Podróżowanie kamperem po Nowej Zelandii to zdecydowanie najpopularniejsza forma odkrywania tego fascynującego kraju. Wynajem kampera w Nowej Zelandii lub samochodu jest niezwykle prosty i otwiera przed tobą nieograniczone możliwości eksploracji malowniczych i niepowtarzalnych krain. To Ty masz kontrolę nad swoją podróżą – decydujesz, kiedy, gdzie i na jak długo się zatrzymasz. Możesz spędzić noc nad urokliwym nowozelandzkim jeziorem albo wybrać się na kemping z widokiem na majestatyczne szczyty górskie. To właśnie ta niezależność podróżowania, perspektywa przygody i niezapomniane kontakty z naturą czynią podróż kamperem po Nowej Zelandii tak wyjątkową.

Jednak przed rozpoczęciem swojej przygody warto zapoznać się z naszym praktycznym poradnikiem dotyczącym wynajmu kampera i samochodu w Nowej Zelandii. Dowiesz się o cenach, ubezpieczeniach oraz innych ważnych kwestiach, które pomogą Ci lepiej przygotować się do wyprawy.

POLSKIE PRAWO JAZDY A WYNAJEM W NOWEJ ZELANDII

Jeżeli myślisz o wypożyczeniu kampera lub samochdu w Nowej Zelandii, to co do zasady prawo jazdy powinno być w język angielskim. 

Jeżeli jesteś posiadaczem polskiego prawa jazdy, to potrzebujesz międzynarodowego prawo jazdy. W Nowej Zelandii  wynajmując i prowadząc  pojazd musisz posiadać oba dokumenty). Przy składaniu wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazd należy zaznaczyć opcję opartą na Konwencji Genewskiej. Koszt wydania międzynarodowego prawa jazdy, którym możesz posługiwać się w Nowej Zelandii to 35,50 zł i jest ważne przez rok.
Drugą opcją (droższą i możliwą, gdy do wyjazdu zostało już kilka dni) jest tłumaczenie polskiego prawa jazdy przez uprawnionego tłumacza w Nowej Zelandii zrzeszonego w NZ Transport Agency.

Na podstawie wyżej wymienionych ważnych dokumentów jesteś uprawniony do prowadzenia kampera lub samochodu w Nowej Zelandii do 12 miesięcy od momentu wjazdu do tego kraju.

WIEK KIEROWCY

W Nowej Zelandii obowiązują nieco inne zasady wynajmu kamperów i samochodów niż w Australii. Tutaj normą jest, że wynajem kampera lub samochodu nie wiąże się z dodatkową opłatą dla osób, które ukończyły 25 lat. Co więcej, istnieją wypożyczalnie, które nie naliczają dodatkowych opłat osobom, które ukończyły 21 lat.

Warto zaznaczyć, że wiek może wpływać na wybór odpowiedniego ubezpieczenia oraz na wysokość wymaganego depozytu przy wynajmie kampera w Nowej Zelandii. Każda wypożyczalnia ma swoje indywidualne warunki, dlatego zawsze warto dokładnie analizować je w zależności od swojej sytuacji.

JAK WCZEŚNIE REZERWOWAĆ VANA W NOWEJ ZELANDII?

W Nowej Zelandii pogoda jest zdecydowanie czynnikiem wpływającym na planowanie podróży, dlatego mówimy tutaj o dwóch sezonach – niskim i wysokim.

Sezon na podróżowanie po Nowej Zelandii rozpoczyna się w październiku i trwa do kwietnia. Szczególnie oblegane miesiące to grudzień i styczeń, gdyż przypada na nie lato i wakacje zarówno w Australii, jak i w Nowej Zelandii. Warto zaznaczyć, że najbardziej korzystne ceny wynajmu kampera w Nowej Zelandii można znaleźć w okresie od maja do końca września.

Warto zdawać sobie sprawę, że ceny wynajmu kampera lub samochodu w grudniu i styczniu są znacząco wyższe z powodu dużej liczby turystów oraz popularności podróży kamperem. Dlatego też, jeśli planujesz swój wyjazd w okresie od października do kwietnia, zalecamy dokonanie rezerwacji kampera lub samochodu w Nowej Zelandii co najmniej 8 miesięcy wcześniej. To zapewni Ci pewność i pozwoli uniknąć rozczarowań związanych z ograniczoną dostępnością pojazdów w okresie szczytowym.

WYNAJEM KAMPERA CZY SAMOCHODU W NOWEJ ZELANDII?

W Nowej Zelandii wynajem kampera to zdecydowanie popularniejsza opcja. Większość dostępnych pojazdów wyposażona jest w automatyczną skrzynię biegów. Warto podkreślić, że w Nowej Zelandii obowiązuje lewostronny ruch drogowy, dlatego wynajem kampera z automatyczną skrzynią biegów może znacznie ułatwić prowadzenie pojazdu w nieznanych warunkach.

