Podróżowanie samochodem i kamperem w Australii tzw. road trip to  bardzo popularna forma przemieszczenia się po kraju przez turystów jak i przez samych Australijczyków. W przygotowanym przez nas poradniku poznasz szczegóły o ubezpieczeniu, wyposażeniu pojazdów, cenach oraz innych ważnych istotnych kwestiach. Chcemy przekonać Cię, że zarówno wynajem samochodu w Australii jak i wynajem kampera to prosty proces oraz idealny sposób na podróż po Antypodach. Wynajem samochodu w Australii

wynajem samochodu w Australii

Australia jest przede wszystkim bardzo przyjaznym krajem do samodzielnej podróży. Dla większości odwiedzających to  niejako konieczny element wakacji w Australii. Oznacza to wolność, niezależność i samodzielność podróżowania. To Ty decydujesz kiedy, gdzie i na jak długo się zatrzymać. Z tych właśnie powodów należy rozważyć wynajem samochodu lub kampera w Australii.

Trend ten powoduje, że na rynku australijskim funkcjonuje wiele różnych wypożyczalni. Różnorodność ma swoje odzwierciedlenie nie tylko w modelach oferowanych pojazdów, cenach, ale także zasadach i ich szczegółach na jakich działa wypożyczenie pojazdu w OZ.

Współpracujemy z popularnymi, australijskimi wypożyczalniami, które cieszą się bardzo dobrymi opiniami. Bazując na własnych doświadczeniach oraz warunkach przedstawianych przez wypożyczalnie zapraszamy do lektury przewodnika, z którego dowiecie się na co zwracać szczególną uwagę, krok po kroku przy wypożyczeniu samochodu lub kampera w Australii.

Prawo jazdy wynajem samochodu w Australii

Jeżeli wybierasz się do OZ turystycznie na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, to do prowadzenia samochodu lub kampera  w Australii konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy (ważne przy jednoczesnym okazaniu polskiego prawa jazdy) lub polskie prawo jazdy z  tłumaczeniem wykonanym przez uprawnionego tłumacza w Australii, zrzeszonego w NAATI.
Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne przez 3 lata i należy je wykonać na podstawie Konwencji Genewskiej (stroną tej międzynarodowej umowy jest właśnie Australia). Obecnie koszt jego wyrobienia to 35,50 zł. Potrzebujesz  wniosek, ważne polskie prawo jazdy oraz zdjęcie. O szczegóły pytaj w starostwie powiatowym. Czas oczekiwania ok. 7 dni.

Jeżeli z jakichś powodów nie zdążysz wyrobić międzynarodowego prawa jazdy lub go zapomnisz, możesz polskie prawo jazdy przetłumaczyć. W Australii znajdziesz paru polskich tłumaczy zrzeszonych w NAATI, którzy wykonają tłumaczenie online – na podstawie zdjęcia polskiego prawa jazdy. Następnie wysyłają wersją elektroniczną oraz papierową na wskazany adres – możesz podać adres hotelu lub hostelu. Koszt 30-60$.
Nie musisz posiadać w dniu rezerwacji międzynarodowego prawa jazdy lub tłumaczenia w wersji, o której pisaliśmy na początku. Nie musisz też okazywać polskiego prawa jazdy. Wszystkie dokumenty będą niezbędne dopiero przy odbiorze.

Uwaga!

Na forach odnajdziecie osoby, które wypożyczyły samochód w Australii na podstawie tylko polskiego prawa jazdy.
Dla wielu wypożyczalni ten polski dokument jest czytelny, bowiem widoczny jest numer prawa jazdy, data ważności. Pamiętajcie jednak, że policja już nie wszędzie będzie uznawała to za wystarczające.

Wiek

Większość wypożyczalni wymaga ukończenia 21 roku życia.
Wypożyczalnia Jucy akceptuje kierowców samochodów, którzy ukończyli 18 roku życia, ale konieczne jest wykupienie pełnego ubezpieczenia z opłatą dodatkową 5$ za każdy dzień.
Takiej opłaty i takiego zastrzeżenia, nie ma dla 18 latka, który chce wypożyczyć kamper (Jucy).

