Wielka Rafa Koralowa, najstarszy las deszczowy na świecie, wodospady, krokodyle, kazuary – tak najkrócej można opisać okolice Cairns.
Samo miasto to jedno z najbardziej popularnych w  całej Australii. To tu wiele podróżników rozpoczyna podróż kierując się na południe kraju lub kończy road trip po wschodnim wybrzeżu Australii. O ile naszym zdaniem po jednym dniu w Cairns można zacząć się nudzić, to okolice Cairns  są niesamowite, magiczne oraz unikatowe. 

Kiedy przyjechać w okolice Cairns ? 

Cairns  i okolice to tropiki. Cały rok jest tu ciepło lub gorąco. Nie potrzebujesz ciepłych ubrań, ale.. Od listopada rozpoczyna się tu pora deszczowa. Jak to z pogodą bywa różnie, tak od drugiej połowy listopada odnotowywane są regularnie  deszcze. Jak zaczyna tu lać, to nie przestaje.Na początku lutego 2019 południowa część pod Cairns walczyła z powodzią. Zamknięto drogi, wielu turystów utknęło. Na ulicach pojawiły się krokodyle. Od  marca powoli rozpoczyna się pora sucha ( wciąż zdarza się kilka kilka ulewnych dni).

Z lotniska w Cairns do centrum

Lotnisko w Cairns położone jest zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta. Niestety nie ma tutaj żadnego transportu publicznego. Do centrum dostaniecie się taksówka lub Uberem. Niektóre hotele lub hostele prowadzą usługę bezpłatnego dojazdu lotniska w Cairns.
My polecamy od razu wypożyczyć samochód lub kamper i wyruszyć w kilkudniową podróż po okolicy.
Możecie także skorzystać  z kodu rabatowego na Ubera w Australii: (-5$ AUD) wyaksb2sue

Co robić w Cairns?

Uciekać z miasta. Cairns to świetna baza wypadowa, by zobaczyć wszystko co piękne w okolicy. Jest tu pare ulic z restauracjami, laguna nad samym oceanem, gdzie można spędzić relaksujący dzień (nie ma tu plaż). Cairns to także baza wypadowa na takie wyspy jak Fitzroy lub Green Island, a przede wszystkim Wielką Rafę Koralową. Jeżeli Twój pobyt w Cairns jest krótki i nie wybierasz się kamperem/samochodem w okolice Cairns, to masz tu bardzo duży wybór wycieczek. Naszym zdaniem cena przekłada się na jakość wycieczki na Wielką Rafę Koralową. Te najtańsze za 90-120 dolarów są najczęściej dużym rozczarowaniem, ale znamy trochę droższe, które warto wybrać z Cairns.
Jeżeli chcesz wypożyczyć kamper/ samochód, a także szukasz alternatywnych miejsc skąd można wybrać się na Wielką Rafę Koralową, to przeczytaj nasze wskazówki poniżej.

Okolice Cairns

Popularnym, turystycznym  miejscem  jest Kuranda – wioska w środku lasu deszczowego. Znajduje się tu małe zoo z motylami, odrębne z ptakami oraz ogród z koalami. Największą atrakcją jest kolejka górska nad lasem deszczowym SkyRail Rainforest Cableway. Polecamy w jedną stronę wybrać się kolejką, a w drogę powrotną do Cairns koleją. Stacja położona jest w samym środku lasu, a pociąg przemieszcza się przez środek  tropikalnego lasu. Po drodze czekają na Ciebie urokliwe mosty, ogromne przepaście, wodospady. Kolej zatrzymuje się nieopodal  Barron Falls, wysokiego, ogromnego wodospadu (choć w porze suchej wygląda niepozornie).

Jeżeli poruszasz się samochodem/ kamperem to w pobliżu Barron Falls znajduje się parking, z którego dotrzesz na taras widokowy. Jeżeli nie lubisz miejsc turystycznych z tysiącami podróżników, to potraktuj Kuranda jako miejsce na posiłek w drodze na północ od Cairns.

Bardzo polecamy takie atrakcje w okolicy jak lot balonem (z Mareeba), przedstawienie i obiad we wiosce aborygeńskiej czy lot helikopterem nad Wielką Rafą Koralową.

Barron Falls

Trasa na północ od Cairns

Ruszając z Cairns na północ w stronę Cape Tribulation rozważ zatrzymanie się w takich miejscach jak Palm Cove (możliwa kąpiel w ciepłym oceanie, siatka chroniąca przed krokodylami, plaża strzeżona, kemping przy samym oceanie, wiele małych knajpek i hoteli), Ellis Beach czy  Port Douglas (stąd warto rozważyć wyprawę na Wielką Rafę Koralową jeżeli nurkujesz). Podróż samochodem z Cairns do Cape Tribulation trwa około 3 godziny. Po drodze krótki odcinek wszerz rzeki (z krokodylami)  przepłyniesz promem  (nie ma innej drogi, czynny od godziny 6 do północy z wyjątkiem 25 grudnia 7:30-17, koszt promu to 30 AUD w dwie strony, kartą debetową/kredytową można płacić tylko w godzinach 8-16:30).
Kawałek przed wjazdem na promem możesz zatrzymać się na rejs po rzece z wypatrywaniem krokodyi. Ostatni rejs odbywa się o godzinie 16. Koszt ok. 22-30 AUD.

