Jaka jest różnica pomiędzy flat white a latte? A co to dirty chai latte?
Czy wiesz, że Starbucks poniósł ogromną porażkę na australijskim rynku zamykając 61 z 87 działających lokali? Zapraszam do artykułu: jak zamówić kawę w Australii?

Picie kawy to dla Australijczyków codzienny rytuał i ceremonia. Australijczycy kochają kawę i piją ją codziennie. Mają ulubioną kawę, kawiarnie, baristę i wielu z nich co raz częściej własny kubek, z którym codziennie  wychodzą z domu (ekologiczne rozwiązanie oraz często oferowana zniżka przez kawiarnie). Znaczenie ma nie tylko jakość ziaren, palenia i technika parzenia, ale także serce włożone przez baristę w przygotowanie kawy. Co więcej, nie bądź zdziwiony widokiem klientów w kafejkach, którzy przychodzą na bosaka, w piżamach i.. z własnym mlekiem.

KRÓTKA HISTORIA AUSTRALIJSKIEJ KAWY

Dziś wielu mówi, że w Australii napijesz się najlepszej kawy na świecie. Ze względu na to, że picie kawy to niemal codzienny religijny rytuał dla większości Australijczyków, bardzo trudno o to, by kawa w jakiejkolwiek kawiarni była niesmaczna.

To przede wszystkim włoscy imigranci przybywające do Australii po drugiej wojnie światowej,  ale także Grecy mieli duży wpływ na zaszczepienie w Australijczykach zwyczaju wychodzenia do pobliskiej kawiarni, by porozmawiać przy ulubionej kawie o codziennych radościach i problemach z baristą czy przyjaciółmi. Od lat 90 XX wieku Australijczycy na dobre pokochali kawiarenki, kawę i poranny rytuał odwiedzenia ulubionego miejsca.

Szacuje się, że w Australii obecnie działa 20 tysięcy kawiarni, a w samym Sydney 3 tysiące i 95% z ich ma unikatowy charakter i wystrój (prywatni właściciele). Zwracajcie uwagę na małe detale! 
Pamiętaj, że nie wszędzie kawa będzie dobra- w Melbourne czy Sydney o nią łatwo, trudniej już będzie w Brisbane czy w samym stanie Queensland.

Rodzaje australijskiej kawy – jak zamówić kawę w Australii?

Decaf soy cap extra frothy with 1, please!

To jedno z przykładowych, “australijskich” zamówień kawy.

Po polsku: bezkofeinowe cappuccino z mlekiem sojowym, dodatkowo/mocniej spienione z jedną łyżeczką cukru, poproszę!

Cappucino z czekoladą. Jak zamówić kawę w Australii?

W praktyce bywa łatwiej, ale zamówienie “małej czarnej” może zwiastować zdziwienie osoby odbierającej zamówienie lub klika pytań.

Najczęściej zamawiana kawa w Australii to flat white (australijski “wynalazek”), a następnie latte.
Poniżej lista najpopularniejszych kaw z australijskiego menu z krótkim opisem:

  • short black: pojedyncze espresso;
  • long black: podwójne espresso rozrzedzone  gorącą wodą;
  • flat white: pojedyncze espresso z lekko spienionym gorącym mlekiem;
  • latte: pojedyncze espresso z duża ilością spienionego, gorącego mleka, często podawane w szklanej filiżance;
  • cappuccino pojedyncze espresso z duża ilością spienionego mleka, posypane czekoladą. Niektórzy zamawiają bez czekolady, ale wtedy to tak naprawdę latte;
  • piccolo latte lub wystarczy powiedzieć piccolo – to mała wersja latte;
  • iced latte to pojedyncze espresso z mlekiem i kostkami lodu;
  • iced coffee to pojedyncze espresso z mlekiem, kostkami lodami, często syropem waniliowym i czasami z gałką lodów;
  • chai latte to.. herbata na bazie wielu aromatycznych przypraw podawana z gorącym mlekiem. Pytajcie czy chai to proszek (powder) czy liście (leaves). Jeśli to ta druga opcja to koniecznie spróbujcie w chłodniejsze dni! Dirty chai latte – to dodane do tej herbaty pojedyncze espresso.

ROZMIAR

W większości kawiarni serwuje się dwa rozmiary kawy – regular
( pojedyncze espresso) lub large (podwójne espresso). 
Jednak w  przypadku regular long black będzie to podwójne espresso z gorącą wodą, a large long black potrójne espresso z gorącą wodą (wyjątek).

Jeżeli kafejka serwuje trzy rozmiary to zazwyczaj odpowiednio jest to pojedyncze, podwójne lub potrójne espresso.