Przy wyborze drugą ważną kwestią jest to, czy kamper jest samowystarczalny, co oznacza posiadanie odpowiedniej naklejki “SELF CONTAINED”. Kamper z taką naklejką umożliwia zatrzymywanie się na darmowych kempingach lub miejscach tańszych. Nie warto ryzykować i próbować zatrzymać się kamperem bez tej naklejki na bezpłatnych kempingach, ponieważ kontrole przeprowadzane przez miejscowych strażników są częste, a kary mogą być znaczne.

CO OZNACZA SELF-CONTAINED KAMPER?

W Nowej Zelandii pojazd oznaczony specjalną, rządową naklejką “SELF-CONTAINED” musi spełniać określone wymagania ustanowione przez prawo. To oznacza, że taki kamper musi być wyposażony w określone udogodnienia, które pozwalają na samodzielne funkcjonowanie podczas podróży.

Typowe wyposażenie kampera “SELF-CONTAINED” obejmuje:

 • Toaletę: Może to być przenośna toaleta, która umożliwia korzystanie z sanitariatów wewnątrz pojazdu. UWAGA! Od 7 grudnia 2024r. nastąpi ważna zmiana i tylko kampery z toaletą zamontowaną “na stałe” będą klasyfikowane jako self-contained. Oznacza to, że wiele pojazdów, kampery wypadnie z obiegu jako możliwe do wypożyczenia w Nowej Zelandii jako “self contained”.
 • Zbiornik na wodę szarą: Jest to zbiornik, w którym gromadzona jest zużyta woda z umywalek i prysznica.
 • Zbiornik na wodę czystą: Ten zbiornik zawiera czystą wodę pitną, którą można wykorzystywać podczas podróży.
 • Zlew: Kamper musi posiadać zlew do mycia naczyń i rąk.
 • Kosz na śmieci z pokrywką: Ważne jest, aby kamper był wyposażony w odpowiedni kosz na śmieci, który zapewnia zachowanie czystości i dbałość o środowisko.

Kampery “SELF-CONTAINED” są klasyfikowane jako przyjazne środowisku i pozwalają podróżującym zatrzymywać się na wszystkich dedykowanych kempingach w Nowej Zelandii. To oznacza większą swobodę i możliwość korzystania z różnych miejsc noclegowych podczas podróży.

APLIKACJA NA TELEFON W NOWEJ ZELANDII

Podczas podróży po Nowej Zelandii warto mieć pod ręką przydatne lokalne aplikacje na telefon, które ułatwią planowanie i sprawią, że Twoja przygoda będzie jeszcze bardziej satysfakcjonująca. Jeśli wynajmujesz kampera, z pewnością docenisz aplikację o nazwie CamperMate.

CamperMate to niezastąpiona pomoc podczas poszukiwania miejsc noclegowych. Dzięki niej znajdziesz zarówno darmowe kempingi, jak i te płatne. Aplikacja posiada filtr, który pozwala wybrać kempingi odpowiednie dla camperów “self-contained” oraz dla tych pojazdów, które nie spełniają takich wymagań.

Warto zdawać sobie sprawę, że większość kempingów w Nowej Zelandii jest przeznaczona wyłącznie dla pojazdów “self-contained”, dlatego aplikacja CamperMate jest niezastąpionym narzędziem podczas planowania noclegów.

Oprócz informacji o kempingach, aplikacja dostarcza także informacje o lokalnych atrakcjach turystycznych, szlakach, plażach, winnicach i wielu innych ciekawych miejscach do odwiedzenia.

Dzięki tej aplikacji Twój road trip po Nowej Zelandii będzie jeszcze bardziej komfortowy i pełen niezapomnianych przeżyć.

JAK WYBRAĆ KAMPERA NA PODRÓŻ PO NOWEJ ZELANDII?

Jak już wspomniałem, kluczowym kryterium przy wyborze kampera na podróż po Nowej Zelandii jest informacja, czy jest to kamper “self-contained”, czy nie. Istnieje wiele innych czynników, na które warto zwrócić uwagę:

 • WIEK KAMPERA: Sprawdź, ile lat ma kamper. Starsze modele mogą być tańsze, ale mogą też być mniej wygodne, a najczęściej zwyczajnie awaryjne
 • WIELKOŚĆ: Zwróć uwagę na wielkość kampera, w tym rozmiar łóżek, przestrzeń do przechowywania i inne udogodnienia. Wybierz pojazd, który spełnia Twoje potrzeby pod względem przestrzeni.
 • PALIWO: Warto zwrócić uwagę na to, że rocznik modela kampera może wpływać na jego spalanie. Nowocześniejsze modele często są bardziej efektywne pod względem zużycia paliwa, co może przekładać się na niższe koszty podczas długiej podróży. Paliwo w Nowej Zelandii jest trochę droższe od tego w Australii.
 • UBEZPIECZENIE I DEPOZYT: Przed wynajmem dokładnie zapoznaj się z warunkami ubezpieczenia i depozytem. Upewnij się, że rozumiesz zasady ubezpieczenia i jakie koszty mogą Cię czekać w przypadku jakichkolwiek szkód.
 • MIEJSCA DLA DZIECI: Jeśli podróżujesz z dziećmi, zwróć uwagę, czy kamper ma miejsca na foteliki samochodowe i inne udogodnienia dla najmłodszych podróżnych. Upewnij się również, że możesz legalnie przewozić dzieci w danym modelu kampera.
 • UNIKAJ TWARDEJ WALIZKI: Na podróż kamperem zdecydowanie lepiej zabierać duże plecaki lub miękkie torby, które łatwiej się pakuje i przechowuje w pojazdzie.
 • WIARYGODNOŚĆ WYPOŻYCZALNI: Zwróć uwagę na wiarygodność wypożyczalni. W Nowej Zelandii istnieją małe, niezweryfikowane wypożyczalnie, więc wybierając kampera, warto zastanowić się nad renomowanymi firmami.