Kiedy rezerwować ?

W Australii podróżuje się samochodem i kamperem przez cały rok. Są okresy i obszary kraju, kiedy rezerwacji jest mniej, ale są też takie miesiące kiedy można mówić o niejako deficycie pojazdów, a ceny są bardzo wysokie (np. australijskie wakacje grudzień – styczeń czy okresy różnych świąt). Samochód lub kamper należy rezerwować co najmniej dwa miesiące przed planowaną datą wynajmu, idealnie 5-6 miesięcy przed. Na popularnych trasach, w szczególności wschodnim wybrzeżu, jeżeli dokonujemy rezerwacji na ostatnią chwilę czy nawet miesiąc przed  planowaną podróżą ceny potrafią wzrosnąć trzykrotnie.

Cena wynajmu samochodu w Australii

W Australii ceny wypożyczenia samochodów osobowych rozpoczynają się od 20$, cena za wypożyczenie kampera w Australii (furgonetka) od 40$. Do tego należy doliczyć ubezpieczenie, o którym napiszemy poniżej. Możemy także  dodać  “gadżety” – drugiego kierowcę, gps, krzesła, stolik kempingowy, prysznic solarny i inne. Mogą być one także darmowe, ale o tym piszemy poniżej.

Pogoda 

Ma znaczenie. O ile na północy Australii jest zawsze ciepło, to między listopadem a marcem w zależności od regionu mamy porę deszczową. To skutkuje często pozamykanymi drogami i zazwyczaj nie ma żadnej alternatywy, żeby móc się przemieścić dalej.
Na południu w tym samym okresie często występują pożary, a to znowu uniemożliwia zwiedzania niektórych parków narodowych czy atrakcji. Warto wtedy sprawdzać australijskie komunikaty pogodowe.
W swoich planach należy uwzględnić porę roku oraz obszar, gdzie wybieramy się do Australii. Więcej o pogodzie i anomaliach możecie przeczytać tutaj: Kiedy i gdzie przyjechać do Australii? Pogoda, lato i zima w Australii

wynajem kampera Australia

Wynajem samochodu czy kampera w Australii?

Niemal wszystkie samochody w Australii oraz większość kamperów posiada automatyczną skrzynię biegów. Nie martw się, polskie prawo jazdy jest wciąż ważne wraz z jednym z dokumentów, o którym pisaliśmy wyżej, a samo prowadzenie pojazdu w automacie jest łatwe. Większość osób przyznaje, że to w Australii pierwszy raz spróbowało jazdy samochodem z automatyczną skrzynią i nie miało z tym problemów.

Na co zwrócić uwagę?

Jeżeli wybieramy się na jedno lub kilkudniową wycieczkę wystarczy samochód. Jeżeli jest to dłuższa podróż, koszty są też większe, polecamy  wtedy wybrać kampera, w którym można spać i tym samym zaoszczędzić pieniądze na zakwaterowaniu.

Wybór kamperów jest bardzo duży, od furgonetek dla 2 osób i dużym łóżkiem, dla 4 osób z namiotem na dachu (świetna przygoda!), po “domy na kółkach” 🙂
Warto zwrócić uwagę na spalanie. Zasadą jest, że do dużo tańszego kampera dopłaca się różnicę zaoszczędzoną na wynajmie przez częstsze tankowanie np. wiele osób pyta nas o tani Hippie Drift, który spala bardzo dużo i jest awaryjny, a komfort jazdy, wyposażenie też pozostawia wiele do życzenia.

Inną kwestią jest już samo wyposażenie pojazdu. W szczególności ma to znaczenie przy kamperach: czy jest kuchenka, lodówka, sztućce, pościel, poduszki, talerze, garnki, klimatyzacja. Warto zwrócić uwagę także na wielkość łóżek.

