Road trip kamperem lub samochodem to zdecydowanie najpopularniejsza atrakcja w Australii i najtańszy sposób na podróżowanie.
W artykule Wynajem samochodu w Australii i wynajem kampera. Poradnik
opisaliśmy ogólne zasady i proces wynajmu samochodu lub kampera w Australii.
Zakładamy, że chciałbyś zarezerwować samochód/kamper lub właśnie dokonałeś rezerwacji i planujesz wyruszyć w pierwszą podróż po Australii. Dlatego przygotowaliśmy najważniejsze: ZASADY I PRZEPISY DROGOWE w Australii.

drogi w Australii

RUCH LEWOSTRONNY W AUSTRALII

Najważniejsza zasada to ta, o której już pewnie słyszałeś. W Australii poruszasz się po lewej stronie. Praktycznie wszystkie samochody z wypożyczalni i większość kamperów ma automatyczną skrzynię biegów. To bardzo ułatwia początki jazdy, kiedy możesz skupić się wyłącznie na drodze i kierownicy. Dla każdego początkującego kierowcy z Europy to całkiem normalne, że zamiast kierunkowskazów włączysz wycieraczki…
Zalecamy na początku nie wjeżdżać do centrów największych australijskich miast, w szczególności Sydney czy Melbourne, ponieważ: a) początki mogą być stresujące, b) są korki, jest tłoczno, a za wiele dróg pobierane są opłaty c) nie jest łatwo znaleźć miejsce parkingowe, a opłaty parkingowe są bardzo drogie.
Współpracujemy z wypożyczalniami, które położone są przy lotniskach lub kawałek od miasta, gdzie wyjazd i początek road trip po Australii będzie dla Ciebie mniej stresujący.

LEWY PAS

Czy wspominaliśmy o ruchu lewostronnym? 🙂 To bardzo istotne. Zawsze trzymaj się LEWEJ strony. Wyprzedzasz z prawej. Na rondzie samochody z prawej strony mają pierwszeństwo. Jednak pamiętaj, że Australijczycy nie lubią zwalniać przy rondach, więc bądź czujny!

PRAWO JAZDY W AUSTRALII

Jeżeli wybierasz się do OZ turystycznie na okres nie dłuższy niż 3 miesiące, to do prowadzenia samochodu lub kampera  w Australii konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy (ważne przy jednoczesnym okazaniu polskiego prawa jazdy) lub polskie prawo jazdy z  tłumaczeniem wykonanym przez uprawnionego tłumacza w Australii, zrzeszonego w NAATI.
Międzynarodowe prawo jazdy jest ważne przez 3 lata i należy je wykonać na podstawie Konwencji Genewskiej (stroną tej międzynarodowej umowy jest właśnie Australia). Obecnie koszt jego wyrobienia to 35,50 zł. Potrzebujesz  wniosek, ważne polskie prawo jazdy oraz zdjęcie. O szczegóły pytaj w starostwie powiatowym. Czas oczekiwania ok. 7 dni.

ZWIERZĘTA – KANGURY NA DRODZE W AUSTRALII

O tym żadne zasady czy przepisy drogowe w Australii nie wspominają, ale jest to bardzo istotna informacja.
Zdecydowana większość australijskich zwierząt prowadzi nocny tryb życia. Koale, kangury, emu czy niektóre ptaki są bardziej aktywne wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy spada temperatura. Bądź bardzo czujny, drogi poza miastem są nieoświetlone. Na wielu drogach zobaczysz mnóstwo martwych zwierząt. Nie zalecamy jazdy samochodem między zmrokiem a świtem.
90% wypadków z udziałem zwierząt w Australii to wypadki z kangurami! Najwięcej kolizji z kangurami odnotowuje się w Nowej Południowej Walii (Sydney) oraz Wiktorii (Melbourne), ale to Canberra co roku zajmuje pierwszą, niechlubną pozycję z największą liczbą wypadków! I choć  najwięcej wypadków ze zwierzętami jest w okresie maj – sierpień, to musisz być czujny zawsze i w całej Australii.
A jeden kangur na drodze może oznaczać, że w pobliżu jest wiele innych.

