atrakcja w naszym zestawieniu – taras widokowy na 88 piętrze Eureka Tower (297 m, drugi najwyższy budynek w Australii, w 2016 roku 15 miejsce na świecie). Cudowny widok na całe miasto.  Standardowa cena 23$ dorosły, 15$ dziecko. Warto, polecamy!

1 dzien w Melbourne co zobaczyc

8. St. Kilda oraz pingwiny na plaży

Na koniec dnia zapraszamy Was do rozrywkowej St. Kilda. Znajdziecie tu wiele miejsc, gdzie możecie zjeść, potańczyć lub wybrać się do luna parku. Jednak za największą atrakcję uważamy pingwiny. Udajcie się na koniec molo po zachodzie słońca i wypatrujcie pingwinów.  Sprawdziliśmy wielokrotnie, że najlepiej przyjść tutaj dużo, dużo później, pojawia się więcej pingwinów i nie ma wielu turystów. Nie wykonacie już dobrej jakości zdjęć, ale wrażenia zostaną na długo. Molo jest otwarte 24 godziny i jest darmowe.

I tak zakończyliśmy naszą listę 1 dzień w Melbourne, co warto zobaczyć? Możecie to oczywiście rozłożyć na 2 dni i spędzić więcej czasu relaksując się na plaży lub odpoczywając w Royal Botanic Garden.

Uber pool w Australii

Koszty karty Myki dla 2 osób + doładowanie na przejazdy metrem, pociągiem w Melbourne   przy 2-3 przejazdach może okazać się droższe, niż zamówienie Ubera, w szczególności UberPool dla 2 osób ( z karty Myki ściągane jest maksymalnie 8.80 $ w ciagu tygodnia za wszystkie przejazdy – bilet jednodniowy). Koszty Myki dla 2 osób i przejazdy przez cały dzień to wydatek 29,6 $.
UberPool polega na tym, że przejazd wykonywany może być z innymi osobami, które będą dosiadać się lub wysiadać, a zmierzają w podobnym kierunku.
Ponadto do jednego zamówionego przejazdu można wybrać 1 osobę towarzyszącą. Tym sposobem UberPool jest tańszy, niż tradycyjna usługa. Często 1 przejazd dla 2 osób wychodzi o połowę taniej, niż przejazdy komunikacją miejską dla 2 osób. Przejazd UberPool może być dłuższy, niż “tradycyjny” ze względu na to, że ktoś po drodze może wysiadać lub dosiadać się kawałek od głównej drogi do celu, ale jest też wygodniej – poruszacie się samochodem. 
Mamy dla Was także kod rabatowy na pierwszy przejazd 5$.
Wpiszcie w aplikacji Uber: wyaksb2sue

Jeżeli szukacie lokalu w centrum Melbourne, gdzie warto coś zjeść, to polecamy nasz artykuł:

5 lokali w centrum Melbourne (CBD), które warto odwiedzi

Udostępnij dla innych