Australia otworzyła granice międzynarodowe, w tym także dla Polaków przylatujących na Antypody. Pomimo trudnych czasów wielu z Was planuje wakacje w Australii, które są spełnieniem marzeń. Turyści wracają, wiele się zmienia, a podróżowanie po Australii ma już inny wymiar.
Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że tylko osoby pracujące w turystyce tu na miejscu, mają prawdziwy obraz oraz wiedzę jak rozwija się sytuacja, kto jest wiarygodnym operatorem, jakie są trendy, nowe produty i przede wszystkim jak sprawić, by wakacje i podróżowanie po Australii były bezpieczne i stały się niezapomnianą przygodą.

Na początku tego artykułu przeczytasz co NIE zmieniło się w podróżowaniu po Australii, o czym dowiedzieliśmy się podczas największych targów turystycznych w Australii w roku 2021 (w środku pandemii) oraz tych  niedawnych w roku 2022 po otwarciu granic Australii, a następnie o tym, CO zmieniło się i zmieni się w podróżowaniu po Australii, a także na co zwracać uwagę planując wakacje w Australii?

CO NIE ZMIENIŁO SIĘ W AUSTRALII?

Moim zdaniem Australia pozostaje jednym z najbardziej bezpiecznych i przyjaznych krajów do podróżowania. Polityczne decyzje w trakcie pandemii spotkały się z różnym odbiorem, jednak obecnie zasady wjazdu i reguły dotyczące szczepień są przyjazne dla turystów.
Dziś możemy mówić o niewielu restrykcjach. O zasadach podróży do Australii po pandemii pisaliśmy
TUTAJ

Bardzo optymistyczne podejście do życia pomogło Australijczykom przetrwać trudne czasy. Nie zmienili się – są wciąż zrelaksowani, mniej zestresowani, uśmiechają się,zagadują na ulicy i są pomocni. Myślę, że tęsknią za turystami. Australia jest krajem multikulturowym, ale przez ostanie 2 lata brakowało tej ogromnej mieszanki kolorów, smaków czy różnych akcentów z całego świata, do której byliśmy przyzwyczajeni. Pytania skąd jesteś? Na jak długo przyjechałeś? od przypadków osób spotkanych na ulicy przez wiele miesięcy nie padały.

Australia ma do zaoferowania znacznie więcej, niż 2 lata temu. Moim zdaniem natura w wielu miejscach odżyła z powodu braku turystów. Szlaki turystyczne pozostały puste, na wodach pływało tysiące mniej statków, a zwierzęta były wolne od wszelkich interakcji z ludźmi. Spektakularne widoki oraz unikatowe gatunki roślin pozostały takie same.

PODRÓŻOWANIE PO AUSTRALII. CO ZMIENIŁO SIĘ I ZMIENI WKRÓTCE?

LOTY LOTNICZE

1. W trakcie pandemii z australijskiego nieba zniknęła tania linia lotnicza Tiger Air. Od września 2022 pojawia się nowa linia BONZA. Przewoźnik ten będzie miał swoją bazę na Słonecznym Wybrzeżu- Sunshine Coast i będzie promować regionalne połączenia. W sierpniu pojawił się już pierwszy samolot na płycie lotniska na Słonecznym Wybrzeżu. Z perspektywy podróżowania po Australii i wakacji, warto zwrócić uwagę na połączenia do Whitsunday Islands (Airlie Beach)- skąd można wybrać się na wycieczkę i zobaczyć rafę koralową oraz najpiękniejszą plażę Whitehaven Beach. Inne istotne kierunki to Melbourne oraz Sunshine Coast. Bonza – nowa linia lotnicza prawdopodobnie nie będzie miała strony internetowej – a wyłącznie aplikację na telefon o takiej samej nazwie.
Po australijskim niebie wciąż lata Qantas, Jetstar, Virgin czy na regionalnych połączeniach Rex Airlines.

