W niniejszym artykule przedstawiamy Wam nasze ulubione oraz najpopularniejsze i najczęściej rezerwowane atrakcje w Australii. Wybraliśmy 10 rzeczy, które warto zrobić w Australii. 
Każdy znajdzie coś dla siebie – spokojne wycieczki, podziwianie australijskiej fauny i flory, ocean, sport, adrenalina i ryzyko, wyjątkowe i najpiękniejsze miejsca w Australii czy degustacja znanego na całym świecie australijskiego wino. Podpowiemy także Wam kiedy warto zorganizować coś na własną ręką, jak zrobić to bezpiecznie oraz jak połączyć ze sobą niektóre atrakcje i obniżyć koszty podróżowania w Australii.
Na dole artykułu przeczytajcie koniecznie kiedy rezerwować wycieczki oraz atrakcje w Australii.

rejs nurkowanie australia snorkelling

10 rzeczy, które warto zrobić w Australii

1. Road trip samochodem lub kamperem po Australii

To najpopularniejsza forma podróżowania przez Australijczyków oraz Europejczyków. Często wybierane trasy to Sydney – Cairns lub Brisbane – Cairns, ale także Sydney – Melbourne oraz Sydney – Perth. Możesz wyruszyć w podróż na 2, 3 tygodnie, miesiąc lub dłużej. Jesteś elastyczny, zatrzymujesz się gdzie chcesz i na jak długo pragniesz. Możesz wskoczyć do oceanu w dowolnym miejscu na trasie lub skręcić i odkrywać nieznane zakątki krainy Oz. Zatrzymując się na kempingu będzie łatwo spotkać kangury, a nocą zobaczysz magię australijskiego nieba.
Ceny samochódów zaczynają się już od 19$ za dzień, a kamperów od 35$ – są najczęściej wyposażone już w pościel, lodówkę, kuchenkę gazową i naczynia kuchenne. 
Więcej o wynajmie samochodu w Australii oraz kampera przeczytasz w przygotowanym przez nas unikatowym przewodniku.
Wynajem samochodu w Australii i wynajem kampera. Przewodnik

2. Uluru, Kata Tjuta, Kings Canyon – wycieczka

Uluru – czerwona góra, która zmienia kolor z każdą minutą. To największy symbol Australii. Najwygodniej dotrzeć tu samolotem z Cairns, Sydney lub Melbourne. Polecamy spędzić tutaj minimum 3 dni, pamiętając, że samoloty przylatują i odlatują najczęściej w godzinach 12-14. Wycieczki 3-4 dniowe odbierają podróżników z lotniska i odwożą. W trakcie takiej wycieczki z lokalnym przewodnikiem dowiesz się sporo o historii tego miejsca, będziesz miał także możliwość np. spania w swagu pod gołym niebem.
Możesz także zorganizować wycieczkę samemu wypożyczając samochód – koszty wynajmu, drogie paliwo w samym środku Australii, nocleg, wyżywienie i brak przewodnika to minusy tej opcji.
Pamiętajcie, by z szacunkiem traktować to święte miejsce dla Aborygenów.

3. Rejs po Whitsunday Islands

Bardzo łatwo dotrzeć do miasteczka Airlie Beach na trasie Sydney – Cairns, gdzie wyruszają rejsy na Whitsunday Islands. Wielu osób mówi, że tego rejsu nie zapomni do końca życia. W trakcie wycieczki zatrzymasz się na jednej z najpiękniejszych plaż w Australii Whitehaven Beach, zobaczysz okolice z Hill Inlet, możesz spróbować snorkelingu. W zależności od długości wycieczki oraz łodzi możesz mieć możliwość odpoczywania w jacuzzi na łodzi czy też pływaniem kajakiem.
O samym Whitsundays Island pisaliśmy tutaj:
Raj na ziemi i najpiękniejsza plaża w Australii. O Whitsunday Islands.

