Wielkanoc w krainie OZ to szczególny czas dla Australijczyków. Jednak Święta Wielkanocne mają zupełnie inny wymiar w Australii – inne podejście, zwyczaje oraz pogoda.

Czy wiesz, że zgodnie ze spisem powszechnym przeprowadzonym w Australii w 2016 r.  30% procentów osób nie wyznaje żadnej religii,  a 52% to chrześcijanie ( w tym między innymi 22% katolicy, 13% anglikanie). 

wielkanoc w Sydney

Co oznacza Wielkanoc dla przeciętnego Australijczyka?

To przede wszystkiem długi weekend i dla większości osób pełne cztery dni wolnego.  To czas na grillowanie, plażowanie, wyjazd poza miasto, a dla młodych ludzi czas imprez. Tak, pomimo światowej pandemii w Australii zniesiono większość restrykcji z uwagi na brak nowych zachorowań.
Obecnie w Melbourne oraz Sydney to przepiękna, słoneczna pogoda w środku jesieni. W Brisbane choć ciepło to obecnie pada cały weekend.

ulica South Yarra jesień Meloburne

Australijczycy wyjeżdżają za miasto, dlatego wszystkie popularne, turystyczne miejsca są zatłoczone. Hotele nie mają wolnych pokoi, a ceny wynajmu samochodu w Australii lub kampera są trzykrotnie wyższe. Australijczycy planują Wielkanoc z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.
W obecnym roku z uwagi na zamknięcie granic międzynarodowych, to podróżowanie po kraju jest jeszcze bardziej intensywne i wymaga jeszcze wcześniejszego planowania.
Tutaj nikt nie spędza czasu w domu gotując świąteczne potrawy. Australijczycy uwielbiają jeść na mieście, więc jeżeli nie wyjeżdżają – wieczory spędzają w restauracjach i barach. Z tego też względu branża gastronomiczna w tym okresie często odnotowuje lepsze obroty, pomimo że lokale w dni świąteczne od piątku do poniedziałku doliczają dodatkowo ok. 10 – 15% kwoty do rachunku. W niektórych stanach Australii tylko piątek i poniedziałek są oficjalnie świętami (np. Australia Zachodnia).

Prezenty Wielkanocne w Australii i zwyczaje

Klimat świąt wielkonocynych jest dosyć słabo odczuwalny. Australijczycy nie mają w zwyczaju przyozdabiania wnętrz, dekorowania stołów czy koszyczków. Na ulicach,  to co jest zauważalne i jest sygnałem zbliżających się Świat Wielkanocnych (a raczej długiego weekendu), to ogromna ilość słodyczy wielkanocnych  w sklepach, a przede wszystkim wielkanocnych jaj. Australijczycy objadą się czekoladą, grillują i spożywają w nadmiernych ilościach trunki.

wystawa w sklepie święta w Australii
wystawa w sklepie słodycze w Australii

Australijczycy życzą sobie Happy Easter,  a wręczanie  prezentów jest rzadkością. Dla dzieci urządza się zabawę w formie poszukiwania ukrytych jaj wielkonacnych w ogrodach czy parkach.

Oczywiście katolicy praktykują własne tradycje, polska społeczność aktywnie uczestniczy w ceromoniach i przyrządza świąteczne potrawy. Na tle całego australijskiego społeczeństwa nie jest to jednak zauważalne.

Nie ma zajączka, jest bilby.

bilby królik w Australii

Wielkouch króliczy, zwany bilby to torbacz z nieproporcjonalnie dużymi uszami, którę pomagają mu w termoregulacji – ułatwiają pozbycie się nadmiaru ciepła z organizmu. Wyglądem przypomina krzyżówkę królika i myszy. Zamieszkuje wyłącznie Australię i jest narażony na wyginięcie (a wszystko przez króliki). Obecnie populację szacuje się na liczbę kilkuset osobników.
Ze względu na ten ostatni powód,  wiele lat temu organizacje ekologiczne podchwyciły temat. Następnie Australijczycy oraz cała branża “świąteczna” polubili rodzime zwierzę i tak próbuje się zastąpić europejskiego zajączka, australijskim bilby. I choć zające wielkanocne wciąż są, to zdecydowanie dominują wszędzie świąteczne jaja…

Nie bądźcie zdziwieni, kiedy w trakcie Waszych wakacji w Australii w okresie Wielanocy jeden ze znanych symboli będzie wyglądać nieco inaczej…
Jak Wam się podoba bilby?

bilby czekoladowy królik Australia

Święta Wielkanocne w Australii to radosny czas w każdym wymiarze. Dla pewnej grupy osób, to wciąż najważniejsze religijne święto w roku. Dla innych to piknik, plażowanie, czekoladowe jaja i relaks przez 4 dni.

Jeżeli marzy Ci się wyjazd do Australii, to zapraszamy do lektury artykułu:
WAKACJE W AUSTRALII: jak zorganizować podróż marzeń?

Udostępnij dla innych