BONZA – nowa linia lotnicza na australijskim niebie, siatka połączeń jest już znana, rozkład połączeń ma zostać ogłoszony we wrześniu 2022 roku

PODRÓŻ KAMPEREM/SAMOCHODEM PO AUSTRALII

2.  Podróż kamperem to najpopularniejszy sposób zwiedzania i odkrywania Australii. Daje swobodę, możliwość spania przy plaży i/ lub pod gwiazdami i zwiedzania wielu regionów w stosunkowo krótkim czasie.
W trakcie pandemii wiele wypożyczalni sprzedało około 30% floty, najwięcej samochodów. Dziś oznacza to duży wzrost cen. Naszym klientom już wielokrotnie po otwarciu granic Australii doradziliśmy wypożyczenie małego kampera zamiast samochodu. W wielu przypadkach okazuje się, że dzień wynajmu małego kampera wielkości dużo samochodu osobowego, w którym można rozłożyć łóżko jest tańszy, niż koszt wypożyczenia zwykłego samochodu osobowego. Australia jest ponownie popularną destynacją dla turystów z całego świata, dlatego z naszej praktyki doradzamy rezerwację pojazdu z wyprzedzeniem minimum 6-8 miesięcy przed datą podróży.

Podróżowanie po Australii kamperem to najpopularniejsza forma zwiedzania kraju, najłatwiejsza i… najprzyjemniejsza.

NOWA TECHNOLOGIA

3. Wiele hoteli, wypożyczalni czy operatorów wycieczek zrezygnowało z wersji papierowych dokumentów podróży. Dziś w wielu hotelach można się zameldować online, a drzwi do pokoju otworzyć przez kod lub aplikację na telefonie. W różny sposób ogranicza się bezpośredni kontakt z personelem. Różne usługi w Australii stają się zwyczajnie “samoobsługowe”. To jeszcze rosnący trend, niż powszechna praktyka.

Co raz więcej restauracji rezygnuje z papierowych kart dań, a zamówienia i płatność dokonuje się przez aplikację na telefonie.

NOWE ATRAKCJE ORAZ WYCIECZKI A PODRÓŻOWANIE PO AUSTRALII

4. To jedna z najbardziej ekscytujących części naszej listy. Pandemia spowodowała, że Australijczycy nie wyjeżdżali poza granice kraju, często nawet poza granice stanu. Dla wielu osób jak i małych czy większych biznesów, które okazały się kreatywne była ta szansa na rozpoczęcie czegoś nowego. 

W wielu miejscach pojawili się nowi operatorzy wycieczek. Na najpiękniejszych australijskich wyspach Whitsunday Islands powstał pływający hotel, przy wyspie Lady Musgrave, tuż przy Wielkiej Rafie koralowej wybudowano platformę, gdzie na środku oceanu można nocować, a nad Wielką Rafę Koralową można już nie tylko polecieć helikopterem, awionetką, a także wodolotem z możliwością lądowania i snoreklingu w środku Rafy.
W regionie Mackay powstaje basen, który będzie produkował sztuczne fale dla osób uczących się surfingu oraz zaawansowanych fanów tego sportu.

Zauważyliśmy, że Australijczycy częściej i chętniej wciąż podróżują po własnym kraju. Z rosnącą liczbą zagranicznych turystów liczba dostępnych miejsc na wielu atrakcjach spadła. Oznacza to podobnie jak z kamperami – konieczność rezerwacji ze sporym wyprzedzeniem. Kiedyś w sezonie zimowym nie było problemu z rezerwacją wycieczek, dziś na wielu kierunkach na popularnych kierunkach oraz atrakcjach nie ma miejsc do połowy lipca.

Makieta prezentująca nowy basen produkujący sztuczne fale dla surferów

BRAK STACJONARNYCH BIUR PODRÓŻY DLA ZAGRANICZNYCH TURYSTÓW

5. W Australii zniknęły lokalne, stacjonarne biura podróży dedykowane dla zagranicznych turystów. Ich usługi były na niskim poziomie, skoncentrowane na masowych rezerwacjach. Z rozpoczęciem pandemii takie biura stały się niewypłacalne, niezdolne były zwrócić środki pieniężne podróżującym i w konsekwencji musiały zakończyć działalność gospodarczą. 

ZAKWATEROWANIE – NOWE HOTELE I TREND AIRBNB

6. W czasie pandemii w Australii zostało otwartych ponad 100 hoteli z ponad 1200 nowymi miejscami noclegowymi. Wiele z nowych obiektów powstało w miastach. Naszą szczególną uwagę zwraca A by Adina w Sydney (wysoki standard i rozsądna cena) oraz HOSTEL Bounce w Noosa. Najlepiej obrazują to zdjęcia poniżej.