przepisy drogowe w Australii znaki

MANDATY W AUSTRALII I NIE TYLKO

Bardzo, bardzo chcemy Cię przekonać do jazdy samochodem po Australii zgodnie z przepisami. 
Maksymalna prędkość na autostradach to zazwyczaj 100km/h lub 110 km/h (na obszarze Północnego Terytorium 130 km/h) . To bardzo kuszące, kiedy zobaczysz pustą drogę, gdzie mógłbyś “rozpędzić się”. Pewnie zauważysz także, że większość pojazdów porusza się po autostradzie z tą samą prędkością i nie ma tutaj “wyścigów”. Przyczyna? Kultura jazdy, troska o własne zdrowie i życie, a także niespodziewane kontrole, fotoradary oraz wysokość mandatów
Przykładowo w stanie Victoria (Melbourne) wysokość mandatów wynosi:
– przejazd na czerwonym świetle 413$, czyli  ok. 1095 zł
– przekroczenie prędkości o mniej niż 10km/h 207$, czyli ok. 550 zł

W stanie Nowa Południowa Walia (Sydney) mandat za przekroczenie prędkości o mniej niż 10km/h to 119$, czyli ok. 320 zł.

Pamiętaj także, żeby parkować w wyznaczonych miejscach, dobrze czytaj znaki. Nie parkuj w miejscach, gdzie jest zakaz lub oznaczenie “permit zone”.  W Melbourne kara za parkowanie w miejscu oznaczonym “permit zone” może zakończyć się mandatem w wysokości 97$, czyli ok. 260 zł.

TANKOWANIE W AUSTRALII

Benzyna (Unleaded 91) w Australii średnio kosztuje 1,35$, czyli ok. 3,65 zł. Zainstaluj w Australii aplikację FuelMap przy pomocy, której sprawdzisz najbliższą stację benzynową, sprawdzisz cenę i porównasz ją z cenami w okolicy. Czasami w jednej dzielnicy Sydney ceny na pobliskich stacjach są diametralnie różne. Oprócz tego np. przed weekendem i w niedzielę wieczorem kiedy Australijczycy wracają z weekendu do domu, ceny benzyny rosną.

INNE ZASADY I PRZEPISY DROGOWE W AUSTRALII

  1. Zawsze miej zapięte pasy.
  2. Kilkukrotnie będziesz pokonywać bardzo długie dystanse. Pamiętaj o przerwie i odpoczynku. Na drodze zobaczysz mnóstwo znaków informujących, że możesz zatrzymać się, by odpocząć. W aplikacji WikiCamp sprawdzisz ciekawe punkty widokowe. Wjedź do małego miasteczka, poczuj australijski klimat, spróbuj lokalnej kawy lub zatrzymaj się nad samym oceanem. Zalecamy przerwę 15-20 minut na każde 2 godziny jazdy
  3. Nie używaj telefonu komórkowego w trakcie jazdy.
  4. Nie spożywaj alkoholu, jeżeli jesteś kierowcą.
  5. Jeżeli widzisz znaki informujące o powodzi, pożarze lub innych  zjawiskach związanych z anomaliami pogodowymi – unikaj tych miejsc i nie wjeżdżaj do miejsc zagrożonych.
zasady na drodze w Australii ruch lewostronny
ruch lewostronny w Australii kangury na drogach znaki

Jeżeli jesteś na etapie planowania podróży do krainy Oz, to zapraszamy do lektury artykułu:
WAKACJE W AUSTRALII: jak zorganizować podróż marzeń?
W podróży do Australii bez telefonu to jak bez ręki, sprawdź:
APLIKACJE PRZYDATNE NA TELEFON W AUSTRALII

Jeżeli chciałbyś porozmawiać o Twoich wakacjach w Australii to zapraszamy na  niezobowiązującą rozmowę o Twoich marzeniach i wakacjach. Bez opłat. Podpowiemy gdzie się zatrzymać, co zobaczyć? Jak wynająć kamper lub samochód.
Zapraszamy samotnych podróżników, pary, rodziny czy grupy przyjaciół.
Skorzystaj z naszego FORMULARZA KONTAKTOWEGO lub napisz:
e-mail: info@ozlandtravel.com
WhatsApp: +61 424 312 136
Skype: Ozland Travel
Messenger/Facebook: Ozland Travel
Znajdziesz nas także na Instagramie
Udostępnij dla innych