UBEZPIECZENIE PODRÓŻNE W AUSTRALII: OBOWIĄZEK CZY NIE?

Na początek ważna informacja: formalnie nie jest wymagane posiadanie żadnego ubezpieczenia podróżnego w Australii. Oznacza to, że nie jest koniecznego jego wykupienie, by otrzymać wizę turystyczną czy przejść kontrolę paszportową po przylocie do Australii. Australia ubezpieczenie podróżne

JEDNAKŻE zarówno polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, australijskie instytucje rządowe oraz Ozland Travel  zaleca wykupienie ważnej na terenie Australii osobowej polisy ubezpieczeniowej pokrywającej koszty leczenia, hospitalizacji oraz transportu medycznego. 

australia ubezpieczenie podróżne

Zgodnie z danymi Polskiej Izby Ubezpieczeń Polacy boją się ryzyka, ale ubezpieczają się rzadziej, niż inni Europejczycy. Według danych Izby za cały 2016 rok ubezpieczyciele wypłacili około 170 mln zł z tytułu odwołanych rezerwacji hoteli, anulowanych biletów lotniczych, leczenia czy transportu chorych do kraju.

UBEZPIECZENIE NAJWIĘKSZYCH WARTOŚCI: ŻYCIA I ZDROWIA

O ubezpieczeniu częściej myślimy, kiedy  już coś się dzieje lub kiedy słyszymy, że ktoś otrzymał środki pieniężne z ubezpieczenia.
Ile razy widziałeś wideo z wypadku lub słyszałeś historie, ktoś zachorował podczas wakacji, ktoś szukał lekarza na wakacjach, ktoś miał stłuczkę?
Ile razy pomyślałeś?
“To mnie się nie przydarzy”, “kiedyś się udało”, “jestem zdrowy, nic mi się nie stanie”. 
Twoje wakacje będą udane, przyjemne i beztroskie, ale podróż na drugi koniec świata to także ryzyko i wiele zagrożeń – nie możesz przewidzieć np. bólu zęba, anginy, zgubienia bagażu, kradzieży czy generalnie zachowań innych ludzi.
Nie piszemy o tym, by kogoś przestraszyć, zniechęcić. Mówimy o tym,  że posiadanie ubezpieczenia podróżnego w Australii (ale także w każdym innym kraju) to spokój umysłu i finansowe bezpieczeństwo  podczas wakacji. Australia ubezpieczenie podróżne turystyczne

KOSZTY LECZENIA W AUSTRALII 

Wiele osób także uważa, że jeżeli coś się wydarzy, to taniej będzie skorzystać raz czy dwa z wizyty u lekarza w lokalnej  placówce lub szpitalu, niż wykupić ubezpieczenie. O ile ceny lekarstw w Australii można określić, że są na normalnym poziomie, porównywalne do wysokości tych w Europie, to koszty wizyt i pomoc medyczna są wyceniane w kwotach bardzo wysokich, często “astronomicznych”.
Przygotowaliśmy dla Was krótką grafikę, która prezentuje koszty leczenia w Australii:

ubezpieczenie turystyczne Australia Nowa Zelandia
Koszty leczenia w Australii

MITY O UBEZPIECZENIU PODRÓŻNYM W AUSTRALII (i nie tylko)

1. Ubezpieczenie jest drogie.

Przelicz koszty ubezpieczenia względem wydatków na bilety lotnicze do Australii, zakwaterowanie oraz atrakcje.
Ubezpieczenie podróżne w Australii będzie pokrywać 2-7% Twojego budżetu. To najlepsza inwestycja  oraz gwarancja spokoju podczas wakacji.
Ewentualne wydatki w razie przykrego zdarzenia, to być może wielokrotność Twojego budżetu wakacyjnego.

2. Nigdy nic mi się nie stało. Jestem zawsze bardzo ostrożny.

I nic złego Ci się nie wydarzy. Ale co jeśli pierwszy raz podczas wakacji zachorujesz na drugim końcu świata? Niezależnie od tego jak bardzo zdrowy jesteś, pewnych rzeczy nie przewidzisz. Lepiej dmuchać na zimne. Pamiętaj także, że w najgorszym scenariuszu ubezpieczenie może pokrywać także Twój lot powrotny do kraju (samolot sanitarny o wartości często 150 000 euro – stopięćdziesiąt tysięcy euro).