Warto także wiedzieć, że w Australii bardzo popularne są prywatne zakwaterowania rezerwowane przez serwis Airbnb, w tym także tzw. tiny house. To świetna alternatywa, by spędzić czas w nietypowej lokalizacji, często taniej, niż w hotelu, a z dużą większą troską i zaangażowaniem właścicieli takich miejsc. Przez Airbnb możesz wynająć pokój, małe studio czy cały dom – wybór w Australii jest ogromny. Naszym faworytem są małe studia, które przypominają często butikowe, nietuzinkowe hotele.

NOWE RESTAURACJE, BARY, KAFEJKI

7. Branża gastronomiczna w Australii jest ogromna. Australijczycy uwielbiają wychodzić na miasto i o tym będzie jeden z kolejnych artykułów – gdzie jeść w Australii. Pandemia zdecydowanie stała się przyczyną zamknięcia wielu biznesów w centrach miast. Także tam, gdzie właściciele nie mieli szczęścia, nie zmienili kart dań i nie dostosowali się do nowej rzeczywistości jedzenia wyłącznie na wynos. Myślę, że ku zaskoczeniu wielu, koniec pandemii to dla wielu biznesów nowy początek.  W szczególności w dużych miastach pootwierały się nowe, pomysłowe lokale. Osobiście mam już kilka ulubionych na mojej liście, w tym elegancki bar w Sydney Dean and Nancy on 22. Moim zdaniem serwujący najlepsze koktajle w Sydney.

Nowy HOSTEL w Noosa (Słoneczne Wybrzeże), otwarty w 2021. Wiele pokoi wieloosobowych oraz pokoje prywatne.

EKOLOGIA I LOKALNE BIZNESY

8. Podróżowanie po Australii w nowym wymiarze zmieniło dzisiaj też to, że częściej wspieramy lokalne, małe rodzinne biznesy. W Australii  już od dłuższego czasu działały niewielkie biznesy produkujące lokalne napoje, żywność, rękodzieła, ubrania. Obecnie jest ich co raz więcej i więcej. Jak doświadczyć australijskiego klimatu oraz stylu życia? Odwiedzić małe lokalne sklepiki, wybrać się na uliczne targi i spróbować lokalnych przysmaków czy kupić australijską pamiątką.
Ciekawe jest to, że większość tych biznesów dba, by produkty były ekologiczne oraz by sposób prowadzenia działalności był przyjazny środowisku.

Moi faworyci: gin figowy oraz napoje bezalkoholowe Yes, you can.

CENY A PODRÓŻOWANIE PO AUSTRALII

9. Wysoka inflacja ma miejsce także w Australii. Pomimo wysokich cen paliwa, krajowe loty lotnicze są w bardzo dobrych niskich cenach i zachęcają do podróżowania po Australii. Oczywiście wzrosły ceny żywności i to zapewne przyniesie wkrótce skutek w postaci zmian cen w restauracjach czy barach. W Australii 30 czerwca zakończy się rok podatkowy i od 1 lipca zostanie podniesiona płaca minimalna, co także będzie oznaczać wzrost cen usług oraz produktów. Na ten moment obserwujemy niewielki wzrost cen atrakcji oraz wycieczek turystycznych. I jak wspomniałem wyżej – ceny wynajmu kamperów poszły w górę, ponieważ zmalała ich liczba. Obecnie mamy niski sezon turystyczny w Australii – australijską zimę. Przed pandemią nie było problemu ze znalezieniem pojazdu na wynajem. Dziś nie tylko problemem jest wyszukanie kampera, ale także jego cena. Podróżowanie po Australii nigdy nie było tanie. Dlatego zachęcam do planowania i rezerwacji z wyprzedzeniem. Decyzje podróżnicze na ostatni moment z pewnością będą kosztowne.

Planujesz wkrótce podróżowanie po Australii, wakacje w roku 2022 lub 2023?

Skorzystaj z naszego FORMULARZA KONTAKTOWEGO lub napisz:
e-mail: info@ozlandtravel.com
WhatsApp: +61 424 312 136
Skype: Ozland Travel
Messenger/Facebook: Ozland Travel
Znajdziesz nas także na Instagramie @ozlandtravel


Udostępnij dla innych