4. Lot awionetką lub helikopterem nad Wielką Rafą Koralową (scenic flight)

Zdecydowanie polecamy 60 minutowy lot awionetką lub helikopterem nad wyspami Whitsunday Islands oraz Wielką Rafą Koralową (w ramach tego samego lotu).
Zobacz między innymi serce rafy, Hamilton Island czy Whitehaven Beach.
Lot zapamiętasz do końca życia. 
Popatrz na zdjęcia.

10 rzeczy ktore warto zrobic w Australii
jakie atrakcje w australii co warto zwiedzic

5. Fraser Island wycieczka

Największa, piaszczysta wyspa na świecie. 300 km na północ od Brisbane. Tu spotkacie psy dingo, odwiedzicie niezwykłe jezioro McKenzie, wrak statku Maheno, Eli Creek, The Pinnacles Coloured Sands  i przede wszystkim masz możliwość prowadzenia samochodu z napędem 4 x 4 po plaży.  Jeżeli podróżujesz z Brisbane do Cairns lub z Brisbane do Cairns koniecznie zaplanuj Fraser Island.

Samemu czy  z wycieczką na Fraser Island? Ze względu na bardzo dużą ilość wypadków na wyspie i ogólne związane z tym ryzyko, nie polecamy samodzielnej wyprawy (ponadto przy wypożyczeniu samochodu konieczne jest zaliczenie długiego instruktażu i wpłata wysokiej kaucji).

6. Rejs na Wielką Rafę Koralową (snorkelling i nurkowanie)

Największa rafa na świecie. Rozciąga się na przestrzeni 2300 km. 
Najlepiej wypłynąć na rafę z Mission Beach (łodzie zatrzymują się w niezatłoczonych miejscach), Cairns (największy wybór łodzi) lub z Port Douglas. Najczęściej statki zatrzymują się w dwóch wybranch miejscach z kilkunastu możliwych w zależności od pogody i wysokości fali.  Zazwyczaj w cenie rejsu jest sprzęt oraz lunch. Na Wielką Rafę Koralową znajdziesz co najmniej kilkadziesiąt różnych rejsów – jest w czym wybierać. Nie musisz posiadać certyfikatu, by zanurkować na rafie z instruktorem.

rejs whitsunday 1 dzień

7. Skydiving

Lubisz adrenalinę? Skocz z samolotu! Zobacz spektakularne panoramy plaż, miast lub australijskiego buszu.

Skok w tandemie z instruktorem z wysokości ponad 15 000 ft. Lot tzw. wolne spadanie trwa 60 sekund, poruszasz się z prędkością ok. 200 km/h, a następnie pod spadochronem przez kilka minut podziwisz piękno Australii.  Masz do wyboru 1 z 17 lokalizacji w Australii. W Mission Beach masz możliwość wylądować na plaży.  Inne świetne lokalizacje to Airlie Beach, Fraser Island, Melbourne.

10 rzeczy ktore warto zrobic w Australii

8. Surfing

To oczywiste, że surfowanie w oceanie to jedna z popularnych aktywności Australijczyków oraz podróżników z całego świata. Już będąc w Sydney na popularnej Bondi Beach zobaczysz w wodzie setki surferów. Inne popularne miejsca do surfingu to Bells Beach (Victoria, niedaleko Torquay), Granite Bay, Alexandria Bay (Noosa Heads, Queensland), Crescent Head, Yamba Main Beach,  Shelleharbour – The Farm (Nowa Południowa Walia), Margaret River (Australia Zachodnia).
W Australii łatwo wypożyczysz sprzęt.
My bardzo polecamy lekcję surfingu z australijskim instruktorem w Byron Bay (Nowa Południowa Walia). 