I teraz najważniejsze: bez względu na rodzaj pojazdu, pamiętajcie przed wyjazdem z wypożyczalni, by sprawdzić pojazd, jego czystość, wyposażenie, pościel, światła itp. Każdą wątpliwość zgłaszajcie od razu pracownikowi wypożyczalni. Wyjazd  samochodem lub kamperem z punktu odbioru oznacza akceptację tego w jakim jest stanie. 

wynajem kampera Australia

Ubezpieczenie wynajem samochodu w Australii

Wyobraź sobie teraz, że jesteś w Australii, wakacje. Wsiadasz do samochodu lub kampera. Jesteś na drugi końcu świata. Przed Tobą długa podróż, niesamowite widoki, wiele przygód. Chcesz by było bezpiecznie
i bez zbędnych, przykrych niespodzianek. Pamiętaj, że jak na każdej drodze na zachowanie innych kierowców nie masz wpływu, podobnie na dzikie zwierzęta, w tym kangury. Lepiej “dmuchać na zimne” dla świętego spokoju, to przecież  Twoje wakacje w Australii.

Każdy pojazd z wypożyczalni w Australii jest ubezpieczony niejako w wersji podstawowej.
Do najczęstszych przykrych zdarzeń wymienia się przebicie opon czy rozbicie szyby, których koszty naprawy nie są pokrywanego z podstawowego ubezpieczenia.
W razie wypadku, stłuczki nawet nie z naszej winy ponosimy,  jesteśmy zobowiązani zapłacić tzw. wkład własny (excess). Więc nie płacimy excess – wkładu własnego dopóki nie mamy wypadku. 

Druga istotna kwestia to kaucja – bond, która wpłacamy lub nie, związana często z wysokością ustalonego przez wypożyczalnię excess – wkładu własnego.

Przedstawiamy Wam przykłady jak to może działać w praktyce.
Decydując się na wynajem auta w Australii lub wynajem kampera w Australii mamy 4 opcje:

Bez dodatkowego ubezpieczenia

Kaucja wynosi od 3000$ do 10 000$ w zależności od wypożyczalni oraz pojazdu i taka kwota jest blokowana fizycznie na karcie debetowej lub kredytowej (zwracana w całości w przypadku bezwypadkowej podróży). Excess – wkład własny wynosi  od 3000$ do 10000$ w zależności od wypożyczalni, który pobierany jest z kaucji w przypadku przykrego zdarzenia na drodze. Jeżeli wypożyczalnia ustaliła excess – wkład własny na 5000$, to przykładowo przy rozbiciu lusterek i szkody wycenionej na 600$,  z kaucji pobierane jest 600$. W tym samym wariancie excess, ale poważnej stłuczce i szkodzie wycenionej na 5500$, wypożyczalnia pobiera 5000$. Inaczej mówiąc excess, wkład własny to kwota, do której odpowiadasz za wyrządzone szkody w pojeździe. 

Dodatkowe, ograniczone ubezpieczenie – zredukowanie odpowiedzialności

Za dodatkową opłatą wypożyczalnia pobiera niższy bond – kaucję np. 2000 $ (blokowaną na karcie kredytowej lub debetowej w zależności od wypożyczalni) oraz ustala niższy  excess – wkład własny w przypadku szkody, np. 2000 $. W tym wariancie za każdą szkodę wycenioną na 2000$ lub mniej płacimy i jest to pobierane z naszej kaucji. ALE w tej opcji ubezpieczenie zazwyczaj nie pokrywa najczęstszych zdarzeń jak rozbicie przedniej szyby czy przebicie opon.

Warto wspomnieć, że obie opcje  brak ubezpieczenia i ograniczona opcja powodują, że zwrot kaucji często finalizowany jest po kilku tygodniach, a do tego jeszcze dochodzi opłata za transakcję oraz przewalutowanie.