MLEKO

W Australii nie ma mleka 2%. Jest mleko krowie “full cream”.  Do wyboru jest także mleko odtłuszczone “skim”. Ponadto bardzo popularne jest mleko migdałowe, owsiane, sojowe lub kokosowe.
Najczęściej do wyboru jest ok. 4 – 5 rodzajów mleka. W popularnych miejscach np. kawiarniach zlokalizowanych przy Bondi Beach (Sydney) można wybrać 1 z 8 smaków mleka!
Co więcej, różnie kafejki serwuje mleko lub napój mlekowy różnych firm. Ja osobiście zanim zamówię moją kawę (nauczyłem się tego od Australijczyków) – sprawdzam jakiej firmy używają mleka – nie każde smakuje tak samo.

Cena australijskiej kawy

Standardowa cena kawy w australijskiej kafejce rozmiar regular to ok. 4-4.50$. 
Za rozmiar large zapłacimy ok. 0,50$ więcej. Za mleko sojowe, migdałowe czy kokosowe dopłacimy dodatkowe 0,50$. Kawa bezkofeinowa to 0,5$ więcej.
Masz własny kubek? W niektórych miejscach otrzymasz zniżkę np. 0,20$. 
Zakładając, że kawa rozmiar regular kosztuje 4$ za kawę z naszego przykładu
Skim decaf soy cap extra frothy with 1
zapłacisz 5$.

Praktyczne ciekawostki


Bardzo polecam mieć własny kubek na kawę (keep cup). To bardzo “normalne’, ekologiczne i zwyczajnie przyjemne picie z własnego kubka. Osobiście mam kilka – każdy zazwyczaj do innego napoju.

Od lewej: kubek na herbatę, niebieski na cappuccino, następnie espresso i czarny na chai latte.

Dla dzieci niesamowicie popularne jest babycino, czyli spienione mleko podawana z pianką marshmallow. Dla maluchów także można kupić specjalne kubki ze słomką zamiast zamawiać te jednokrotnego użycia.

Im większa fantazja baristy, tym babycino wygląda smaczniej.
Kubek dla malucha i jego babycino – happiccino. Zdjęcie ze strony happicino.com

W Melbourne można napić się kawy z kubka, który… możemy zjeść (kubek zrobiony jest z mąki, cukru, oleju kokosowego, owsa, soli. Niestety ta kawa z jadalnym kubkiem kosztuje więcej, ponieważ to już minimum 7$. Obecnie kafejki, które serwuję kawę w jadalnym kubku to Merri Cafe (w Brunswick East) oraz Puzzle Coffee (Melbourne Central).

Kawa w jadalnym kubku? Taką można zamówić w Melbourne. Zdjęcie ze strony serwisu 7news.com.au

A co się stało ze Starbucksem w Australii? 

Moim zdaniem jako główną przyczynę  należy wskazać ignorancję ze strony osób odpowiedzialnych za rozwój marki względem potrzeb i wymagań Australijczyków. Moim zdaniem nie przeprowadzono właściwych badań, nie sprawdzono jak Australijczycy piją kawę, jakie są ich upodobania i czy są gotowi dać szansę światowej marce. Australijczycy nie piją byle jakiej kawy, nie są fanami dodatków w postaci syropów, śmietany czy generalnie słodkiej kawy.
Co więcej, większość lokali otwarto w bardzo krótkim czasie, a rok 2008, kiedy zamknięto większość lokali, to także czas światowego kryzysu finansowego. Starbuck wciąż istnieje w Australii, ale mam wrażenie, że przede wszystkim dla turystów.


Czy wiesz już jak zamówić kawę w Australii? Mamy nadzieję, że gdziekolwiek wypijcie australijskiej kawę, to jej wyjątkowy smak i aromat zapamiętacie na dłużej!


Planujesz podróż, wakacje w Australii?
Każdy przed zakupem biletów lotniczych powinien przeczytać następujące artykuły:

WAKACJE W AUSTRALII: jak zorganizować podróż marzeń?

Kiedy i gdzie przyjechać do Australii? Pogoda, lato i zima w Australii

Wynajem samochodu w Australii i wynajem kampera. Poradnik.

Jeżeli masz pytania na dotyczące podróżowania po Australii, to zapraszamy do kontaktu.
skorzystaj z naszego FORMULARZA KONTAKTOWEGO lub napisz:
e-mail: info@ozlandtravel.com
WhatsApp: +61 424 312 136
Skype: Ozland Travel
Messenger/Facebook: Ozland Travel
Znajdziesz nas także na Instagramie

Udostępnij dla innych