20 października Opera w Sydney świętowała urodziny.

W tym roku, po prawie 3 latach remontu mamy wyjątkowy jubileusz.  50 lat temu, 20 października 1973 roku  królowa Elżbieta II oficjalnie otworzyła Operę.

CIEKAWOSTKI – OPERA W SYDNEY

W konkursie na projekt Opery w Sydney wzięło udział 233 architektów. 

Zwyciężył Duńczyk Jørn Utzon, który w nagrodę otrzymał 5 tysięcy funtów. 

Pierwotny budżet budowy Opery w Sydney wynosił 7 mln dolarów, a ostatecznie poniesione koszty osiągnęły kwotę 102 mln. 

Budowę Opery rozpoczęto 1959 roku, a zakończono 1973 r. – znacznie później, niż zakładano.

Pomysłodawca, architekt wielokrotnie pytany ze strony rządu australijskiego dlaczego czas budowy wydłuża się i dlaczego koszty nieustannie rosną, ostatecznie opuścił  Australię i nie doczekał się na własne oczy zakończenia budowy, a następnie otwarcia tego obiektu.

Budynek Opery w Sydney jest wpisany na listę świetego dziedzictwa UNESCO. 

OPERA SYDNEY W LICZBACH

Opera w Sydney, to nie tylko sale koncertowe, ale wiele innych pomieszczeń – łącznie jest ich 1000. W ciągu roku odbywa się tu około 2400 różnych wydarzeń kulturowych.

Rocznie wymienia się w całym budynku ponad 15 tysięcy żarówek.

Operę pokrywa ponad milion płyt, które został wyprodukowane oraz importowane ze Szwecji.

W największej i najważniejszej sali Concert Hall w trakcie koncertu orkiestry symfonicznej, obsługa dba, by temperatura powietrza wynosiła 22,5 stopnie Celcjusza., po to, by zapewnić najlepsze warunki instrumentom muzyczny.

KIEDY PRZYJECHAĆ DO SYDNEY, BY PODZIWIAĆ OPERĘ W SYDNEY?

Sydney jak i okolice można zwiedzać przez cały rok. 

Lato, które w Sydney rozpoczyna się formalnie od grudnia do końca lutego bywa bardzo gorące.

O tej porze roku może być jednocześnie wilgotno oraz deszczowo. Pogoda w Sydney o różnych porach roku lubi zaskakiwać i często wiosenne czy jesienne dni są bardzo upalne oraz suche.

Mieszkańcy Sydney i surferzy korzystają z bliskością oceanu właściwie przez cały rok. Zdecydowanie mniej odważnych kąpiących się czy skaczących w falach Morza Tasmana będzie w okresie zimowym, czyli od czerwca do końca sierpnia. Choć te miesiące uznawane są za zimowe, chłodne i krótkie, to temperatura w ciągu dnia zazwyczaj przekracza 15 stopni. To piękny okres na zwiedzanie Sydney, bowiem jest słonecznie i sucho przez cały czas. 

Planując podróż do Sydney w takich okresach jak święta bożonarodzeniowe, Nowy Rok, święta Wielkanocne, a także festival świetlny VIVID (zazwyczaj w czerwcu), parada równości (koniec lutego, początek marca), festiwal Biennale, należy liczyć ze sporymi tłumami. Podróż do Australii należy więc planować z dużym wyprzedzeniem. Z drugiej strony ten szczególny czas zazwyczaj obfituje w szczególne wydarzenia, pokazy wokół Opery w Sydney i nie tylko. 

PIERWSZA WIZYTA POD OPERĄ 

Przeczytaj także mój artykuł 1 dzień lub 2 dni w Sydney, co trzeba zobaczyć? Plan zwiedzania

Każdy zdaje sobie sprawę, że Opera w Sydney jest ikoną Australią. Każdy z nas widział ją co najmniej kilka razy. Być może masz wątpliwości, czy warto tu przyjechać, czy warto zostać w Sydney, czy to nie jest zwykła, kolejna atrakcja turystyczna. 

Osobiście – widziałem Operę setki razy na zdjęciach, filmach etc.  i byłem przekonany, że mnie zaskoczy. Było to jedno z ostatnich miejsc do zobaczenia, kiedy pierwszy raz podróżowałem po Australii. Chciałem “odhaczyć” to miejsce na mojej liście. Opera w Sydney zaskoczyła mnie. Byłem pod wrażeniem rozmiarów, detali, historii, położenia pomiędzy zatoką a Królewskimi Ogrodami Botanicznymi. W Sydney zostałem na dłużej.

To co miało być  oczywiste i znane, okazało się prawdziwą niespodzianką wizualną oraz emocjonalną. Zawsze będę pamiętać pierwszy spacer pod Operę w Sydney. 

Podróż do Sydney i Australii – pytania i plan

Jeżeli planujesz spędzić kilka dni w Sydney, planujesz podróż do Australii, masz pytania dotyczące Twojego pobytu na Antypodach, to zapraszam do kontaktu.
Skorzystaj z naszego FORMULARZA KONTAKTOWEGO lub napisz:
e-mail: info@ozlandtravel.com
WhatsApp: +61 424 312 136
Skype: Ozland Travel
Messenger/Facebook: Ozland Travel
Znajdziesz nas także na Instagramie

Udostępnij dla innych