“Bezstresowe” ubezpieczenie

W większości wypożyczalni (Jucy czy Spaceships) nie wpłacamy kaucji – bond, a wkład własny – excess wynosi 0$. Ubezpieczenie chroni także przed przebiciem opony czy rozbiciem szyby. Niektóre wypożyczalnie wymagają “symbolicznej” kwoty kaucji 250$ (Camperman Australia). Czasami pełne ubezpieczenie nie zawiera ochrony w przypadku każdej szkody – opon czy szyb i trzeba dopłacić dodatkowe 100$ (Apollo). Pamiętajcie, że każda umowa ubezpieczenia to BIBLIA wypożyczenia samochodu i kampera w Australii. Zawsze są wyjątki kiedy polisa nie będzie działać, ale rodzaj tych okoliczności należy uznać za zrozumiały.  I tak na przykład, jeżeli spowodujemy wypadek będąc pod wpływem alkoholu ochrona ubezpieczenia nie zadziała.

wypożyczenie auta Australia

Ubezpieczenie dodatkowe – firma zewnętrzna

Często wskazuje się je jako tańszą alternatywę. My uważamy, że jest wiele, istotnych minusów – TRZY najważniejsze.
Wypożyczalnia, w której odbiera się samochód lub kampera żąda kaucji tak jak w opcji bez ubezpieczenia od 3000$ do 10000$. Do tego dochodzi opłata transakcyjna i ewentualne koszty przewalutowania przy zwrocie. Drugi jest taki, że nieszczęśliwy wypadek powoduje konieczność wystąpienia do ubezpieczyciela o zwrot środków, które wcześniej pobierze wypożyczalnia z wniesionej kaucji. Co więcej, będąc na drugim końcu świata będzie trzeba korespondować z dwoma podmiotami. Trzeci jest taki, że umowa ubezpieczenia z firmy zewnętrznej ma dużo zastrzeżeń. Najważniejsze, że często  w opcji tańszej pokrywa tylko szkody do np. 4000$, a w opcji droższej (niż pełne ubezpieczenie z wypożyczalni) wciąż tylko do pewnej kwoty np. 7000$.

Parking oraz płatne autostrady

Zakładamy, że podróżując samochodem w Australii (lub kamperem), po miastach nie będziecie się długo i daleko poruszać, ale warto wiedzieć, że w takich miastach jak Melbourne, Sydney czy Brisbane parkingi są płatne, a do centrum CBD sugerujemy nie wjeżdżać. W każdym mieście zasady są inne. Na przykład w Melbourne po 12:30 w sobotę oraz w niedzielę (cały dzień) w wielu miejscach w centrum i okolicach można zaparkować bez opłaty. W Brisbane w CBD po 19 w niedzielę parking jest za darmo.

Zawsze to sprawdzajcie. Podobnie w parkach narodowych. Wszędzie są parkomaty, możecie płacić kartą i lepiej nie ryzykować, nie płacąc, bowiem tłumaczenie “jesteśmy tu pierwszy raz, nie wiedzieliśmy” może okazać się niewystarczające.

W miastach Melbourne, Sydney czy Brisbane są także płatne odcinki autostrad. Wiele wypożyczalni montuje w pojazdach urządzenia, które rejestrują przejazd przez autostradę i następnie kwota za przejazd jest pobierana przez wypożyczalnię z karty. Zazwyczaj nie jest to więcej niż  3,30$, jeżeli w danym dniu przejechaliśmy przez płatny odcinek. Część wypożyczalni nie ma takich urządzeń i opłaty należy uiścić samodzielnie przez internet.

Każda wypożyczalnia przy odbiorze pojazdu poinformuje Was o jej praktyce oraz procedurze w tym zakresie.

wynajem samochodu Australia

Kangury na drodze wynajem auta w Australii i wynajem kampera

Większość wypożyczalni w Australii  zakazuje prowadzenia samochodu lub kampera po nieutwardzonych drogach, chyba że jest to odcinek dojazdowy do kempingu.
Wiele z nich zakazuje także jazdy od zmroku do światu (nie działa ochrona ubezpieczenia) w związku z tym, że na drodze o tej porze pojawia się wiele dzikich zwierząt.
Na pewnych odcinkach tras po zmroku kangury są wszędzie, jest bardzo ciemno,  ponieważ drogi są nieoświetlone, często przez długi czas nie przejeżdża żaden inny samochód i  uwierzcie, że to nie jest przyjemność prowadzenia pojazdu.  Pasażerowie będą tak samo przerażeni jak Wy i nie zrobią żadnego ciekawego zdjęcia kangura 🙂

Inne ważne informacje: czystość pojazdy, paliwo, zwrot.