Okolice Cairns – Cape Tribulation

Słyszałeś o miejscu, gdzie najstarszy las deszczowy styka się z Wielką Rafą Koralową? To Cape Tribulation –  nieskazitelne, spokojne i czarujące miejsce. Tu trzeba przyjechać.
W okolicy polecamy zatrzymać się w fabryce lodów (Daintree Icecream Company – naszym zdaniem jedne z najlepszych w Australii i cenowo dużo taniej, niż w australijskich lodziarniach), Coconut Beach, Noah Beach. Polecamy także dwa spacery: Dubuji BoardWalk, Marrdja BoardWalk.
Na kolacje wybierz się do Whet Cafe Bar Restaurant. Możesz tu spróbować australijskiej ryby, owoców morza czy steku z kangura. Na promie otrzymasz szczegółową mapę i z łatwością dotrzesz do każdego z tych miejsc.
Jest to nasze ulubione miejsce w tej części Australii. I choć kąpiele w oceanie są zakazane ze względu na krokodyle przy brzegu, to stąd polecamy wycieczkę na Wielką Rafę Koralową (snorkeling). Rafa w tym miejscu jest kolorowa oraz  różnorodna. Pływaliśmy tutaj z rekinami rafowymi, żółwiami czy płaszczkami.

Okolice Cairns na południe – wodospady

Najstarszy las deszczowy na świecie i okolice Cairns są także sławne oraz wyjątkowe ze względu na liczne wodospady.
Do najpopularniejszych wodospadów zalicza się:
Millstream Falls, Ellinja Falls, Malanda Falls, Dinner, Falls, Barron Falls, Tchupalla Falls, Mungalli Falls, Zillie Falls, Nndroya Falls, Milla Milla Falls.
Ostatnio bardzo popularne, instagramowe miejsce, wodospad to Windin Falls w Wooroonooran National Park. ALE. Zanim podejmiesz samodzielną decyzję o podróży do tego miejsca, musisz wiedzieć, że droga dojazdowa na sporym odcinku jest żwirowa, nieasfaltowa. Jeżeli poruszasz się samochodem/ kamperem z wypożyczalni, to na takich odcinkach ubezpieczenie pojazdu staje się bezużyteczne, nie działa, a za wszystkie szkody, wypadek musisz pokryć z własnej kieszeni.

Trasa na południe od Cairns

Podróżując na południe warto dobrze rozplanować dzień  wybierając kilka wodospadów, ponieważ odległości są spore, a do zobaczenia sporo. Kierując się bardziej wzdłuż wybrzeża w miejscowości Babinda polecamy skręcić do The Boulders. Tu  będąc już na miejscu z parkingu należy skręcić w lewą ścieżkę i spacerować w dół rzeki. Po kilku minutach zobaczycie piękne formacje skalne. Znaki, by nie schodzić w dół za barierki są nieprzypadkowe. Skały są bardzo śliskie, wiele osób ma problem wrócić na górę. Następnie bardzo ładna okolica to Josephine Falls. Ciekawym miejscem jest także hiszpański zamek Paronella Park.
Polecamy zatrzymać się także na kempingu w Etty Bay (położony przy samej plaży). W okolicy żyją 4 kazuary, które odwiedzają rano kempingu w poszukiwaniu śniadania. Wyjątkowym miejscem na mapie tego regionu Australii jest Mission Beach. Fantastyczna atmosfera, plaża. Perfekcyjne miejsce na wyprawę na Wielką Rafę Koralową  – alternatywa do  zatłoczonego Cairns czy Port Douglas. Lubisz adrenalinę? Spróbuj skydiving.  To jedyne miejsce w Australii, gdzie skacząc z samolotu można wylądować na plaży. 

Kazuary w okolicach Cairns

W okolicy Cairns zobaczysz wiele znaków ostrzegających przed kazuarami. Te przepiękne, australijskie ptaki są samotnikami, bardzo wrażliwymi. Potrafią bardzo szybko biegać, pływać, nie potrafią latać. Czują się zagrożone, kiedy ktoś wejdzie na ich terytorium. Nie wolno do nich podchodzić czy karmić je. Jeżeli spotkasz kazuara w środku lasu, bądź czujny. Może zaatakować. Zaleca się schowanie za drzewo lub trzymanie plecaka przed sobą na wysokości klatki piersiowej. Można spróbować też głośno klaskać.

Podsumowanie trasy wokół Cairns

Jak widzisz Cairns ma mnóstwo ciekawych miejsc i atrakcji do zaoferowania. Zazwyczaj każdy spędza tu kilka dni, więc konieczny jest dobry plan, bowiem nie można zobaczyć i zrobić wszystkiego. Cape Tribulation i Wielka Rafa Koralowa oraz zobaczenie  kilka wodospadów to naszym zdaniem konieczność. Lot balonem nad lasem deszczowym, kolejka, nurkowanie z Port Douglas lub Mission Beach, a może lot helikopterem nad Wielką Rafą Koralową, skydiving z lądowaniem na plaży to już w zależności od Twojego budżetu i czasu.

Przeczytaj także:
WYNAJEM SAMOCHODU W AUSTRALII I WYNAJEM KAMPERA. PORADNIK.

Masz pytania? Chcesz więcej szczegółów?
Skorzystaj z naszego FORMULARZA KONTAKTOWEGO lub napisz:
e-mail: info@ozlandtravel.com
WhatsApp: +61 424 312 136
Skype: Ozland Travel
Messenger/Facebook: Ozland Travel
Znajdziesz nas także na Instagramie

Udostępnij dla innych