bondi beach surging Australia

9. BridgeClimb, czyli wspinaczka na most w Sydney

Kojarzysz telewizyjną transmisję pokazu fajerwerków z Sydney w Sylwestra? Most, który widzisz to  Sydney Harbour Bridge (1 km i 149 m długości, osiem pasów ruchu, dwa tory oraz chodnik i ścieżkę rowerową). Najdłuższy i najszerszy jednoprzęsłowy  na świecie most  – ikona Sydney i Australii.
Ubrany w szaro – niebieski kombinezon i przypięty uprzeżą do lin eliminujących ryzyko wypadku możesz dotrzeć po zewnętrznym łuku na sam szczytu mostu (134 m wysokości, 3,5 godzinna wycieczka). To jedna z najpopularniejszych atrakcji w Sydney. Fantastyczne widoki. Możesz wybrać opcję krótszą 2,5 godzinną lub spacer do połowy mostu (1,5 godzinna wycieczka).  Masz także możliwość  wyboru pory dnia  wspinaczki na Sydney Harbour Bridge – wschód słońca, w ciągu dnia, zmierzch lub w nocy. Każdy o przeciętnym, ogólnym poziomie sprawności jest w stanie dotrzeć na szczyt mostu, nie musisz posiadać żadnych umiejętności (każdego dnia wspina się setki wspinaczy).

10. Wizyta w australijskiej winnicy

Jeżeli chociaż trochę lubisz wino, to musisz spróbować tego znanego na całym świecie – australijskiego. Możesz odwiedzić jedną z winnic niedaleko dużego miasta. W wielu tych miejscach spróbujesz także piwa z lokalnego browaru czy ginu. Poza miejscowymi trunkami będziesz miał okazję podziwiać przepiękną przyrodę, niesamowite ogrody oraz parki z australijskimi zwierzętami.
Najbardziej znane regiony to Margaret River na południe od Perth, Hunter Valley na północ od Sydney (tu warto spróbować Semillon), Barossa Valley na północny-wschód od Adelajdy ( tu warto spróbować Shiraz), na Tasmanii (tu warto spróbować Pinot Noir, ale także tasmańską wódkę), Yarra Valley na północny-wschód od Melbourne (tu warto spróbować Chardonnay).
O wycieczce do Yarra Valley przeczytaj więcej tutaj:
Okolice Melbourne – wycieczka do malowniczej Yarra Valley

Kiedy rezerwować wycieczki oraz atrakcje w Australii?

Musisz wiedzieć, że w Australii branża turystyczna działa zupełnie inaczej,  odwrotnie, niż w Europie czy USA. Jeżeli przyjeżdżasz w okresie październik – kwiecień, to powinieneś zanotować, że w Australii to sezon turystyczny, a same wakacje australijskie przypadają na okres grudzień – styczeń. Nie warto czekać z rezerwacją do ostatniego dnia, te najfajniejsze wycieczki z najciekawszym programem są rezerwowane z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, podobnie hotele, a ceny wynajmu samochodów  w Australii czy kamperów rosną. Bliżej sezonu, wyższe ceny, niższa dostępność pojazdów. Już 2  miesiące przed Twoją podróżą może okazać się, że nie ma miejsc lub wybór jest niewielki, a ceny są wyższe (wzrost cen dotyczy wyłącznie hoteli, kamperów i samochodów, ceny zmieniają się już z 6 miesięcznym wyprzedzeniem).

10 rzeczy, które warto zrobić w Australii. Potrzebujesz więcej szczegółów?

Chcesz dopasować wycieczki do Twojego planu oraz wybrać atrakcję odpowiednią dla Ciebie? Chcesz sprawdzić dostępność oraz cenę?
Napisz do nas:
+ 61 424 312 136 (WhatsApp)
info@ozlandtravel.com
Skype: ozlandtravel
lub skorzystaj z formularza w zakładce KONTAKT

Pisaliśmy o miejscach, które warto zobaczyć w Australii:
Wycieczki do Australii: 15 miejsc, które warto zobaczyć
Jeżeli planujesz podróż po Australii, ale szukasz inspiracji co do planu, zerknij tutaj:
PODRÓŻ POŚLUBNA AUSTRALIA – PRZYKŁADOWE PLANY, CENY, ATRAKCJE

Udostępnij dla innych