1. Pamiętajcie, żeby oddać samochód lub kamper czysty, nie musi być w stanie idealnym, najważniejsze by nie było w nim wiadra rozsypanego piasku 😉 Wiele wypożyczalni zastrzega prawo do naliczenia opłaty za czyszczenie, jeżeli będzie ponadprzeciętnie zabrudzone.

2. Cześć wypożyczalni nalicza opłatę za przejazd w jedną stronę, jeżeli podróżuje się na przykład Sydney do Cairns.  Napiszcie do nas, znajdziemy rozwiązanie.

Ponadto drugi kierowca oraz wiele gadżetów jak gps, sprzęt do kempingu – krzesła, stolik, prysznic solarny są dodatkowe płatne, ale możecie  to otrzymać za darmo.

3. Pamiętajcie, by sprawdzić politykę paliwową wypożyczalni. Jeżeli odbieracie samochód lub kamper z pełnym bakiem, to musicie go oddać także zatankowany do pełna. W inny przypadku wypożyczalnia zastrzega pobranie opłaty administracyjnej np. 50$ + 3-4$ za każdy litr benzyny.

4. Część wypożyczalni umożliwia oddanie samochodu po godzinach pracy, czyli późnym wieczorem ( wrzucacie kluczyk do skrzynki i tyle). Zazwyczaj w przypadku kampera nie ma takiej możliwości. Część wypożyczalni nalicza opłatę w przypadku spóźnionego zwrotu pojazdu ( jednocześnie akceptuje spóźnienie np. do 1 godziny i nie nalicza opłaty).

Ceny wynajmu samochodu w Australii (i kampera) przy lotnisku i w mieście  są takie same lub bardzo podobne.

gdzie tanio wypożyczyć kamper w Australii?

Jak i gdzie rezerwować? Wynajem samochodu w Australii (+ wynajem kampera)

Jest wiele wyszukiwarek, który mogą być pomocne w rozeznaniu się w cenach. Pamiętaj, że wiele z nich ma nieaktualne ceny, a przede wszystkim nieaktualne informacje dotyczące dostępności pojazdów. Ponadto informacje związane ze szczegółami wynajmu, w tym ubezpieczenia mogą być nieczytelne.

Przy każdej rezerwacji pobierany jest depozyt  w wysokości ok. 10-25% kwoty wynajmu, który jest zaliczany na poczet ceny wynajmu. Oznacza to, że przy odbiorze pojazdu płacisz cenę wynajmu minus depozyt.

Przydatne wskazówki

Mapę stacji paliw sprawdzicie korzystając z aplikacji Fuel Map.
Kempingi, punkty widokowe, pola namiotowe, darmowe prysznice czy toalety  sprawdzicie przy pomocy WikiCamp (aplikacja płatna, ale warta ceny).

Jeżeli planujesz wakacje w Australii i myślisz o wynajmie samochodu w Australii lub wynajmie kampera w Australii to napisz do nas info@ozlandtravel.com lub skorzystaj z formularza KONTAKT.
Znajdziemy i wybierzemy dla Ciebie odpowiedni pojazd oraz zaproponujemy indywidualną, atrakcyjną cenę. Jesteśmy pierwszą oraz jedyną polska firmą działającą i zarejestrowaną w Australii, która współpracuje z najpopularniejszymi, zaufanymi wypożyczalniami.  Widzimy ceny oraz dostępność pojazdów “na żywo”.  Ponadto kontaktujemy się tu na miejscu w Australii  z wypożyczalniami telefonicznie i na skypie.

Poczytaj także o:
Tanie loty do Australii. Jak szukać? Za ile? 6 ważnych wskazówek

Wiza turystyczna do Australii. Jak ją dostać i za ile?

wynajem kampera w Australii

wynajem samochodu w Australii, wynajem samochodu lub kampera w Australii, , ubezpieczenie samochodu w Australii, ubezpieczenie kampera w Australii, wynajem auta w Australii, wypożyczenie auta w Australii, wypożyczenia kampera w Australii

Udostępnij dla innych