Przy wyborze kampera nie zawsze cena jest jedynym czynnikiem decydującym. Ważne jest, aby dopasować pojazd do własnych potrzeb i komfortu podróżowania, zwłaszcza podczas dłuższych wypraw po urokliwych zakątkach Nowej Zelandii.

UBEZPIECZENIE KAMPERA W NOWEJ ZELANDII

Podróżowanie kamperem po Nowej Zelandii cieszy się ogromną popularnością, podobnie jak w Australii. Chociaż odległości są stosunkowo mniejsze niż w Australii, to w Nowej Zelandii obowiązuje także lewostronny ruch drogowy, a drogi często są wąskie, kręte i szutrowe.

Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia ma kilka ogromnych zalet:

 • Pokrycie Szkód: W przypadku szkody objętej ubezpieczeniem, niezależnie od miejsca podróży, nie musisz się martwić o pokrycie finansowe takiej szkody. To oznacza, że możesz kontynuować swoją podróż bez większych zakłóceń, zwłaszcza jeśli przyczyna szkody była niezależna od Ciebie, takie jak kamienie na drodze lub działania innych nieostrożnych kierowców.
 • Uniknięcie Wysokiej Kaucji: Nie musisz wpłacać wysokiej kaucji, która może wynosić nawet kilka tysięcy dolarów NZD. To oznacza, że nie ponosisz finansowej odpowiedzialności za szkody objęte ubezpieczeniem, co może znacząco obniżyć koszty podróży.
 • Szybsza i Prostsza Procedura: Inne własne ubezpieczenia nie zwalniają Cię z wpłaty tej samej kwoty kaucji. W przypadku szkody, wypożyczalnia może potrącić oszacowaną kwotę szkody z kaucji, a jej ewentualne odzyskanie może potrwać kilka miesięcy. Korzystając z ubezpieczenia oferowanego przez wypożyczalnię, eliminujesz te trudności.
 • Zrozumienie Dodatkowych Opcji: Niektóre wypożyczalnie oferują dodatkowe ubezpieczenia, które mogą dotyczyć opon, szyb, wypadków bez udziału pojazdów trzecich i wywrotek. Warto zwrócić uwagę na te różnice, ponieważ droższy kamper z ubezpieczeniem oferowanym przez wypożyczalnię może okazać się tańszy niż inny, wstępnie tańszy, po uwzględnieniu kosztów dodatkowego ubezpieczenia.

Podczas wynajmu kampera w Nowej Zelandii, zawsze warto dokładnie zrozumieć i porównać warunki ubezpieczenia oraz koszty, aby wybrać opcję, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi.

JAK ZAREZERWOWAĆ KAMPERA W NOWEJ ZELANDII? 

Od ponad roku działa nasza platforma do rezerwacji, stworzona pod marką VANZ TRAVEL dedykowana dla wszystkich naszych klientów – polskich, a także anglojęzycznych. Platforma ta jest połączona “na żywo” z wszystkimi, wyselekcjonowanymi przez nas wypożyczalniami camperów w Nowej Zelandii, ale także Australii. 

Wyszukiwarka jest bardzo intuicyjna. Łatwo odnajdziesz szczegóły dotyczące pojazdów, a także opcje związane z ubezpieczeniem.

Po uzupełnieniu danych oraz wpłacie kwoty depozytu otrzymasz niezwłocznie potwierdzenie rezerwacji. 

Dla czytelników bloga oraz podróżników polskojęzycznych przygotowałem kod promocyjny, zniżkowy na wynajem kampera w Nowej Zelandii. 

Platforma znajduje się pod tym adresem:

vanztravel.com

Kod zniżkowy 5% CHRISOZ należy wpisać podczas rezerwacji – na pierwszej stronie, na dole w sekcji Discount Code. 

Jeżeli masz pytania dotyczące wypożyczenia kampera w Nowej Zelandii lub chcesz, by przygotować dla Ciebie indywidualną ofertę wynajmu, a sam proces rezerwacji był po naszej stronie, napisz do mnie:

FORMULARZ KONTAKTOWY lub napisz:
e-mail: info@ozlandtravel.com
WhatsApp: +61 424 312 136
Skype: Ozland Travel
Messenger/Facebook: Ozland Travel
Znajdziesz nas także na Instagramie

Udostępnij dla innych