3. Taniej jest zapłacić za jedną wizytą u lekarza, niż za ubezpieczenie na cały pobyt.

Tak, w Azji lub w Ameryce Południowej wizyty lekarskie będą tanie. Być może jednak będzie konieczny zabieg, operacja, pogotowie, transport? Ubezpieczenie podróżne w Australii uratuje Twój budżet oraz konta bankowe Twojej rodziny. Sprawdź jeszcze raz koszty leczenia w Australii w pierwszej części artykułu.

4. Ubezpieczenie jest tylko dla osób uprawiających sporty ekstremalne.

Być może nie zamierzasz skakać z samolotu lub nurkować, większość czasu spędzisz na plaży, w muzeach i mieście.
Wyobraź sobie, że Twój lot jest opóźniony lub odwołany ( a już masz opłacone zakwaterowanie lub inną atrakcję), lub w trakcie Twojej wycieczki gubisz dokumenty, zostawiasz, gdzieś plecak w Australii. Ubezpieczenie podróżne może pokrywać takie zdarzenia.

5. Linie lotnicze pokryją koszty opóźnienia, zakwaterowania,  wypłacą odszkodowanie. 

Podróżowanie po Australii często wiąże się z zakupem biletu lotniczego wewnętrz kraju, często australijskimi tanimi liniami lotniczymi takimi jak Jetstar czy Tigerair. Każde spóźnienie pierwszego lotu może mieć taki skutek, że nie zdążysz na  inny lot lub wycieczkę. Warto wiedzieć także, że w Australii w przypadku spóźnienia lotu o kilka godzin nie otrzymamy żadnego odszkodowania czy rekompensaty. Dobrą wolą linii lotniczej będzie jeżeli otrzymamy voucher o wartości 50$ na kolejny lot.  Jest to więc zupełnie odmienna sytuacja, niż w Europie, gdzie przy opóźnieniu lotu z winy przewoźnika o kilka godzin w zależności od dystansu możemy żądać odszkodowania w wysokości od 250 do 600 euro.

ubezpieczenie podrozne Australia

WYNAJEM KAMPERA, WYNAJEM SAMOCHODU W AUSTRALII Z UBEZPIECZENIEM CZY BEZ?

Jedną z największych atrakcji podczas wakacji w Australii jest road trip samochodem lub kamperem. Przeczytaj jedyny taki przewodnik: Wynajem samochodu w Australii i wynajem kampera. Przewodnik.
Dowiesz się z niego jak wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu lub kampera przy ich wynajmie w Australii.

PODSUMOWANIE: AUSTRALIA UBEZPIECZENIE PODRÓŻNE

Tak, naszym zdaniem potrzebujesz ubezpieczenia turystycznego w Australii.
Niewielkim kosztem możemy sobie zapewnić bezpieczeństwo finansowe i spokój. Kiedy podróżujesz, zawsze może wydarzyć się coś nieprzewidzianego niezależnie od tego jak bardzo jesteś ostrożny i zdrowy. Możesz też mieć finansowy plan B w przypadku opóźnień czy kradzieży.

Wybór oferty należy dokonać według własnych oczekiwań – dostosowania  sum ubezpieczenia  (maksymalnego limitu odpowiedzialności) do faktycznego ryzyka, uwzględniając:
koszty transportu do kraju (w tym zakresie warto korzystać z ofert,
w których limity są maksymalnie wysokie, lub takich, w których zakład ubezpieczeń pokrywa koszty transportu bez limitu wydatków), kosztów leczenia (mogących obejmować także inne koszty, zwłaszcza transportu i ratownictwa); – assistance; – odpowiedzialności cywilnej; -następstw nieszczęśliwych wypadków; – bagażu podróżnego; zmiany rezerwacji oraz przerwania podróży, podróży samolotem.

Szukasz inspiracji i nie możesz zdecydować, które miejsce w Australii zobaczyć: Wycieczki do Australii: 15 miejsc, które warto zobaczyć

Nie wiesz jaką trasę wybrać Melbourne – Sydney, a może Cairns – Sydney, Brisbane – Cairns. Plany na 2 tygodnie oraz 3 tygodnie w Australii. Sprawdź w artykule dla par (ale także dla każdego):
PODRÓŻ POŚLUBNA AUSTRALIA – PRZYKŁADOWE PLANY, CENY, ATRAKCJE

Udostępnij dla innych